Neistota na trhu s ropou narastá. Budeme v roku 2024 tankovať za viac ako 2 eurá?

  • Benzín a nafta opäť zlacneli
  • Cena ropy klesá už dva a pol mesiaca
  • Členovia OPEC+ sa dohodli na dobrovoľnom obmedzení produkcie
Novinky Benzín a nafta môžu prekonať 2 eurá za liter
Benzín a nafta môžu prekonať 2 eurá za liter. Zdroj: shutterstock.com/Solarisys/Corona Borealis Studio/Mr Illustration
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Cena ropy podľa údajov TradingView klesla za posledných 70 dní o približne 24 %, čo sme mohli pocítiť aj na čerpacích staniciach. Naposledy sa trhová cena čierneho zlata obchodovala na podobnej cenovej úrovni ešte začiatkom júla, keď trh formoval minimum. Globálna neistota, ktorá v súčasnosti vládne, ale môže spôsobiť, že v nasledujúcom roku môžu ceny za benzín a naftu prekročiť hranicu 2 eur za liter.

Cena ropy klesá už dva a pol mesiaca

Ropa na prelome rokov 2021 a 2022 stúpla rekordným tempom o 110 % za 100 dní. Odvtedy sme svedkami poklesu trhových cien a jediné obdobie rastu nastalo iba od júla do septembra tohto roku. Neistota na trhu by mohla spôsobiť, že čoskoro sa pokles zastaví. Aliancia krajín vyvážajúcich ropu OPEC+ sa totiž dohodla na dobrovoľnom obmedzení produkcie.

Produkčné škrty v rámci OPEC+ môžu pokračovať aj v prvom štvrťroku 2024. Koncom minulého týždňa sa členovia dohodli na znížení produkcie v 1. štvrťroku o zhruba 2,2 milióna barelov denne. Avšak dobrovoľný charakter, ktorý nesie toto rozhodnutie, vyvoláva pochybnosti, či k naplneniu tejto dohody napokon dôjde. Okrem obmedzenia zo strany OPEC+ sa zásadne zvýšili aj americké zásoby, čo naopak podporilo cenový pokles.

Ropa dlhodobo klesá

Ropa dlhodobo klesá. Zdroj: TradingView

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Benzín a nafta opäť zlacneli

Cena ropy je hlavným faktorom, ktorý ovplyvňuje to, za koľko budeme tankovať benzín a naftu na čerpacích staniciach aj na Slovensku. Podľa najnovších údajov zo Štatistického úradu pohonné hmoty opäť zlacneli vďaka poklesu ceny ropy. V súčasnosti tankujeme za nasledujúce ceny:

  • Benzín 95 oktánový: 1,568 eur/l
  • Benzín 98 oktánový: 1,788 eur/l
  • Motorová nafta: 1,593 eur/l
Benzín a nafta zlacneli

Benzín a nafta zlacneli. Zdroj: Štatistický úrad

Napriek tomu, že cena ropy môže klesnúť na podobné úrovne ako pred ruskou inváziou, ceny za benzín a naftu budú podstatne vyššie. Dôvodom je inflácia, ktorá predražila okrem ropy aj ďalšie svetové komodity. Otázkou ale zostáva, či ceny budú v nasledujúcom roku rasť, a či môžu dokonca prekonať 2 eurá za liter.

V prvom rade je potrebné zdôrazniť, že 2 eurá za liter jedného dňa budú realitou, tvrdia odborníci. Jedinou nezodpovedanou otázkou je, kedy tento moment nastane.

Konkrétne v Európe sa kladie pomerne významný dôraz na emisie. Nové emisné kvóty budú stimulovať rast cien benzínu či nafty a postupne prejdeme na výhradne elektrické vozidlá. Toto je však skôr vzdialenejšia budúcnosť. Ak však dopyt po rope prudko vzrastie a OPEC+ dodrží obmedzenie produkcie, 2 eurá za liter môžu byť skutočnosťou skôr, než sme si mysleli.

Mohlo by ťa zaujímať: Rusko zásadne mení podmienky na trhu s benzínom

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.