Názor obchodníka z Trading11 – Bitcoin a výhľad na rok 2019 – od IX..

Novinky Názor obchodníka z Trading11 - Bitcoin a výhľad na rok 2019 - od IX..
Názor obchodníka z Trading11 - Bitcoin a výhľad na rok 2019 - od IX.. Zdroj: https://www.shutterstock.com/cs/g/marog+-+pixcells
BitmarketsBitmarkets

Bitcoin je veľmi volatilná a nestabilná komodita“, ktorá svojou desaťročnou existenciou dokázala zamotať pár hláv. Rok 2017 bol pre túto menu úplne kľúčový, keď sa z približnej ceny 1100 $ dokázal vyšplhať na neuveriteľných, bez mála, 20 000 $. V roku 2017 sa ukázal skutočný potenciál novodobého špekulatívneho aktíva.

Na úvod zámerne píšem, že ide o špekulatívne aktívum. V dnešnej dobe je to stále tak, že  Bitcoin je obyčajný nástroj špekulantov, ako zarobiť svoje vysnívané doláre. Tých, ktorým ide o skutočnú myšlienku kryptomien, je ako šafránu. Krypto trh je z pohľadu histórie stále veľmi mladý, niet divu, že je najmä v záujme akčných (rizikových) špekulantov. Je to presne ten dôvod, prečo minuloročný prílev kapitálu spôsobil taký, povedzme si úprimne, neprirodzený rast.

bitcoin bubble graph

Týmto vývojom však trpel celý rok 2018 prišla korekcia. A síce, nie hocijaká korekcia. Ide o korekciu bublinového stavu trhu, keď je nutné počiatočný absurdný rast eliminovať. Celý rok poklesu je teda v pohľade dlhodobého vývoja celkom v poriadku a je to úplne prirodzené správanie trhu, keď , ktorí zarobili v prvej vlne, vyberajú svoje vlastné zisky. Samozrejme, kto by váhal? Len skutočný srdciar HODdler.

Prečo je to celé také dobré

Aj keď sa môže zdať, že tento rok je voči kryptomenám skutočne tvrdý, veľa ľudí zabúda, že sme stále oproti predchádzajúcim rokom (pred 2017) v neuveriteľnom zisku. Cena Bitcoinu sa stále pohybuje v rozmedzí ceny 3600 – 4200 $. Pre zaujímavosť, v roku 2016 dosahoval skromných 900 $. Stále to niekomu príde málo?

Áno, oproti ATH (All Time High najvyššia cena) sme celkovo dosť nízko, naopak podľa veku trhu a aktív sme veľmi vysoko ..

Čo je ale podstatné? To, že rok 2017 ukázal potenciál špekulantov a celkovo schopnosť kryptomien viazať kapitál. Do tejto doby nebrali toto aktívum inštitucionálni investori (predovšetkým banky, vlády, firmy a koncerny, ale aj regulátori) vôbec vážne. To sa vlani ale radikálne zmenilo, vďaka odhalenému potenciálu.

Na webe Trading11 nájdete (okrem iného) profesionálne analýzy a predikcie kryptomien.

Čo to spôsobuje teraz?

Je potrebné si uvedomiť, že do celého krypto trhu bolo a je zapojené necelé 2% populácie, a to ešte možno značne preháňam. Teda celkové množstvo kapitálu bolo (síce pár stoviek miliárd dolárov) skutočne zanedbateľné. Napriek tomu bolo zhodnotenie doslova famózne.

Mnohí dnes tvrdia, že to bolo všetko, teda celý potenciál, ktorý už, konkrétne Bitcoin, nikdy nedosiahne. Ja si o týchto tvrdeniach myslím, že je to hlúposť. Prečo .. ?? Práve z dôvodu vývoja posledných dvoch rokov a pohľadu inštitúcií na potenciál tohto aktíva. Je potrebné myslieť na to, že vtedy to pre nich bola len nedôveryhodná, ničím nekrytá mena, bez úplných regulácií, považovaná, obzvlášť, za žart a odsúdená na svoj vlastný zánik.

To sa už ale v priebehu roka 2017 začalo pomaly meniť. Finanční regulátori na celom svete odrazu objavili kryptomeny a potrebu začať toto odvetvie nejako regulovať. Postupné regulácie, ale predovšetkým odkrytý potenciál zisku, donútil spozornieť najmä inštitúcie (inštitucionálnych investorov).

Kto má vedomosti z psychológie inštitúcií iste pochopí, že na konci roka 2017 sa rozhodne do nakupovania nepúšťali. Naopak, nechali bublinu spľasnúť.

A dnes?

A čo sa teda deje dnes? Dnes je trh v štádiu rezignácie. Objemy a celkovo volatilita, klesá nedostatočná likvidita na trhu, kde o niečo výraznejší objem ihneď strhne trh o tristo dolárov ktorýmkoľvek smerom. Toto je ale skutočne rezignácia trhu obchodníkov.

Toto je však presne ten okamih, keď sa inštitúcie zapájajú do investícií. Je to ten okamih, v ktorom , ktorí tomu verili, ale sú teraz v strate a hlavne boli ochotní obchodovať, to teraz vzdávajú. Ďalší to odmietajú a ostatní o to nejavia záujem. To je presne ten čas, keď je najlepšie nakupovať, a to je tiež to, čo teraz inštitúcie robia.

Regulačné rámce vo veľmi dobrom štádiu. Bezpečnosť, ako nakladať so svojimi aktívami je dnes už tiež dobre zmapovaná. Štáty začínajú mať prehľad o pohyboch. Ďalšie veľké inštitúcie sa, naopak, aktívne zapájajú v zmysle, že nielen skupujú zavedené kryptoburzy (Goldman Sachs Poloniex ..), ale tiež budujú vlastné zázemie (Nasdaq Bakkt). O prijatí stoviek patentov na tému kryptomeny sa ani netreba zmieňovať.

Čo z toho?

To nám jasne ukazuje, že krypto priemysel zďaleka nie je s dychom na konci síl. Naopak, všetko ešte len začína a to minimálne na najbližších 50 rokov. Aj Vy sami musíte vidieť, že sa tu naozaj niečo deje.

Na jednej stranekryptomeny terčom ohovárania a často celkom hlúpo zosmiešňované a očierňované. Uveďme príklad – pranie peňazí. No a teraz mi povedzte, koľko dolárov sa v histórii prania dolárov vypralo .. ?? Koľko zbraní sa predalo do Afriky za dolár a koľko drog bolo zaplatených dolárom .. ?? Tu naozaj odporúčam mnohým ľuďom nezabudnúť na pokrytectvo. Správanie ľudí robí z dobrých vecí veci zneužiteľné, prípadne zlé. Vec sama o sebe totiž nie je ani dobrá, ani zlá. Ani užitočná, ale ani zbytočná. To všetko tomu dodá použitie človekom.

Takže toto tu máme. Na druhej strane sa však dozvedáme, že najväčšie banky sveta majú Blockchain patenty, majiteľmi krypto-búrz, podieľajú sa na reguláciách a budujú vlastné štruktúry. Dodržujú vlastnú stratégiu keď svet predáva my za cenu momentálnych strát nakupujeme ..

Nie je to vidieť

Veľmi často sa stretávam s názorom, že prílev inštitucionálneho kapitálu musí hnať cenu nahor. Preboha živého, prečo by malo .. ?? Pozrite sa na to z vlastného pohľadu.

Chcete kúpiť jeden milión Bitcoinov, ale viete, že na trhu nie je dostatočná likvidita, aby ste mohli ten milión mincí kúpiť naraz za jednu cenu. Nakupujete teda postupne podľa dostupného množstva na trhu. Bude Vaším záujmom dvíhať cenu svojimi nákupmi? Rozhodne nebude a rozhodne to neurobíte.

Možno to vnímať ako obrovskú výmenu kapitálu. Umelo udržiavaná nízka likvidita trhu núti obchodníkov predávať neustále za nízku cenu. Čiastočne za to môže prevládajúci strach na trhu, ale predovšetkým neochota nakupovať.

Kto posledné dva roky sleduje vývoj trhu, sám musí vidieť, že teoretický počet obchodníkov na trhu je oproti vlaňajšiemu minimálny. To je práve jeden z prejavov rezignácie trhu, keď veľa traderov jednoducho opustilo trh s tým, že sa možno v budúcnosti opäť na trh vráti. Je to tá tienistá stránka roku 2018, ktorá toto znechutenie priniesla na trh.

Toto všetko je voda na mlyn inštitúciám. inštitúcie budú mať nakúpené a v obehu zostane skutočne len pár mincí, začne sa pomaly povoľovať záťaž, a to najmä mediálne. Regulácie budú dokončené, autority budú mať prehľad.

To bude ten správny čas predstaviť ľahostajnému svetu perfektnú vec. Tam príde tá chvíľa, počas ktorej dostať z ľudí ich peniaze. Tam sa začne dokonca chvíľa, keď svet spozná ešte len pravú bublinu. Bublinu, ktorá porastie, kým zainteresované inštitúcie nebudú mať dosť. To bude tá chvíľa, keď sa celosvetovo spustí neskutočné FOMO (strach z uniknutej príležitosti ..)

A rok 2019..??

Rok 2017 považujem za rastový. A kto by nie .. ?? Rok 2018 považujem za korekciu roku 2017, a preto rok 2019 bude konsolidáciou predchádzajúcich dvoch rokov. Je to jednoducho prirodzený vývoj trhu a v záujme inštitúcií nie je možné tento vývoj nejako urýchliť, iba ak by mali v tom vlastný kapitál. Sledujú iné horizonty, než bežný smrteľník, ktorý je limitovaný momentálnymi potrebami.

V analýzach, ako tu na Trading11, ale aj vo svojom projekte IXtrading som o tom pred pár dňami písal v analýzach, ako by rok 2019 mohol vyzerať. Pretože toto je článok pre úplných nováčikov, nebudem Vás zaťažovať nejakými profi termínmi.

Takže jednoducho. Predpokladám pohyb kurzu v rozpätí medzi 1200 – 6000 $, a to po celý rok. Hladinu 1200 $ vnímam ako maximálny priestor na korekciu minuloročného rastu. V podstate ide o hladinu bývalého ATH (All Time High) pri MtGox 1163 $. Po technickej stránke vývoja je táto hodnota jednoducho možná, aj keď k nej vyložene nemusí dôjsť.

Naopak, hladinu 6000 $ považujem za veľmi silnú hladinu odporu, kde trh bude mať celkom starosti o prerazenie tejto ceny. Bude to vyžadovať dlhé akumulovanie kapitálu, než dôjde k prerazeniu. To jednoducho netrvá mesiac, a aj tri mesiace sú niekoľkokrát málo.

Je to môj skromný názor na vývoj trhu. Myslím si, že trh sa bude celý rok pohybovať medzi týmito hladinami a nakoniec uzavrie ročnú sviecu v tvare DOJI čo je svieca vyzerajúca ako kríž a teda ju uzavrie na rovnakej alebo veľmi podobnej cene, kde sa svieca otvorila. To by znamenalo, že za rok sa cena bude pohybovať tam, kam teraz. Počas roka by potom len testovala hladiny, o ktorých píšem vyššie.

Rok 2020 by už mohol mať rastovú tendenciu. Je možné predpokladať, že inštitúcie budú mať svoje množstvo nakúpené a začnú sa obzerať po ziskoch. K tomu množstvu v inštitúciách si, osobne predpokladám, prišli po milióny mincí a nebojím sa povedať, že pre úplnú väčšinu dostupných mincí. Preto mi ani nepríde zvláštne, že by inštitúcie po celý rok 2019 iba dokupovali na súčasnej cene.

Na záver

Nech nasledujúce roky budú vyzerať akokoľvek, kryptomeny čaká nakoniec rast. Veľkí hráči sú v tom namočenía majú v tom až nesmierne veľký kapitál. Potrebné je už len  sledovať inštitucionálny horizont a nie horizont intradenného obchodníka.

Pokiaľ máte pochybnosti a nemáte prostriedky, ktoré investovať, tak snáď ani neinvestujte. Ak máte možnosti a máte chuť do toho ísť, odporúčam si vyčleniť čiastku, rozložiť na malé časti a pravidelne dokupovať v nejakom časovom horizonte.

O mojej vlastnej stratégii a prístupe k investícii sa dozviete nielen na portáli Trading11.com, ale predovšetkým v mojom osobnom projekte IXtrading. Osobne vydávam nielen analýzy, ale aj sem-tam prezradím nejakú obchodnú teóriu, a aj nejaké to inštitucionálne tajomstvo.

 

Kvakomat PC bannerBest Wallet mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.