Premiér Ľudovít Ódor už skôr avizoval, že vláda predstaví plán ozdravenia verejných financií bezprostredne po voľbách do Národnej rady SR. Konkrétne ide o 100 opatrení za 10 miliárd eur, ktoré sa zameriavajú na zvyšovanie daní a škrtanie verejných výdavkov, uvádza Ministerstvo financií SR (MFSR). Pre novú vládu majú slúžiť ako inšpirácia, keďže nová koalícia s nimi nemusí súhlasiť. Cieľom je ozdraviť štátny rozpočet.
Ministerstvo financií predstavilo 100 opatrení
Politická strana Smer, ktorá vyhrala voľby avizovala, že verejné financie chce konsolidovať ročným tempom 0,5 %. Podľa MFSR však pozvoľnejšie znižovanie deficitu nedokáže stabilizovať súčasný rastúci dlh a odporúča ročné tempo znižovania deficitu na úrovni 2 % hrubého domáceho produktu (HDP). To predstavuje konsolidačné opatrenia vo výške 6 miliárd eur.
Bez ozdravenia štátneho rozpočtu ostane deficit v najbližších 3 rokoch blízko 7 % HDP a štátny dlh zaútočí na hranicu 70 % HDP. Zatiaľ najvyššia úroveň dlhu vznikla v roku 2021 na úrovni 61 %, ukazujú údaje z Tradingeconomics.
Sto opatrení sa bude týkať predovšetkým nasledujúcich oblastí:
- Zníženie neefektívnych dotácií
- Zefektívnenie prevádzky verejnej správy
- Zavedenie adresnej pomoci pre najviac ohrozené skupiny obyvateľstva
- Zníženie zamestnanosti a odmien vo verejnej správe
- Vyššie zdanenie negatívnych externalít
- Navýšenie príjmov do štátneho rozpočtu, ktoré menej potláčajú ekonomický rast
- Daňovo-odvodové opatrenia
Celý dokument MFSR s podrobným opisom opatrení nájdete TU.
Štátny rozpočet je v kritickom stave
Hlavným cieľom 100 opatrení je kritický deficit štátneho rozpočtu, ktorý dosiahol za september schodok vo výške 3,916 miliardy eur. Zatiaľ čo medziročne stúpli príjmy iba o 2 261,3 mil. eur (+16,7 %), výdavky narástli až o 4 857,9 mil. eur (+32,7 %). Medzimesačne došlo k navýšeniu schodku o ďalších 187 miliónov eur.
Jednou z kľúčových príčin súčasného deficitu je rozhadzovanie vlády za posledné roky. Rôzne príspevky na pomoc a plošné opatrenia síce vyzerali pekne na papieri, no extrémne zaťažili štátny rozpočet. Opatrenia síce slúžia len ako odporúčanie pre budúcu vládu, no väčšinu z nich bude potrebné implementovať. Zrejme nás neminie ani zvyšovanie daní.
Na vypracovaní 100 opatrení pracovalo MFSR v spolupráci s analytickými útvarmi a inými ministerstvami. Rovnako sa konali aj diskusie s expertmi z Národnej banky Slovenska (NBS) a Radou pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ). MFSR si pomáhalo aj odporúčaniami Európskej komisie, Medzinárodného menového fondu a OECD.
Mohlo by ťa zaujímať: Nová vláda musí vyriešiť kritickú situáciu na Slovensku. Čo by mali byť prvé kroky?
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.