Napätie sa stupňuje: Donald Trump sa vyhráža skupine BRICS

  • Donald Trump sa vyhráža zavedením 100 % ciel pre krajiny BRICS.
  • Novozvolený prezident reaguje na aktivity BRICS, ktoré cielia na dedolarizáciu.
  • Globálne napätie sa stupňuje.
Ekonomika Donald Trump sa vyhráža BRICS
Donald Trump sa vyhráža BRICS. Zdroj: shutterstock.com/Anna Moneymaker/Adam Radosavljevic/miss.cabul
Wallstreetpepe PC banerBitmarkets

Donald Trump nedávno varoval, že rázne zakročí voči krajinám zoskupenia BRICS, uvádza správa Aktuality.sk. Údajne plánuje zaviesť až 100 % dovozné clá na všetky členské krajiny ako odpoveď na ich aktivity zacielené na oslabenie amerického dolára. Dokonca chce, aby sa zaviazali nepodporovať inú menu.

Donald Trump sa vyhráža 100 % clami

Novozvolený prezident USA žiada krajiny BRICS, aby nevytvárali žiadnu novú menu v rámci skupiny a ani nepodporovali konkurenčné meny k americkému doláru. V opačnom prípade sa vyhrážal zavedením vysokých ciel, uviedol Trump na sociálnej sieti Truth Social. Týmto statusom dal jasne najavo, že bude presadzovať dominantné postavenie USA.

Trump zároveň povedal, že žiadna iná mena nemá šancu nahradiť americký dolár v medzinárodnom obchode a že ktokoľvek sa o to pokúsi, s americkým trhom sa môže rozlúčiť.

Trump zrejme reaguje na nedávne aktivity skupiny BRICS. Na začiatku novembra sme vás informovali, že na poslednom stretnutí BRICS+ v Kazani Putin navrhol zrealizovať plán vytvorenia špecializovanej ekonomickej platformy BRICS na zvýšenie investícií medzi členskými krajinami.

Výsledkom tejto iniciatívy BRICS je, že Donald Trump sa po očakávanom návrate do prezidentského úradu zameria primárne na systematické narušenie jednoty členských krajín a výrazné oslabenie rastúceho ekonomického i politického vplyvu Číny a Ruska v globálnom meradle.

Vedeli ste?

K pôvodnému zoskupeniu BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika) sa od 1. januára 2024 oficiálne stali členmi aj Argentína, Egypt, Etiópia, Irán, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty. V súčasnosti tak zoskupenie pozostáva z 11 členov.

Nová mapa BRICS 2024

Nová mapa BRICS 2024. Zdroj: shutterstock.com/Fabrizio Annovi

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Napätie sa stupňuje

Trumpova administratíva kladie dôraz na politiku „Amerika na prvom mieste”, ktorá zahŕňa protekcionistické opatrenia a obchodné vojny, predovšetkým voči Číne. Tento prístup by mohol ďalej eskalovať napätie so skupinou BRICS, ktorá sa snaží o zníženie dominancie dolára a posilnenie multipolárneho svetového poriadku.

Riziká zahŕňajú:

  • Eskaláciu ekonomických konfliktov – Obchodné sankcie a clá by mohli zhoršiť vzťahy s kľúčovými členmi BRICS, najmä s Čínou a Ruskom, čo by mohlo negatívne ovplyvniť globálnu ekonomiku.
  • Geopolitické napätie – Trumpovo odmietanie multilaterálnych dohôd a podpora unilaterálneho prístupu môže posilniť spoluprácu BRICS, ktoré sa snažia byť protiváhou k americkej dominancii.
  • Energetická a bezpečnostná politika – Trumpov pragmatický prístup k Rusku by mohol polarizovať BRICS, ale zároveň posilniť vzťahy Moskvy a Pekingu, čo by ohrozilo západné záujmy.
O BRICS je veľký záujem

Do skupiny BRICS javí záujem vstúpiť ďalších 34 krajín. Dlhé roky išlo o zoskupenie Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Južnej Afriky. Následne sa k nim pridali ďalšie krajiny – Argentína, Egypt, Etiópia, Irán, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty.

Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

Memex PC bannerOkazio mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.