Najnebezpečnejšie destinácie sveta: O týchto krajinách pri výbere dovolenky ani neuvažujte

  • Rozmýšľate, kam sa vydať na dovolenku?
  • Máte radi miesta, kde sa cítite ako doma?
  • Potom rozhodne necestujte do týchto krajín.
Off topic Najnebezpečnejšie krajiny sveta
Najnebezpečnejšie krajiny sveta. Zdroj: shutterstock.com/Stokkete
BitmarketsOkazio mobil

Cestovanie je jednou z najobohacujúcejších skúseností, ktorú môžeme zažiť. Niektoré destinácie so sebou ale nesú vysoké riziká. Rozhodli sme sa zistiť, ktoré sú tie najnebezpečnejšie krajiny, kam sa rozhodne neoplatí vycestovať. Použili sme na to Travel Risk Map.

V tomto článku máme pre vás podrobný prehľad o krajinách, ktorým by ste sa mali vyhnúť, a dôvody, prečo je cestovanie do týchto oblastí nebezpečné. Bezpečnosť je prvoradá, a preto by ste mali byť informovaní o potenciálnych hrozbách.

Mapa

Mapa. Zdroj: Travel Risk Map

Najnebezpečnejšie krajiny v roku 2024

Podľa najnovšej mapy cestovných rizík od International SOS, najnebezpečnejšie krajiny na svete na rok 2024 sú: Afganistan, Stredoafrická republika, Irak, Líbya, Somálsko, Južný Sudán, Sýria, Ukrajina a Jemen.

Tieto krajiny ohodnotili ako extrémne rizikové pre cestovanie.

Trojica najrizikovejších krajín

1. Afganistan: Krajina je v súčasnosti jednou z najnebezpečnejších krajín kvôli pretrvávajúcemu konfliktu a násilnostiam po prevzatí moci Talibanom v roku 2021. Teroristické útoky, únosy a ozbrojené konflikty sú tu údajne celkom bežné, čo robí cestovanie do tejto krajiny mimoriadne riskantným.

Situácia je navyše komplikovaná nedostatkom funkčnej infraštruktúry a obmedzeným prístupom k zdravotnej starostlivosti, čo môže ešte viac zhoršiť bezpečnostné podmienky pre cestovateľov.

2. Stredoafrická republika: V republike panuje rozsiahla politická nestabilita, občianska vojna a vysoká miera násilnej kriminality. Ozbrojené skupiny často napádajú civilistov, čo robí krajinu veľmi nebezpečnou pre turistov.

Nedostatok funkčných vládnych inštitúcií a slabá prítomnosť medzinárodných humanitárnych organizácií znamenajú, že návštevníci nemôžu počítať s dostatočnou ochranou alebo pomocou v prípade núdze.

3. Irak: Štát stále čelí teroristickým útokom, najmä zo strany Islamského štátu. Ani politická nestabilita a násilie neprispievajú k bezpečnej pôde pre návštevníkov.

Situáciu zhoršuje korupcia a slabá infraštruktúra, čo znižuje schopnosť krajiny reagovať na krízové situácie a zabezpečiť bezpečnosť pre turistov.

Sem radšej necestujte

Ďalšou na zozname je Líbya, krajina sužovaná občianskou vojnou a násilím medzi rôznymi ozbrojenými frakciami. Bezpečnostná situácia je tu mimoriadne nestabilná a existuje vysoké riziko únosov a ozbrojených útokov. Chýbajúce centrálne riadenie a zlyhávajúca infraštruktúra znamenajú, že turisti nemajú žiadne záruky bezpečnosti a sú vystavení neustálemu nebezpečenstvu.

Patrí sem aj Somálsko, známe svojimi pirátskymi aktivitami, teroristickými útokmi a občianskou vojnou. Al-Šabáb, ozbrojená islamistická skupina, často vykonáva útoky na verejné miesta, čím ohrozuje bezpečnosť turistov. Slabé vládne štruktúry a chudoba prispievajú k vysokej miere kriminality a násilia, čo robí krajinu mimoriadne rizikovou pre návštevníkov.

Ozbrojený konflikt

Ozbrojený konflikt. Zdroj: shutterstock.com/kirill_makarov

Južný Sudán takisto trpí následkami občianskej vojny, ktorá vyústila do extrémneho násilia, nedostatku potravín a humanitárnej krízy. Ozbrojené konflikty a násilné činy sú tu bežné, čo robí krajinu veľmi nebezpečnou pre cestovanie.

Nedostatočný prístup k základným službám, ako je zdravotná starostlivosť a bezpečné bývanie, ešte viac zhoršuje podmienky pre turistov.

Krajiny ozbrojených konfliktov

Sýria sa stále nachádza v stave občianskej vojny, ktorá začala v roku 2011. Násilné strety medzi vládnymi silami, rebelmi a teroristickými skupinami, ako aj bombardovanie civilných oblastí, robia krajinu veľmi nebezpečnou. Turisti tu nemajú žiadne záruky bezpečnosti alebo podpory v prípade núdze.

Medzi najnebezpečnejšie krajiny sveta patria aj naši východní susedia. Ukrajina čelí vojenskej invázii Ruska od februára 2022. Aktívne bojiská, bombardovanie a vojenské operácie predstavujú obrovské riziko pre cestovateľov.

Aj Jemen sužuje občianskou vojnou, ktorá spôsobila rozsiahlu humanitárnu krízu. Boje medzi Húsiami a vládnymi silami spolu s teroristickými útokmi vytvárajú extrémne nebezpečné prostredie pre návštevníkov.

Chýbajúce zdravotné služby, nedostatok potravín a základných potrieb, ako aj rozsiahle násilie, robia cestovanie do Jemenu veľmi riskantným. Mapa však nateraz neberie do úvahy Izraelsko-palestínsky konflikt prebiehajúci v Gaze.

Ktoré destinácie sú, naopak, bezpečné?

Späť
Strana 1/2Ďalej
Kvakomat PC bannerCatslap ICO mobil baner
Autor:
Vanessa Massayova
Vanessa Massayova

Pochádza z Bratislavy, kde vyštudovala ruské a východoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žurnalistika bola najskôr iba jej hobby, neskôr sa však stala redaktorkou v Startitup. Teraz sa v Kryptomagazíne venuje aktualitám a zaujímavým témam.