[Názor] Energetická náročnosť nie je kľúčom k cene BTC – Tým sú fundamentálne vlastnosti BTC

Novinky Ťažba Bitcoinu môže spotrebovať až 0,5% celosvetovej elektrickej energie.
Ťažba Bitcoinu môže spotrebovať až 0,5% celosvetovej elektrickej energie. Zdroj: shutterstock.com/ElisabethCoelfen
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

V kryptopriestore existuje dlhotrvajúca diskusia o tom, kde sa vlastne berie cena BTC. Jedným z veľmi obľúbených faktorov, ktorý je často opakovaný, je, že hodnota BTC plynie z náročnosti jeho ťažby. To je v mojich očiach pomerne veľké nepochopenie situácie a zbytočný príbeh, ktorý má nalákať tých, ktorí nerozumejú fundamentálnym vlastnostiam BTC.

Páliš energiu = vytváraš hodnotu

Medzi nadšencami do kryptomien koluje naratív, rozprávanie o tom, že Bitcoin má hodnotu preto, že je na jeho výrobu/ťažbu potrebné spáliť veľa energie. Cena Bitcoinu je podľa tohto argumentu priamo viazaná na to, koľko stojí BTC vyťažiť.

To, povedal by som, je úplne chybný uhol pohľadu a hneď vysvetlím prečo. Predstavte si, že ťažíte zlato. To má jednoznačnú hodnotu. Zvýši sa cena vášho zlata, ak ho budete ťažiť drahšie? Rozhodne nie. Cena zlata bude taká, za akú ju budú ľudia ochotní nakupovať. Lenže nie všetci, ktorí zlato predávajú, ho práve vyťažili. Rovnako je to aj pri BTC. Väčšina predajcov nebude zároveň ťažiarmi, ale skôr špekulantmi.

Informácie o trhu – (PŘEHLED TRHU) Libra opět v problémech a Bitcoin bojuje v klíčové zóně

Vysoká spotreba energie v sieti BTC je primárne bezpečnostná poistka, ktorá, samozrejme, neurčuje cenu. Cenu BTC skôr určuje náročnosť ťažby a počet ťažiarov než naopak. Čím vyššia cena BTC, tým bezpečnejšia sieť, pretože sa oplatí viac ťažiarom ťažiť BTC. O fundamentálnej hodnote BTC, samozrejme, nevypovedá počet spálenej energie.

Fundamentálna hodnota je inde

Cena kryptomien sa neodvíja od toho, ako drahé je ťažiť (korelácia tam, samozrejme, je, viď. vyššie). Cena kryptomien by mala zodpovedať ďaleko základnejším vlastnostiam. Klasické vysvetlenie, ktoré podáva Andreas Antonopoulos, a ja s ním súhlasím, je, že kryptomeny majú fundamentálnu hodnotu postavenú na piatich pilieroch.

Otvorenosť – každý sa môže podieľať na rozvoji BTC siete. Každý si môže založiť node a každý môže hlasovať o budúcnosti siete alebo sa do nej zapojiť.
Verejnosť – ak chcete vlastniť Bitcoin, tak si ho proste môžete kúpiť. Je jedno, či ste z Iránu alebo Zimbabwe. Bitcoin nerobí rozdiely.
Globálny charakter – Bitcoin je svetová technológia. Každý s prístupom k internetu má prístup aj k BTC sieti. Žiadne hranice, žiadne bariéry.
Rezistencia k cenzúre – vďaka decentralizovanej podstate je nemožné zakázať alebo zrušiť predchádzajúce transakcie, ktoré sú zapísané do blockchainu.
Neutralita – Bitcoin a jeho sieť nerieši hodnoty jednotlivých štátov a kultúr. Bitcoin je sieť určená na prenos hodnoty, a to tiež robí.

To sú kľúčové piliere, na ktorých stojí BTC a bolo by úplne jedno, keby PoW nahradil PoS. Sieť bude zabezpečená novým spôsobom, ktorý vytvorí podmienky pre bezpečný chod siete. Energia by sa prestala páliť v tak veľkom množstve a v rámci teórie hier by bol zlý hráč tak či tak odradený od pokusu kompromitovať sieť.

Kryptomeny (nielen Bitcoin) majú špecifické vlastnosti, ktoré vedú k tomu, že majú hodnotu. Tá je v istom vzťahu k tomu, koľko napr. stojí ťažba, ale fundamentálne možno povedať, že sú hodnotné kvôli svojim vlastnostiam a kvôli tomu, že im ľudia tú hodnotu fakticky prikladajú. Veríte, že BTC má hodnotu jeden milión dolárov? Potom ho kúpite za cenu 3, 6 alebo 50 tisíc dolárov.

Čo čítať ďalej:

https://qtube.eu/k-mag/cz/kryptomeny/video-analyza-bitcoin-a-highcap-altcoiny-vyplati-se-nyni-nakupovat-kam-umistit-stoploss/

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu)! Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri!

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.