Bitcoin v portfóliu
Bitcoin v portfóliu, zdroj: shutterstock.com/Overearth

Ak sa pýtaš, ako správne rozdeliť portfólio na nasledujúce roky, tak je tento článok venovaný práve tebe! Takúto otázku si totiž kladie veľa investorov a dokonca bola predmetom výskumu prestížnej Yalovej univerzity. Oplatí sa teda kúpiť Bitcoin?

NÁVRATNOSŤ V RÔZNYCH ČASOVÝCH INTERVALOCH

Podľa grafu svetovej banky J. P. Morgan, ktorá sumarizuje výkonnosť rôznych finančných nástrojov za posledných 20 rokov, je práve zlato v návratnosti investície na najvyššom mieste. Zlato za posledných 20 rokov bolo viac výkonné ako akcie, ropa, mix portfólia, dlhopisy alebo nehnuteľnosti.

Ale sumarizácia za posledných 20 rokov nie je celkom objektívna!

  • Návratnosť za posledných 40 rokov: pri S&P 500 je výnos 11,67 % ročne a celkom ide o 8 200 % návratnosť, pričom zlato má ročný výnos 4,30 % a návratnosť 439 %.
  • Pri pohľade na zhodnotenie za posledných 80 rokov: S&P 500 mal ročné zhodnotenie 11,19 %, celkom návratnosť investície 488 388 % a pri zlate tvoril ročný výnos 4,62 % a celková návratnosť bola 3 621 %.

Takže pri dlhšom držaní hlavných amerických akcií, tzn. indexu S&P 500, môžeme mať niekoľkonásobne vyššie zhodnotenie a návratnosť investície, ako to môže byť práve pri spomínanom zlate.

To sú však len historické dáta.

Písali sme minule: 6 tipov, ktoré ti pomôžu na burze

AKO VYRIEŠIME SVOJE PORTFÓLIÁ V ĎALŠÍCH 10 – 20 ROKOCH?

  • Experti na akciové tituly uvádzajú, že v budúcej dekáde môžeme uvažovať o -3 % až +1 % zhodnotení pri akciových tituloch.
  • Pri 10-ročnom dlhopise pri priemerných výnosoch by sa zhodnotenie mohlo pohybovať medzi 2,5 % až 3,25 %.
  • Ak chceš držať americký dolár, potom sa bavíme o ročnom 2 % pôsobení inflácie na tvoje peniaze. To znamená, že každý rok prídeš o 2 % zo svojich peňazí, ktoré máš uložené v banke.

Ak sa investori rozhodnú investovať do tradičných aktív, nemôžu očakávať príliš veľké zhodnotenie.

Zahrnutie Bitcoinu do svojho portfólia povedie jednak k lepšiemu finančnému zhodnoteniu a tiež to môže zmenšiť riziko. Podobne to bolo posledných 10 rokov pri akciách, ktoré zažili najväčší býčí trh – najväčší rast – vo svojej histórii.

Podľa výskumu z Yalovej univerzity by mal mať každý aspoň 6 až 10 percent svojho portfólia uloženého v digitálnom zlate. To znamená v Bitcoine.

Podľa význačného ekonóma Aleha Tsyvinskiho z Yalovej univerzity teda by každý investor mal mať optimálne vyvážené portfólio, do ktorého má patriť aj Bitcoin. Podľa výsledkov výskumu dochádzame k záveru, že Bitcoin v perspektíve dlhodobého držania preukazuje oveľa vyššiu návratnosť investície a zhodnotenia, ako akékoľvek iné finančné nástroje.

BITCOIN: SEN PRE DLHODOBÝCH INVESTOROV

Bitcoin dlhodobý vývoj
Bitcoin dlhodobý vývoj

Trhová kapitalizácia BTC tvorí k dnešnému dňu cca 900 miliárd dolárov. Pokiaľ investori investujú v dlhodobom horizonte, potom počítajú s volatilitou počas držania danej meny či iných investičných aktív.

Zo všetkých strán počujeme množstvo názorov na Bitcoin. Každý investor by si mal urobiť vlastný malý prieskum – napríklad o aký typ technológie v prípade Bitcoinu ide a aké pridané hodnoty do sveta prináša. Nech je úplne oboznámený s dlhoročnou investíciou a neženie sa len za mnohonásobným ziskom.

V takomto prípade je Bitcoin sen pre dlhodobých investorov, ktorí hľadajú veľmi uspokojivú výnosovú návratnosť počas 5 až 10 rokov.

Prečítaj si aj: Čo je to Bitcoin (BTC)?

Nepremeškaj naše ďalšie spravodajstvo a prihlás sa na odber noviniek (návod nájdeš tu). Nezabudni nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
1 Comment
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
Libor

Bitcoin v portfóliu – Zníženie rizika, zvýšenie výnosnosti ….Čistý BLUD. Bitcoin nie je aktívum, ktoré zaisťuje výnos. BTC v portfóliu klasických cenných papierov pridáva len riziko a teda zvyšuje odchýlku výnosnosti možnosti zisku. Niečo, čo sa odporúča v portfóliu max. 1% / viď. minulé články o BTC/ je predsa vysoko rizikový element v štýle “možno aj motyka vystrelí”. Práve naopak. Ku BTC ako rizikovému aktívu treba pridať áčkové bondy v pomere 60/40 aby platilo : Zníženie rizika, zvýšenie výnosnosti. Strašne ľudí zavádzate. To už ich chcete načisto zblbnúť ? Buď tomu vôbec nerozumiete, alebo je vám to jedno a píšete… Čítať ďalej