Pre tieto chyby ľudia prerábajú na kryptomenách – vyhni sa im!

Pre začiatočníkov Stoploss na burze ako základ
Stoploss na burze ako základ, zdroj: shutterstock.com/Autor: Chompoo Suriyo
BitmarketsKvakomat mobil

Stop Loss – ako veľmi častú chybu, s ktorou sa určite stretne veľa začiatočníkov, je nezadanie príkazu Stop Loss, ktorá vedie následne ku likvidácii účtu. Ako to celé vzniká a načo si dať pozor? Na to sa pozrieme v dnešnom článku.

Treba dodržať systém! Majte Stop Loss

Ako najväčší zabijak tradera je to, že sa z neho stáva hodler. A čo tým vlastne myslím? Ukážme si jednoduchý príklad na obchode, kde vstupujeme do trhu. Konkrétne nákup BTC za 10 000 USD. Spočiatku máme nejaký ten target aj Stop Loss. Avšak BTC je v bearish trende a postupne padá na 9 000 USD, neskôr až na 6 000 USD. Pôvodne sme mali Stop Loss a teda aj ochranu účtu na 9 000 USD, avšak namiesto Stop Lossu sme urobili nákup, alebo ho zrušili. Toto je veľmi častá psychická reakcia začiatočníkov, ktorí sa nechcú zmieriť so stratou, preto sa za každú cenu snažia vyhnúť realizovaným obchodom v strate.

Prečítajte si: Bitcoin v portfóliu – zníženie rizika, zvýšenie výnosnosti

Za druhú najčastejšiu chybu považujem buď zmrazenie Stop Lossu a pokračovanie obchodu – napríklad až do 50 % straty–, alebo dokonca ešte nákup po každom poklese. Postupne však dôjde kapitál na dokúp a stále sa približujeme k likvidácii. Nakoniec cena spadne na 6 000 USD, kde sa napríklad nachádza likvidačná cena celého účtu, a to zároveň znamená náš koniec. Prehrali sme s celým účtom a nemáme nič. Naopak, ak by sme aj dali Stop Loss, tak sme mohli mať ochránený účet a byť ďaleko od likvidácie.

Toto je, samozrejme, ukážka obchodovania s leverage trhom. V prípade spotového obchodovania žiadna likvidácia neexistuje, avšak ak si obchodník, nesnaž sa stať hodlerom. Preto aj v tomto prípade platí, že Stop Loss je základ. A to či už ako jasne stanovená hodnota, alebo uzatvorenie v strate cez market na základe x signálu.

Poučenie?

Určite pokiaľ obchoduješ, tak sa po každom poklese nesnaž dokupovať na hranici rizika. Po ďalšom a ďalšom poklese veľmi často prichádzaš o celý účet. Podobne je to aj v prípade spotového obchodovania. Kľúčové je sa držať obchodného systému a dodržovať ho. Ak na 9 000 USD máme Stop Loss, tak ho tam proste necháme. Aj keď by obchod zatvorilo v strate.

txbtxb
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.