- Slováci sa už nemôžu spoliehať na štátny dôchodok.
- Musia podniknúť kroky, ktoré im na starobu zabezpečia peniaze.
Slováci musia myslieť na to, že ak si chcú udržať dôstojnú životnú úroveň aj v starobe, tak nesmú zaháľať počas pracovných rokov. V súčasnosti je to dôležitejšie ako kedykoľvek predtým, pretože situácia na Slovensku je alarmujúca. Váš dôchodok závisí na krokoch, ktoré podniknete čo najskôr.
Asi tretina Slovákov nad šetrením na dôchodok vôbec nepremýšľa. Naopak, až 40 % ľudí má vážne obavy zo svojej finančnej situácie počas penzie.
Slovensko nebude mať peniaze na dôchodky budúcich penzistov
Sociálna poisťovňa mala už v minulom roku obrovský problém s vyplácaním starobných dôchodkov. Chýbalo jej až 1,5 miliardy eur, ako sme vás informovali. Populácia krajiny starne a na budúcich dôchodcov nebude mať kto pracovať.
Podľa demografického vývoja budú ľudia vo veku nad 65 rokov tvoriť viac než 30 % obyvateľov Slovenska už o 50 rokov. Počet pracujúcich tak nebude stačiť na to, aby pokryli dôchodky penzistov.
Hoci sa to mladým môže zdať ako vzdialená budúcnosť, včasné plánovanie im dokáže zabezpečiť pohodlný a finančne stabilný dôchodok bez toho, aby sa museli spoliehať na štát. Kľúčové však je myslieť na to už dnes.
Pripravili sme päť užitočných rád, ako sa na dôchodok dobre pripraviť už teraz, a potom si užívať roky pracovného pokoja v pohode.