Najväčší pokles za 3 roky. Hospodársky zostup eurozóny sa v auguste prehĺbi

Ekonomika Eurozóna klesla najviac za 3 roky
Eurozóna klesla najviac za 3 roky. Zdroj: shutterstock.com/Elena Schweitzer/Golden Dayz
Kvakomat PC bannerKvakomat mobil

Eurozóna klesá najrýchlejšie za posledné tri roky. Dôvodom je pokles výroby a objednávok. Tento trend môžeme vidieť už aj v oblasti služieb, uvádza správa Iraqi news. Na základe indexu HCOB Flash Eurozone od spoločnosti S&P Global, došlo v auguste k poklesu z júlovej hodnoty 48,6 na 47. Úroveň pod 50 znamená ekonomické spomalenie.

Eurozóna stagnuje

Spomalenie ekonomiky eurozóny dosiahlo najhoršie čísla od novembra 2020, keď svet čelil pandémii koronavírusu. Na základe týchto hodnôt zrejme dôjde k poklesu hrubého domáceho produktu (HDP) v treťom štvrťroku 2023 o -0,2 %, povedal hlavný ekonóm Hamburg Commercial Bank.

Podľa údajov Tradingeconomics eurozóna zaznamenala mierny vzostup rastu HDP na úrovni 0,3 % počas druhého kvartálu 2023. Vďačíme za to hlavne Írsku, ktoré rástlo 3,3 % a bez ktorého by bol rast eurozóny len na úrovni 0,1 %. Dva predošlé kvartály však zaznamenali ešte menšie hodnoty na úrovni 0 % a -0,1 %.

Sektor služieb vytvoril od decembra minulého roku prvýkrát zostup. Dôvodom je predovšetkým pokles najväčších ekonomík akými sú Nemecko a Francúzsko. Vo výrobnom sektore nemecké firmy znižujú svoju produkciu oveľa rýchlejším tempom. Medzinárodný menový fond dokonca predpovedá, že Nemecko bude jedinou vyspelou ekonomikou, ktorá v roku 2023 klesne.

Eurozóna. Index PMI

Eurozóna. Index PMI. Zdroj: HCOB, S&P Global

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Problémy, ktorým čelí Európa

Niektorí ekonómovia z Commerzbank dokonca predpovedajú, že hrozí kolaps eura. Európa je do vysokej miery závislá od Číny, ktorej ekonomika je tiež na zostupe. Ďalším problémom je kritická situácia spojená s dodávkami energie v dôsledku vojny na Ukrajine. Situácii neprospieva ani reštriktívna menová politika Európskej centrálnej banky (ECB).

ECB už viac ako rok neustále zvyšuje úrokovú sadzbu, čo môže byť v kombinácii s budúcim obmedzovaním vládnych výdavkov kritické. Centrálna banka už deväťkrát za sebou navýšila úrokové sadzby. V súčasnosti sú najvyššie od finančnej krízy v roku 2008, na úrovni 4,25 %. Medzitým inflácia klesla na 5,3 %, čo je stále vysoko nad inflačným cieľom 2 %.

Mohlo by ťa zaujímať: Nálada v eurozóne je čoraz horšia. Investori očakávajú najhorší scenár

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Wallstreetpepe PC banerOkazio mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.