Najväčšia miestna samospráva v Európe vyhlásila bankrot

Ekonomika Aktuálna správa na Kryptomagazíne
Aktuálna správa na Kryptomagazíne.
BitmarketsBitmarkets

Najväčšía miestna samosprávna v celej Európe Birmingham vyhlásila v utorok 5. septembra 2023 bankrot.

Predseda miestnej radnice John Cotton povedal pre rádio BBC, že “budú pokračovať v poskytovaní základných služieb ako je ochrana detí a sociálna starostlivosť, sociálna starostlivosť pre dospelých, vzdelávanie, zber odpadu, údržba ciest a služby knižníc,” a to pre všetkých 1,1 milióna obyvateľov žijúcich v meste.

Bankrot spôsobila nerovnosť v mzdovom ohodnotení

Na základe ohlásenia krachu podľa § 114 tamojšieho zákonníka, Birmingham musí pozastaviť všetky výdavky, ktoré nie sú nevyhnutné na zabezpečovanie základných potrieb obyvateľstva.

Mesto Birmingham sa trápilo s obrovskými finančnými problémami už niekoľko rokov, po tom čo dostalo nariadenie od najvyššieho súdu, že má povinnosť vyplatiť viac ako miliardu libier zamestnancom, ktorí podali sťažnosť pre nerovnosť v mzdovom ohodnotení.

Kauza mala diskriminačný charakter, keďže sa jednalo o žalobu, ktorú podali ženy pracujúce na pozíciách upratovačiek, asistentiek alebo čašníčok, teda na postoch, v ktorých dominujú ženy. Tisíce žien, ktoré pracovali pre birminghamskú radnicu sa sťažovali, že nedostávali za prácu rovnaké finančné bonusy ako muži, ktorí pracujú v profesiách, ktorým dominujú muži, napríklad zberači odpadu.

V súčasnosti Radnica mesta Birmingham ešte stále dlhuje asi 760 miliónov libier, čo je približne 890 miliónov eur a jej dlh každým ďalším mesiacom narastá o 5 až 14 miliónov libier ako informoval The Guardian.

Líder a zástupca vedúceho birminghamskej Radnice John Cotton a Sharon Thompson vydali oznámenie, že úrad „nemá zdroje” na financovanie svojej zodpovednosti za rovnakú mzdu, pričom poukázali na dieru v rozpočte vo výške 87 miliónov libier v tomto roku.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Vláda nechce zachraňovať miestne samosprávy

„Je jasné, že mestská rada v Birminghame čelí bezprecedentným finančným problémom, od obrovského nárastu dopytu po sociálnu starostlivosť pre dospelých a dramatické zníženie príjmov z podnikateľských sadzieb až po vplyv nekontrolovateľnej inflácie,” uvádza sa vo vyhlásení pána Cottona a pani Thompsonovej.

“V júli sme zaviedli prísne kontroly výdavkov a požiadali sme Združenie miestnych samospráv o dodatočnú strategickú podporu.”

Ako informovalo BBC, Radnica Birminghamu má naplánované stretnutie s ministerstvom pre miestny rozvoj na 26. septembra. Ministerstvo sa zatiaľ k celej veci nevyjadrilo. Premiér Spojeného kráľovstva Rishi Sunak sa už pred časom vyjadril, že vláda nebude zachraňovať radnice pre ich zlé hospodárenie.

„Birmingham je výnimočne chudobný, ale mnoho iných rád urobilo presne tie isté chyby,” povedala Rhea Wolfsonová, šéfka vnútorných a priemyselných vzťahov GMB. “Toto nie sú peniaze zadarmo pre ženy, ukradli im ich z minúty na minútu,” povedal Wolfsonová.

Problémy s financiami nemá len radnica Birminghamu. Podľa šetrenia BBC bol priemerný dlh britských radníc na úrovni 33 miliónov libier, čo je približne 38 miliónov eur. Len deň pred vyhlásenim krachu Birminghamu oznámila aj radnica v Stoke on Trent, že je na prahu bankrotu.

Prečítajte si aj: Slováci chcú využiť šancu. Húfne nakupujú, keďže ceny nehnuteľností výrazne poklesli

txbKvakomat mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.