- Ceny zemného plynu sa od októbra 2024 zdvojnásobili.
- Sankcie USA zasiahli ruské exporty ropy a plynu.
- Eurozónu ohrozuje stagflačný mix inflácie a slabého rastu.
Energetická kríza jasne ukazuje, ako politické a klimatické faktory ovplyvňujú svetové trhy. Eurozóna musí urýchlene nájsť riešenie, aby sa vyhla scenáru stagflácie, ktorý by mohol mať dlhodobé dôsledky na jej ekonomiku. Okrem toho sankcie voči Rusku a zvýšený dopyt zhoršujú situáciu, uvádza správa Euronews.
Výrazný nárast cien energií
Ceny zemného plynu a ropy dosahujú nové maximá, pričom za posledné mesiace prudko stúpli. Hlavnými faktormi nárastu cien sú zvýšený dopyt v dôsledku chladného počasia a rozšírené sankcie USA na ruské energetické zdroje. Bidenova administratíva zaviedla obmedzenia a 183 plavidiel na významných producentov ako Gazprom Neft.
Silnejšie ceny energií môžu viesť k stagflačnému mixu, ktorý zasiahne už teraz pomalý hospodársky rast. Tento fenomén spája vysokú infláciu, stagnáciu rastu a nezamestnanosť. Návrat Donalda Trumpa do funkcie prezidenta USA môže priniesť zmenu situácie. Trump totiž sľúbil vyjednávanie s Ruskom o zmiernení sankcií.
Ak sa rast cien energií nezastaví, projekcie nízkej inflácie na rok 2025 môžu byť ohrozené, čo zhorší stabilitu regiónu. Situácia pripomína obdobie po ruskej agresii na Ukrajine v roku 2022, kedy podobné faktory destabilizovali trhy.
Už skôr sme informovali, že Vláda SR sa rozhodla zastropovať ceny energií na rovnakej úrovni ako v roku 2024. Zastropované budú nie len výšky taríf, ale aj ceny za distribúciu a krytie strát pri distribúcii.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Mizivý rast HDP v eurozóne
Rast cien energií môže skomplikovať už tak neisté inflačné vyhliadky eurozóny. Európska centrálna banka (ECB) bude nútená balansovať medzi infláciou a rastom. V súčasnosti je posledný zaznamenaný rast HDP eurozóny na základe údajov TradingEconomics na úrovni 0,40 % za 3. kvartál 2024.
Za posledných 10 rokov sme boli svedkami viac ako 1 % rastu len v 3. kvartáli 2020 a 2. a 3. kvartáli 2021. To ale nebolo spôsobené prirodzenými trhovými podmienkami, ale skôr je to potrebné vnímať ako reakciu na masívny prepad spôsobený Covid pandémiou, ktorý tomuto rastu predchádzal.
Hrubý domáci produkt (HDP) v eurozóne vzrástol v treťom štvrťroku 2024 v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom o 0,40 %. Priemerná miera rastu HDP v eurozóne od roku 1995 do roku 2024 dosahuje len 0,38 %, pričom v treťom štvrťroku 2020 dosiahla historické maximum 11,70 % a v druhom štvrťroku 2020 rekordné minimum -11,10 %.
Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video: