Trh s nehnuteľnosťami je posledné roky turbulentný. Inflácia najprv vystrelila ceny nahor a následne vysoké úrokové sadzby Európskej centrálnej banky (ECB) predražili hypotéky natoľko, že pokles dopytu po vlastnom bývaní zapríčinil cenový pád. Ten trvá už rok. Podľa správy denníka Pravda by nájomné byty mohli vyplniť medzeru medzi sociálnymi bytmi, trhovým nájomným a kúpou nehnuteľnosti za cudzie peniaze.
Nový segment nájomných bytov
Štátom podporované nájomné bývanie predstavuje nový model v oblasti bývania. Je určené pre obyvateľov s nízkym príjmom. Očakáva sa, že sa časom stabilizuje ako štandardný segment realitného trhu rovnako ako v zahraničí.
Výstavba podobných bytov môže prilákať aj developerov. Efektivita výstavby je ale kľúčovým faktorom, ktorý bude developerov motivovať. Jedným z návrhov je zníženie DPH na 5 % až na 50 rokov.
Nové nájomné byty môžu pomôcť napríklad čerstvým absolventom vysokých škôl dovoliť si bývanie bez zaťaženia hypotékou. Niektoré projekty sú určené pre zamestnávateľov, ktorí môžu zabezpečiť ubytovanie pre svojich zamestnancov. Zamestnávateľ môže prispieť až 360 eur za mesiac.
Ceny nehnuteľností hľadajú dno
Trh s nehnuteľnosťami v súčasnosti hľadá dno, keďže ceny klesajú už od leta 2022. Emisia peňazí centrálnymi bankami na začiatku pandémie spôsobila vysokú infláciu, ktorá sa vystupňovala ešte viac vojnou na Ukrajine. Následne ECB reagovala neustálym zvyšovaním úrokových sadzieb, ktoré sa ešte neskončilo. To spôsobilo predraženie hypoték. Dopyt po vlastnom bývaní sa prudko prepadol. Ceny nehnuteľností reagovali poklesom, no stále nenašli dno.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Situácia sa v druhom polroku nezmení
ECB plánuje zvyšovať úrokové sadzby aj naďalej na najbližšom stretnutí, ktoré sa podľa harmonogramu bude konať už 27. júla 2023. Tento scenár potvrdila aj prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová.
To znamená, že ceny nehnuteľností môžu klesať aj v druhom polroku 2023, pretože málokto si za také vysoké úroky dovolí vziať hypotéku. Práve nájomné byty majú vyplniť túto medzeru, ktorá sa čoraz viac rozširuje.
Mohlo by ťa zaujímať: Trh nehnuteľností padá na dno. Kedy sa trend obráti?