Geopolitické napätie v súčasnosti predstavuje jedno z hlavných rizík, ktoré môžu negatívne ovplyvniť globálny rast ekonomiky. Podľa Aktualít k tomu neprispelo ani nedávne zmrazenie ruských aktív vo Švajčiarsku. Pre Moskvu to však nie je ani zďaleka prvé zmrazenie, keďže už v minulom roku sa krajina Helvétskeho kríža uchýlila k rovnakému kroku.
Švajčiarsko zmrazilo miliardové majetky Rusov
Ruské aktíva boli zmrazené približne v hodnote až 7,7 miliardy švajčiarskych frankov (8,08 miliardy eur). Toto opatrenie je súčasťou sankcií, ktoré uvalili západné štáty na Rusko, a to ako odpoveď za inváziu na Ukrajine. Pre porovnanie, minulý rok Švajčiarsko zmrazilo ruské aktíva v hodnote 7,5 miliardy švajčiarskych frankov.
Celková hodnota zmrazených aktív sa môže podľa Štátneho sekretariátu pre ekonomické záležitosti (SECO) ešte líšiť. Kalkulácie nie sú presné z dôvodu, že sa stále konajú súdne spory a menný zoznam Rusov sa neustále mení. Je potrebné zdôrazniť, že táto suma predstavuje iba zlomok z celkového majetku, ktorý vlastnia Rusi na území Švajčiarska.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Podľa Putina Rusko podobným sankciám odoláva
Nedávno sme informovali o tom, že ruský prezident Vladimir Putin vyjadril spokojnosť so stavom ruskej ekonomiky. Ku koncu septembra sa hrubý domáci produkt (HDP) krajiny v medziročnom porovnaní zväčšil o 5,5 %. Je ale potrebné doplniť, že pred rokom utrpela ruská ekonomika masívny pád z dôvodu vojny na Ukrajine. Na grafe nižšie môžeme vidieť, ako HDP krajiny prudko klesalo štyri kvartály po sebe.
Napriek vyjadreniam o sile Ruskej federácie zo strany Vladimira Putina nie je všetko také ružové, ako sa na prvý pohľad zdá, tvrdia odborníci. Orientácia ekonomiky na vojnu spôsobila prudký nárast inflácie na súčasnú úroveň 6,7 %. Nezamestnanosť je rekordne nízka, no len vďaka povinnej službe v armáde. V ďalších odvetviach je nedostatok pracovnej sily a vysokú infláciu strieda rast úrokových sadzieb až na 15 %.
Rusko má problém aj v bankovom sektore. Tamojšie banky dosiahli celkový zisk v septembri 2023 na úrovni 296 miliárd rubľov (2,91 miliardy eur). Medzimesačne tak došlo k poklesu presne o 16,2 %. Na vojnu negatívne reagoval aj ruský rubeľ, ktorý klesá oproti americkému doláru už od júna 2022. Za toto obdobie došlo k poklesu kurzu až o 44 %.
Mohlo by ťa zaujímať: Rusko zásadne mení podmienky na trhu s benzínom