Až 40% Slovákov má obavy, z čoho bude žiť. Na dôchodok si mnohí vôbec nesporia

  • Budúcnosť státisícov Slovákov je neistá.
  • Na dôchodok si nemajú z čoho odkladať.
  • Jedna vec však zmenila mnohým myslenie.
Ekonomika Slováci si nešetria na dôchodok
Slováci si nešetria na dôchodok. Zdroj: shutterstock.com/fizkes
Freedum fighters PCBitmarkets

Takmer tretina ľudí vôbec nerozmýšľa nad šetrením na dôchodok. Približne 40% Slovákov má obavy, ako budú zvládať financie v dôchodkovom veku, píše TASR.

Po zavedení povinného vstupu do druhého piliera sa však situácia zlepšila a Slováci si začali viac odkladať peniaze na dôchodok. Túto informáciu zverejnila poisťovňa Allianz.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Slováci sa začali zamýšľať nad finančnou budúcnosťou

Zavedením povinného vstupu do druhého piliera pribudlo v Allianz – Slovenskej dôchodkovej správcovskej spoločnosti (SDSS) viac ako 10 500 nových sporiteľov a každý z nich si sporí v súlade s predvolenou investičnou stratégiou.

Podľa Asociácie dôchodkových správcovských spoločností bol počet sporiteľov k 30. júnu 1,9 milióna. Od začiatku roka je to nárast o viac ako 64 000 ľudí.

Efektívne sporenie

Poisťovňa dodala, že vstupom do druhého piliera sa sporiteľ stáva súčasťou rastúceho a dlhodobého systému. Jeho cieľom je zabezpečiť lepší dôchodok a perspektívu pre budúcich seniorov.

Podľa poisťovne ide o najjednoduchší a najlacnejší spôsob dôchodkového sporenia, aký ľudia môžu využiť.

 

Od 1. mája 2023 majú obyvatelia na Slovensku povinnosť vstúpiť do druhého piliera. Na výber dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS) majú 180 dní. Po tomto termíne im DSS vyberie Sociálna poisťovňa (SP).

Miliónové úspory

Za prvých päť mesiacov tohto roka bolo podľa poisťovne vyplatených 27 miliónov eur dôchodkových úspor. Z garancií v dôchodkovom sporení poslala Allianz – DSS svojim sporiteľom vyše štvrť milióna eur.

 

Okrem toho eviduje poisťovňa aj postupný presun úspor z garantovaných do indexových výnosov, ktoré prinášajú z dlhodobého hľadiska vyššie úspory. V indexovom fonde zaznamenala až 54% týchto úspor, celkovo ide o viac ako 4,2 miliardy eur.

Okazio PCtxb