Chceš zarobiť na Bitcoine? Musíš zvládnuť money management!

Pre začiatočníkov Money management
Money management, zdroj: shutterstock.com/Autor: Fototocam
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Zarobiť na trhu s kryptomenami rozhodne nie je jednoduché. Aj keď trhy viac-menej rastú, mnoho ľudí je aj tak v strate. Impulzívne obchodovanie na základe emócií je najrýchlejšia cesta do pekla. Čo je money management a ako ho zvládnuť?

Pri obchodovaní musíš mať systém a nerobiť klasické začiatočnícke chyby. Chvíľu to síce potrvá, no s trochou trpezlivosti a úsilia sa relatívne rýchlo dopracuješ k ziskovému obchodnému systému.

Ako zvládnuť money management?

Ukážeme si jednoduchý príklad s obchodníkom na burze, nazvime ho Jano. Tento obchodník si na účet, ktorý má u brokera, vložil 10 000 USD. Je začiatočník a nevie ešte, ako úspešne a ziskovo obchodovať. Obchoduje s celým účtom a postupne s realizovaním zlých obchodov prichádza každý deň o stovky eur.

Či už zatvára v panike, alebo nemá vytvorený žiadny obchodný systém, len náhodne otvára obchody. Postupne zistí, že hodnota jeho účtu klesla na 1 000 USD, čo predstavuje stratu približne 90 %. Určite by urobil lepšie, keď by na začiatok obchodoval len so 100 USD a zvyšok si nechal niekde mimo.

Až dokým by si na týchto 100 USD neoveril a nevybudoval svoj vlastný obchodný systém, tak by nezačal obchodovať s väčším kapitálom. Po roku testovania má všetko nachystané a až potom môže obchodovať s celým svojím účtom.

Prečítaj si aj: Kvôli týmto chybám ľudia prerábajú na kryptomenách – Vyhnite sa im!

Výhody systému…

A čo je teraz lepšie? Byť netrpezlivý a prísť o 9 000 USD, alebo riskovať len stratu maximálne 100 USD, čo je vlastne skúšobný kapitál pre vybudovanie ziskového trading systému?

Určite možnosť B je lepšia. Niekto by možno mohol namietať, že je smiešne obchodovať so 100 USD, však s tým sa predsa nedá zarobiť. Avšak táto suma neslúži na zisky, ale na to, aby sme si vybudovali svoj prvý obchodný systém na burze.

Je tu aj iné riešenie!

Riešením môže byť aj testovanie niekoľkých obchodných systémov súčasne. Či už na jednom trading účte, alebo prípadne na viacerých. Výnimkou nie je ani demo účet, avšak treba si dávať pozor na to, že ide len o virtuálne peniaze, nie reálne.

Musíš v prvom rade akceptovať riziko, ako keby peniaze v demo účte boli skutočné. Táto metóda sa však odporúča využívať iba obchodníkom s nadobudnutými skúsenosťami, ktorý potrebujú testovať zmeny v obchodných systémoch a nechcú si zakladať nový účet.

Čítaj ďalej: Čo robiť, keď trh stagnuje?

Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.