[Názor] Cyklus paniky je späť v plnej sile – Za prepad ceny kryptomien nemôže ani Trump, ani Libra

Novinky Bitcoin a bod zlomu
Bitcoin a bod zlomu. Zdroj: Shutterstock.com/MNami
Kvakomat PC bannerBitmarkets

V poslednom týždni sa objavil úplne bežný spor, ktorým trpí komunita pri prepadoch cien kryptomien. Tým je panika medzi investormi, ktorá má celosvetový rozsah.

Všetko padá = Je koniec

Všetko padá. Bitcoin končí, pretože prichádza regulácia. Altcoiny mŕtve a všetko sa musí predať. Trump zničil Bitcoin a tak ďalej. Poznáte to. Akonáhle sa začne trh prepadať, ľudia začnú hľadať nezmyselné korelácie medzi dianím, ktorému rozumejú a cenou kryptomien, ktorá sa vyvíja podľa princípov, ktoré sú už podstatne menej zrejmé.

Lenže teraz je situácia ešte o krôčik zvláštnejšia. Parabolický rast, ktorý sme teraz zažili, bol veľmi evidentný a dobre vysvetlený. Informácií bolo dostatok. Musí prísť korekcia, ktorá bude radikálna a bolestivá. Aj napriek tomu je opäť internet plný informácií o tom, čo všetko spôsobilo pád.

Avšak za týmto pádom naozaj nestojí Trump, ani regulácia alebo negatívny postoj k neexistujúcej Libre. Je to prepálený trh, kedy , ktorí nakúpili včas, momentálne vyberajú zisky a predávajú za výrazne vyššiu cenu, než za ktorú nakúpili v rádoch mesiacov. Veľmi triviálna vec, na ktorú upozorňoval takmer každý trader a analytik. Tak ako to, že sme zase uprostred spleti otázok po tom, čo spôsobilo prepad?

Chýbajúce kontexty

Jedným z dôvodov, prečo by som osobne povedal, že sa toto deje, je absencia kritického myslenia či skôr jeho nedostatočnosť. To, že cena padá práve vtedy, keď Trump kritizuje Bitcoin a Libra čelí problémom, predsa nemôže byť náhoda, namietol by niekto. Obavy z regulácie sú obrovské.

Ako vyriešiť scaling problém – Vitalik Buterin: Ethereum by malo využiť Bitcoin Cash na škálovanie – Komunita sa búri

Ale regulácie a obavy z nich boli namieste pri ďaleko dôležitejšej situácii, ktorou bolo stretnutie G20, kde inštitúcia Financial Action Task Force (FATF) oznámila nové rámce pre svetové regulácie kryptomien. To bola kritická chvíľa, na ktorú trh nereagoval, a teda jej bola pripísaná len malá dôležitosť.

Trh nereagoval ani na nič iné z reálneho sveta. Ide o to, že dlhšie trvajúci prepad Bitcoinu sa jednoducho vždy stretne s nejakými náhodnými udalosťami. Neskúsení investori a majitelia kryptomien potom často prepadnú mediálnemu šialenstvu.

Chybné informovanie

Najväčší podiel viny za vytváranie paniky nesú samozrejme médiá. Bohužiaľ, je to spor kryptopriestoru, s ktorým sa u nás snažíme bojovať. Cena obyčajne nereaguje na bežné udalosti z moderného sveta, ale je lákavé napísať článok, ktorý sa bude páčiť, pretože vysvetlí čitateľom, prečo Bitcoin padá a altcoiny horia. Lenže zároveň je to aj veľká chyba a problém.

Záujem inštitúcií na vzostupe – 84 % nových investícií v kryptomenách tvoria inštitucionálni investori – Záujem aj napriek volatilite ďalej rastie

Takže, ak sa obávate, že s BTC je koniec, tak nezúfajte. Jednoducho prišla korekcia. Ak vám niekto bude tvrdiť, že Ethereum je mŕtve, pretože je jeho cena pod 200 dolármi a už sa nebude dať ťažiť, buďte pokojný. Ide len o chvíľkový záchvat paniky. A ten zasa skôr či neskôr (dúfajme, že skôr) prejde. Stačí totiž počkať na zlatú kombináciu Čínsky nový rok a bonusy na Wallstreet.

Čo čítať ďalej:

[SPRÁVY] Predseda amerických republikánov je za Bitcoin • BTC denne presunie 3 miliardy dolárov • Grayscale: Inštitucionálny záujem neopadá

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam Kracík.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

txbKvakomat mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.