Nakupovanie Bitcoinu cez ETF má aj svoju tienistú stránku. Málokto o nej však hovorí

  • Spotové ETF neznamená, že vlastníte Bitcoin.
  • Kryptomenu vlastníte iba vtedy, ak k nej máte aj privátny kľúč.
  • ETF neposkytuje zábezpeku voči tradičným financiám.
Novinky Spotové ETF neznamená, že vlastníte Bitcoin
Spotové ETF neznamená, že vlastníte Bitcoin. Zdroj: shutterstock.com/Krakenimages.com/24K-Production
Wallstreetpepe PC banerKvakomat mobil

Schválenie spotového ETF pre Bitcoin je bez pochyby pozitívna udalosť, ktorá zásadne zdvíha dôveru v celý kryptomenový sektor. Napriek tomu nakupovanie Bitcoinu cez ETF na spotovom trhu nemusí byť tou najlepšou voľbou. Aká je najlepšia forma vlastnenia Bitcoinu a ETF nemusí byť výhodné?

Spotové ETF neznamená, že vlastníte Bitcoin

Nakupovanie Bitcoinu cez ETF je určite tou najjednoduchšou možnosťou, ako sa zviesť na cenovej volatilite tohto digitálneho aktíva. V skutočnosti sa ale oberáme o príležitosť skutočne toto aktívum vlastniť. Keď investujete do bitcoinového ETF, nekupujete priamo samotný Bitcoin. Namiesto toho kupujete akcie vo fonde, ktorý drží Bitcoiny. 

A tu sa dostávame k samotnej definícii. Postavenie a definovanie Bitcoinu ako takého sa nemení ani po schválení ETF, pretože cez tento produkt Bitcoin nenakupujeme. Na burze nakupujeme ETF, ktoré sa obchodujú na tradičných burzách a podliehajú rovnakým pravidlám ako akciové ETF.

A teraz sa dostávame ku pointe. Už vieme, že spotové ETF neznamená byť majiteľom Bitcoinu. Bitcoin a akúkoľvek inú kryptomenu vlastníte iba vtedy, ak k nej máte aj privátny kľúč. Takže kúpa spotového ETF je niečo podobné ako kúpa Bitcoinu na kryptomenovej burze. V oboch prípadoch nie ste majiteľmi kryptomeny. Rozdiel je iba v tom, na ktorom trhu obchodujete.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Strata zábezpeky voči tradičným financiám

Ak nevlastníme Bitcoin a kľúče k nemu, oberáme sa o možnosť alternatívy. Kryptomeny fungujú samostatne popri tradičných financiách, avšak kúpa ETF je taktiež na tradičnom finančnom trhu. To znamená, že správca aktív môže kedykoľvek rozhodnúť o budúcnosti tohto investičného produktu. Ak by ste vlastnili Bitcoin, nikto vám ho nemôže zobrať, obmedzovať vás alebo diktovať podmienky.

Vlastnenie ETF je v kontraste s významom kryptomien. Oberáte sa o diverzifikáciu, o anonymitu a taktiež o akúsi zábezpeku voči tradičným financiám. Na druhej strane, jediné, čo ETF ponúka, je možnosť zarobiť na cenových výkyvoch Bitcoinu. A zrejme väčšina retailových investorov zvolí práve túto možnosť, pretože je to najjednoduchšia cesta. Nepotrebujete totiž vytvárať kryptomenovú peňaženku a odbúravajú sa tým technické bariéry.

Na záver je potrebné zdôrazniť, že spotové ETF pre Bitcoin je jednoznačne pozitívne a ide o obrovský krok vpred. Do trhu sa naleje obrovské množstvo nového kapitálu. Investori majú možnosť zvoliť si, akým spôsobom chcú profitovať z trhu kryptomien a bez ohľadu na ETF si môžu nakúpiť Bitcoin, ktorý budú skutočne vlastniť. ETF ale túto možnosť neponúka.

Mohlo by ťa zaujímať: Cena Bitcoinu nereaguje na schválené spotové ETF. Čo sa deje?

Freedum fighters PCOkazio mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.