Na Slovensku vyvolala rozruch zmena ústavy. Hotovosť čakajú zmeny

Ekonomika Národná rada schválila právo na hotovosť
Národná rada schválila právo na hotovosť. Zdroj: shutterstock.com/frantic00
Okazio PCCrypto All Stars mobil

Slovenský parlament minulý týždeň schválil nový ústavný zákon, ktorého obsah si protirečí. Zákon o ochrane hotovosti mal priniesť na Slovensko istotu, že všetci občania budú môcť vždy využívať hotovostné platby a ani súčasné trendy digitalizácie finančného systému to nezmenia. Kontroverziu ale priniesol schválený pozmeňovací návrh, ktorý paradoxne povoľuje odmietnutie hotovostných platieb. Vo výsledku teda máme zákon, ktorý chráni hotovosť, ale zároveň ju aj obmedzuje.

Slováci budú mať ústavne právo na hotovosť

Poslanci v Národnej rade SR 15.júna schválili ústavné právo na platbu v hotovosti. Slováci tak budú mať ústavou zaručené, že platby za tovary a služby môžu realizovať hotovostnými platbami. Za návrh zákona, ktorý predložilo hnutie Sme rodina zahlasovalo 111 poslancov a bol tak definitívne schválený.

Hotovosť ohrozujú digitálne meny centrálnych bánk

Používanie hotovosti je v súčasnom digitálnom svete všeobecne na ústupe. Stále vo väčšej miere sa využívajú práve bezhotovostné platby. Začalo to bankovými prevodmi, neskôr platobnými kartami a teraz už vo veľkom platíme mobilom či inteligentnými hodinkami.

Takmer každý má v dnešnej dobe účet v banke, na ktorý dostáva svoj príjem a potom všetky svoje platby jednoducho realizuje bezhotovostne.

Hrozbou sa ale javia byť súčasné snahy centrálnych bánk o vytvorenie a aj zavedenie štátnej digitálnej meny. Digitálna mena centrálnej banky by mohla v budúcnosti úplne nahradiť hotovosť a stať sa jediným zákonným platidlom. Európska centrálna banka na vývoji digitálneho eura tvrdo pracuje a práve preto je ústavné právo na hotovosť pre Slovákov mimoriadne dôležité.

Americká centrálna banka už v júli spúšťa svoj pilotný projekt CBDC o čom sme vás informovali v našom nedávnom článku. Čínsky digitálny jüan sa v súčasnosti už reálne používa a množstvo ďalších krajín z celého sveta pracuje na vývoji vlastných digitálnych mien a tvorbe legislatívy pre ich zavedenie. Podrobne sa o tom môžete dočítať v našom článku Čakajú nás veľké zmeny: Štáty po celom svete vyvíjajú svoje vlastné digitálne meny.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

„Trend prechodu na bezhotovostné platby je zrejmý a nemá zmysel mu brániť. Netreba sa však báť, že hotovosť zrušia obchodníci. Ústavná ochrana hotovosti je ochranou proti možným nápadom rušiť hotovosť zo strany Európskej centrálnej banky,” uviedol Marián Viskupič pre Nový čas.

Máme síce právo platiť hotovosťou, no zároveň získali obchodníci právo hotovostné platby odmietnuť

V pôvodnom návrhu zákona, ktorý predložilo hnutie Sme rodina bolo uvedené, že „Každý má právo vykonať platbu za nákup tovarov a poskytnutie služieb v hotovosti”. Tento návrh bol jednoznačný, bol v ňom zadefinovaný jasný cieľ, mal hlavu aj pätu. No poslanci nakoniec schválili zákon s dodatkom, že „prijatie takejto platby možno odmietnuť len z primeraných alebo zo všeobecne uplatňovaných dôvodov”. Autorom tohto pozmeňovacieho návrhu bol Marián Viskupič zo strany SaS.

Znenie nového ústavného zákona o práve na hotovosť, ktoré garantuje kupujúcim právo na hotovostné platby a zároveň aj umožňuje predávajúcim platby v hotovosti úplne odmietať, je zjavne v rozpore s pôvodným cieľom tejto legislatívy.

Napriek týmto paradoxom sa poslanci NRSR na zákone zhodli.

Predseda SaS v tom vidí úspech. Hotovosť na Slovensku zostane, no predávajúci budú mať možnosť voľby. „Podarili sa dnes dve skvelé veci. Pekárnička, malé parkovisko, trhovník, večierka a podobne sa sami rozhodnú, či chcú prijímať hotovosť alebo len karty a bezkontaktné platby. Doteraz bolo povinnosťou hotovosť prijať,” uviedol Richard Sulík na svojom facebooku.

Prečítajte si aj: Zbystrite, NBS varuje Slovákov. Nenechajte sa takto obrať o peniaze

Crypto All Stars PCOkazio mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.