Nečakané prekvapenie: Slovenskí penzisti dostávajú k dôchodku hodnotný bonus

  • Penzisti aktuálne dostávajú doslova „rady nad zlato“.
  • Slovenská polícia a pošta im pomáhajú ochrániť peniaze.
  • Tipy, ktoré dostali, by však mali poznať všetci Slováci.
Novinky Penzisti dostávajú cenné rady, ktoré im ochránia peniaze
Penzisti dostávajú cenné rady, ktoré im ochránia peniaze. Zdroj: shutterstock.com/Evgeny Atamanenko/Maren Winter
BitmarketsBitmarkets

Podvody v súčasnosti číhajú na Slovákov doslova za každým rohom. Najzraniteľnejšou skupinou, a teda aj častými obeťami, sú práve dôchodcovia. Letáčiky, ktoré penzisti v auguste dostávajú, vysvetľujú:

Osoby vyššieho veku sa pre svoju dôverčivosť často stávajú obeťami rôznych podvodov a krádeži. Páchatelia sa pod rôznymi vymyslenými príbehmi dostávajú do vašej blízkosti, uvedú vás do omylu a podvodom či obyčajnou krádežou vás pripravia o celoživotné úspory alebo cenné predmety.

Triky podvodníkov

Medzi najčastejšie triky podvodníkov, na ktoré upozorňuje aj samotná polícia, patrí napríklad vymyslený príbeh o nehode príbuzného, telefonát od falošných policajtov alebo zamestnancov pošty, nečakaná výhra alebo dedičstvo či dokonca milostné romániky s americkými vojakmi. Veľmi často sa objavujú tiež podvody pri odpočtoch plynu, vody a elektriny alebo lákavé investičné ponuky.

Polícia poukazuje na základné pravidlo:

Skôr, ako niekomu zveríte svoje celoživotné úspory, poraďte sa so svojimi príbuznými.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 76 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Polícia ďalej radí:

  • Nekomunikujte s osobami, ktoré sa predstavia ako osoby, ktoré by ste mali poznať, a žiadajú peniaze.
  • Nikomu neprezrádzajte, koľko máte peňazí – či už v hotovosti, alebo na účte v banke.
  • Nech je podvodníkov dôvod akýkoľvek, nikdy mu nevyhadzujete z okna peniaze alebo iné cennosti.
  • Neverte cudzím ľuďom, ktorí tvrdia, že ich po peniaze poslal váš príbuzný.
  • Pozor si dajte aj na podvody s preplatkami. Zamestnanci spoločností ich nikdy nevyplácajú osobne.

Penzisti sú za rady vďační, niektorých to však urazilo

Informačné letáky o podvodoch dostávajú seniori na pošte, keď si prídu po dôchodok. Išli sme sa preto opýtať na ich reakcie na tieto „rady nad zlato”.

Letáky o podvodoch pre penzistov

Letáky o podvodoch pre penzistov. Zdroj: redakcia

Viacerí oslovení redakcii Kryptomagazínu prezradili, že množstvo podvodov, o ktorých denne čítajú v správach, im naháňa strach, a preto sú vďační za informácie, ktoré polícia v spolupráci s poštou posúva.

No našli sa aj takí, ktorí sa cítili zahanbene. Invalidná dôchodkyňa v produktívnom veku bola až pohoršená, že ju zaškatuľkovali do kategórie ľudí, ktorí nemajú žiadny prehľad o súčasnom dianí.

Samozrejme, že by som nikomu nevyhodila peniaze z okna.

Dobre mienená rada sa síce môže dotknúť dôchodcov, ktorí sú o súčasnom svete a jeho nástrahách riadne a vhodne informovaní, napriek tomu je projekt „Seniori, zbystrite pozornosť!” dozaista viac než len užitočný, ba až nevyhnutný, a to vzhľadom na množstvo podvodov, ktoré každý deň číhajú na všetkých Slovákov.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: Polícia SRTAGY:
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.