Na grafe Bitcoinu sa objavuje kríž smrti! Čo znamená tento jav a ako ovplyvňuje trh ?

Kvakomat PC bannerBitmarkets

Skúsení traderi, ktorí sledujú Bitcoin na dennom grafe, mohli v posledných dňoch spozorovať blížiace sa dokončenie tzv. “kríža smrti”. Aktuálne mnohí investori predpokladajú, že je to signál na nákup.

Určite ste už spozorovali, že sa v poslednom období šíria správy o začiatku bullish marketu pre Bitcoin. Po prudkej korekcii, kedy Bitcoin zaznamenal pokles z historického maxima 64 900 USD, bola nálada na trhu negatívna. Existujú dve skupiny obchodníkov. Niektorí predpokladajú ďalší pokles v dôsledku už spomínaného kríža smrti. Iní zase tvrdia, že sa Bitcoin odrazil od lokálneho dna a je na ceste k novému historickému maximu.

Mnoho z vás zrejme ešte nepočulo nič o kríži smrti. Už samotný názov neznačí nič dobré a dodáva pocit, že sa blížime ku ďalšej skaze. Tento ukazovateľ môže vyvolať ďalšiu medvediu paniku, najmä po nedávnej korekcii.

Máme sa však naozaj kríža smrti obávať? Alebo je to len ďalšia ”krištáľová guľa” spomedzi mnoho indikátorov?

V ďalšej časti článku si vysvetlíme, čo to presne kríž smrti je a aká je jeho historická presnosť.

Čo je to kríž smrti a aká je jeho presnosť?

V prípade, že dôjde ku prekríženiu 50–dňového a 200–dňového kĺzavého priemeru (moving average), hovoríme o kríži smrti.

BTC/USD denný graf. Zdroj: TradingView

BTC/USD denný graf. Zdroj: TradingView

V minulosti dokázal tento ukazovateľ ovplyvniť index S&P 500. Spoločnosť Dorsey, Wright & Associates priniesla zaujímavé štatistiky kríža smrti od roku 1929 až po rok 2019. Priemerný pokles po prekrížení predstavuje hodnotu 12,57%. V prípade, že berieme do úvahy iba obdobie po roku 1950, priemerný pokles je v tomto prípade menší ako 10,37%.

Niektoré historické údaje kríža smrti stoja minimálne za spomenutie. Napríklad 19.júna 1930 sa index S&P 500 prepadol o 78,84 %. Ďalší prípad nastal v období od 19. decembra 2007 až do 17. júna 2009. Vtedy sa trh prepadol o 53,44%. Síce sú to naozaj vysoké percentá, kríž smrti však nie je natoľko presný, aby vyvolal obavy a paniku.

Ako kríž smrti ovplyvnil Bitcoin ?

Trh kryptomien patrí vekovo stále medzi najmladšie trhy. Pozrime sa teda, ako kríž smrti dokázal v minulosti ovplyvniť Bitcoin.

Kríže smrti, BTC/USD denný graf. Zdroj: TradingView

Kríže smrti, BTC/USD denný graf. Zdroj: TradingView

Posledné prekríženie bolo zaznamenané 26. marca 2020. Pár BTC/USD bol vtedy na úrovni 6 758,18 USD. 13. marca bola pritom cena na hodnote 3 858 USD. Vtedy bolo prekríženie ideálnym riešením pre vstup do longu.

Ďalší príklad bol zaznamenaný 26. Októbra 2019. Cena BTC/USD bola v tom momente 9 259,78 USD. Toto však bolo signálom pre short, nakoľko cena poklesla o 33%, keď sa ešte 26. júna nachádzala na úrovni 13 868 USD.

Za zmienku stojí aj scenár kríža smrti zo 17. Decembra 2017. Vtedy sa Bitcoin obchodoval za cenu približne 19 891 USD. 30. marca 2018 však cena po prekrížení klesla o 65% na hodnotu 6 848 USD. To však nebol koniec. Cenový pokles pokračoval až do 15. decembra 2018, kedy bol Bitcoin na úrovni 3 128 USD. Celkovo teda kríž smrti zaznamenal 84% pokles.

BTC/USD denný graf. Zdroj: TradingView

BTC/USD denný graf. Zdroj: TradingView

Z historických údajov teda môžeme definovať, že pokiaľ sa kríž smrti objavil v neskoršej fáze medvedieho trhu, jeho následky boli fatálne. Z dlhodobého hľadiska treba brať kríž smrti jednoznačne do úvahy.

Bullish trend ani zdaleka “neskončil” – Cesta k miliónu #6

txbtxb