Na Slovensku sa objavil nový fenomén. Dotknutá skupina by však mala dávať pozor na pravidlá

  • Počet otcov, ktorí ostávajú doma s deťmi, je čoraz vyšší.
  • Hovorca Sociálnej poisťovne však upozorňuje, že počas tejto dovolenky musia dávať pozor na pravidlá.
Ekonomika Na Slovensku sa objavil nový fenomén
Na Slovensku sa objavil nový fenomén. Zdroj: Shutterstock.com/Evgeny Atamanenko, RomanR
Kvakomat PC bannerBest Wallet mobil

V Slovenskej republike stúpa počet otcov, ktorí sa starajú doma o malé deti. Každý rok je približne 50 000 až 60 000 žien na materskej dovolenke, zatiaľ čo počet mužov bol len niekoľko stoviek. Téme sa venoval portál Správy RTVS.

Avšak, Sociálna poisťovňa v súčasnosti eviduje významný nárast otcov využívajúcich materskú dovolenku. Podľa psychologičky ide o nový fenomén na Slovensku.

Výrazný nárast

Napríklad v roku 2014 so svojím dieťaťom doma ostávalo iba 717 otcov. V roku 2023 sa však tento počet významne zvýšil, pričom túto možnosť využilo viac ako 32-tisíc otcov.

Pred nedávnom bol obraz otca doma s dieťaťom neobvyklý. Ženy však aktívne usilujú o svoje miesto na trhu práce a rozvíjajú svoju kariéru. Dôvodom, prečo sa otec rozhodne ísť na materskú dovolenku, nie je len otázka financií a toho, kto z rodičov zarába viac. Ide aj o potrebu mužov mať oddych v práci.

Podľa pracovnej psychologičky Evy Klimovej v súčasnosti muži aktívnejšie participujú vo výchovných procesoch a aktívnom rodičovstve. Niektorí sa rozhodujú ísť domov starať sa o dieťa, pretože sú preťažení v práci a čelia riziku syndrómu vyhorenia.

Zákonník práce hovorí, že dĺžka materskej dovolenky pre ženu je 34 týždňov, pre mužov ide 28 týždňov. Bez ohľadu na pohlavie zamestnanec musí svojho zamestnávateľa písomne informovať o plánovanom nástupe na materskú dovolenku najmenej mesiac vopred. Sociálna poisťovňa upozorňuje poberateľov materskej dávky na dôležitosť dodržiavania podmienok.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Pozor na podmienky

Martin Kontúr, hovorca Sociálnej poisťovne, varuje: „Stávajú sa prípady, kedy Sociálna poisťovňa zisťuje porušenia v poskytovaní materskej dávky. V takých prípadoch žiadame o vrátenie neoprávnene vyplatených čiastok, najmä ak osoby pracujú na homeoffice počas pobierania materskej dovolenky.”

Občas sa stane, že zamestnanec nahlási zamestnávateľovi osem odpracovaných hodín, avšak zákonom je vyžadovaná celodenná starostlivosť o dieťa. V tomto čase sa nemohol teda zároveň starať o dieťa.

Sumy materských dávok v tomto roku stúpli. Najvyššia materská dávka dosahuje 1 993 eur mesačne. Podľa Martina Kontúra závisí výška dávky od úspechu rodiča v tzv. rozhodujúcom období, z ktorého sa vychádza pri výpočte denného vymeriavacieho základu, z ktorého sa následne vypočíta 75 percent, ktoré ovplyvňujú výšku materskej dávky.

Ako funguje materská dovolenka?

Žena obvykle nastupuje na materskú dovolenku začiatkom 6. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, ale najskôr začiatkom 8. týždňa pred týmto dňom. Ak žena vyčerpá materskú dovolenku pred pôrodom v dôsledku skorého pôrodu podľa lekárskeho predpisu, materská dovolenka sa jej následne poskytuje od dňa nástupu a trvá až do 34 týždňov.

Osamelá zamestnankyňa má nárok na materskú dovolenku dlhú 37 týždňov, a žena, ktorá rodí dvojčatá alebo viac, má nárok na dovolenku po dobu 43 týždňov.

txbAnycoin mobil banner
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.