Napätie medzi Iránom a USA ukazuje silu Bitcoinu – Je Bitcoin naozaj bezpečným úložiskom hodnoty?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Napätá situácia na Blízkom východe priniesla diskusiu o tom, či je Bitcoin bezpečné úložisko hodnoty. Ak by to bola pravda, zaradil by sa Bitcoin po boku zlata a ďalších bezpečných úložísk hodnoty. 

Profesionálna analýza BTC – 10.01.20 Technická analýza BTC/USD – Kľúčová úroveň na dosah ruky

Irán vs. USA

Prezident USA Donald Trump nedávno vydal príkaz na zabitie iránskeho generála Kásima Sulejmáního. Sulejmání bol fakticky druhým mužom Iránu. Po zabití Sulejmáního nasledovala séria udalostí, ktorá vyvrcholila pravdepodobným zostrelením ukrajinského civilného lietadla.

Eskalácia konfliktu vyvolala vzostup safe haven majetkov. A s nimi stúpal aj Bitcoin. To doviedlo mnohých analytikov v priestore k domnienke, že ide o potvrdenie Bitcoinu ako bezpečného úložiska hodnoty. Známy analytik Willy Woo tvrdí, že ide o betatest BTC ako bezpečného úložiska.

Aj ďalšie vplyvné informačné kanály hlásia, že Bitcoin je teraz oficiálne úložiskom hodnoty pre nepokojné doby. YouTube kanál Sunny Decree vydal video s titulkom „Oficiálne potvrdené, Bitcoin patrí medzi safe haven majetky”. Sunny Decree argumentoval tým, že ceny zlata, striebra, ropy a Bitcoinu sa pohybovali takmer identicky a rešpektovali súbeh udalostí.

Ďalšia analýza z dielne Messari Crypto priniesla podrobný graf toho, ako BTC reagoval na udalosti na Blízkom východe. Podľa analýzy je pravdepodobné, že išlo o priamu reakciu na eskaláciu a následné upokojenie konfliktu.

Je Bitcoin bezpečným úložiskom hodnoty?

Predchádzajúce argumenty sú pomerne presvedčivé a zdá sa, že je tu určitá miera korelácie medzi bezpečnými úložiskami hodnoty a Bitcoinu. Lenže celá situácia je podstatne zložitejšia. Terajší argument prakticky nezohľadňuje fakt, že pre Bitcoin sú extrémne silné pohyby prakticky dennou rutinou.

Extrémna volatilita BTC nutne vedie k pochybnostiam o tom, či je Bitcoin bezpečným úložiskom hodnoty. O tom by určite mohlo hovoriť veľa ľudí, ktorí nakupovali Bitcoin v poslednom ťažení predchádzajúceho bull runu. Na druhej strane je nutné spomenúť, že retailoví investori pravdepodobne nevyužívajú bezpečné úložiská majetku. Tie budú využívať hlavne inštitúcie.

Nie nadarmo sa inštitucionálne investície nazývajú smart money. Teoreticky je tak možné, že inštitucionálni investori naozaj reagujú na udalosti z reálneho sveta a vidia momentálnu cenu BTC ako vhodnú na vstup a udržanie hodnoty v nepokojnej dobe.

Jedna lastovička jar nerobí

Najväčším problémom je však fakt, že takáto informácia nie je overiteľná. Vysoká volatilita BTC totiž vedie k tomu, že nie je možné rozlíšiť, či ide o pohyb spôsobený konkrétnou udalosťou, alebo je to štandardná a známa trhová volatilita. Ďalším dôležitým faktom je, že existuje nezanedbateľná pravdepodobnosť, že dané pohyby spôsobila jedna alebo niekoľko málo entít.

Trh s BTC je taký malý, že veľkí hráči majú možnosť ho manipulovať. Ďalšou možnosťou je napríklad vytvorenie cenovej ilúzie, že je Bitcoin bezpečným úložiskom, zo strany jedného veľkého hráča.

Jedna lastovička jar nerobí a tvrdiť, že je potvrdené, že BTC je safe haven majetok, nie je rozumné. Ak by BTC vykazoval hlbokú mieru korelácie s bezpečnými úložiskami, a to dlhšie časové obdobie, bolo by možné robiť konkrétne závery. Zatiaľ ide iba o pozitívne ladenú špekuláciu.

Čo čítať ďalej:

CME Futures GAP na $7670 – $7730 Bitcoin sa s 95% šancou pozrie ešte nižšie

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam K.