Niekoľkokrát sme vás na Kryptomagazine informovali o vojne medzi USA a Čínou. Zväčša išlo o zavádzanie cla na dovoz produktov a surovín do USA, na čo Čína odpovedala vlastnými tarifami namierenými proti USA. Vo výsledku začali padať ceny akcií – viac o tomto vývoji sa dočítate v našich analýzach akciových indexov. Zdá sa, že Spojené štáty teraz prišli s novou formou boja proti Číne. Rozhodli sa priamo poškodzovať veľké čínske firmy. Prvá obeť – Huawei.
Spoločnosť Huawei v posledných rokoch zaznamenala veľký nárast predajov svojich smartfónov. Momentálne sa nachádza na druhom mieste, predbehla Apple a pomaly dobieha Samsung. Huawei dáva do vývoja nových technológií 15 – 20 miliárd dolárov ročne, čo sa očividne vypláca. Ich telefóny sú obľúbené po celom svete.
Môže vás zaujímať: Najnovšie pošlete BTC či LTC aj cez WhatsApp – Je toto cesta k všeobecnej adopcii kryptomien?
USA bojuje proti čínskym firmám
Americké ministerstvo obchodu minulý týždeň zaradilo Huawei na čiernu listinu. To znamená, že firma nemôže nakupovať technologické komponenty z USA bez súhlasu americkej vlády. Tento týždeň sa pridal aj Google, ktorý rozviazal spoluprácu s Huawei. Na nových telefónoch od tejto spoločnosti už nebudú fungovať služby od Googlu (Gmail, YouTube, Google Play) a telefóny nebudú aktualizované na najnovšiu verziu Androidu.
Najnovšie sa k ofenzíve pridal aj Intel, Qualcomm, Broadcom a Xiling. Ani tieto spoločnosti už s firmou Huawei nebudú naďalej spolupracovať.
Spolupráca je dôležitá nielen pre Huawei
Je však otázne, čo si od toho americká vláda a spomínané firmy sľubujú. Spolupráca je v modernom svete dôležitá! Ak nebudeme spolupracovať, začnú vznikať rozbroje a vývoj sa spomalí. Tieto protiopatrenia majú dosiahnuť zníženie predaja telefónov značky Huawei a zničenie tejto spoločnosti. Ja si však myslím, že to bude iba krátkodobé.
Huaweiu tieto protiopatrenia pomôžu a vybuduje si vlastný ekosystém
Huawei nepotrebuje Intel, Qualcomm a podľa mňa ani Google. Iste, služby od Googlu sú veľmi dôležité v západných krajinách, ale v Číne sa nepoužívajú. Rovnako väčšina rozvíjajúcich sa trhov so smartfónmi na ne ešte nie je zvyknutá. Reálne sa stane iba to, že Huawei príde s vlastným operačným systémom, bude viac tlačiť vlastnú mailing službu, vlastnú verziu YouTubu a konečne má dôvod tlačiť vývojárov, aby vytvárali aplikácie pre ich obchod.
Huawei má podporu od Čínskej vlády a prakticky neobmedzený rozpočet. Oproti americkým firmám má tú výhodu, že môže bez problémov predávať svoje telefóny v Číne (po tomto si firmy z USA v Číne už ani neškrtnú) a vie oveľa lepšie penetrovať nové trhy.
Tip redakcie: [Tech news] – Bývalý inžinier Apple môže spôsobiť mobilnú revolúciu • Robotický pes od Sony je na zjedenie, alebo nie?
Situácia je perfektne popísaná v tomto videu – v EN
(článok pokračuje pod odkazom)
Očakávajme čínsku odpoveď
Som presvedčený o tom, že čínska vláda tento krok nenechá bez povšimnutia a začne aktívne obmedzovať americké spoločnosti. V tomto má jednu veľkú výhodu. Viete, kde sa vyrába väčšina amerických smartfónov? Skúste si tipnúť.
Predsa v Číne!!!!!
Takže logickým krokom čínskej vlády bude sabotovať továrne Applu, Microsoftu, Dellu… A nie fyzicky. Stačí vymyslieť a uviesť do platnosti podobný dementný zákon, aký vymysleli Američania. Niečo typu:
„Apple a Microsoft sú na našej jing-jang listine a kvôli tomu nemôžu bez povolenia Čínskej vlády vyrábať svoje zariadenia na území Číny.”
A amíci nebudú mať žiadnu inú možnosť, než kupovať Huawei telefóny plné špionážneho softvéru bežiace na čínskom operačnom systéme, sťahovať aplikácie z čínskeho obchodu a pozerať čínsky YouTube.
Alebo nie? Nechajme sa prekvapiť! Mňa by hlavne zaujímal váš názor na túto problematiku. Napíšte ho do komentárov pod článkom 🙂
Čo čítať ďalej?
Najlepší spôsob, ako začať s kryptomenami – vyvarujte sa začiatočníckych chýb!
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.