Na globálnom trhu pokračuje panika: Akcie amerických bánk masívne klesajú

Ekonomika Akcie bánk v USA spadli
Akcie bánk v USA spadli. Zdroj: shutterstock.com/totojang1977/boonchoke
Okazio PCBitmarkets

Po páde Silvergate a Sillicon Valley Bank v bankovom sektore USA začala vládnuť panika. Od marca už padli 4 veľké americké banky a dlhodobo preslávená Švajčiarska banka Credit Suisse.

Situáciu v USA sa nedarí stabilizovať

Problémy pokračujú aj po tom, ako Americká centrálna banka v marci oznámila, že bankám poskytne záchranný balík a pokryje straty vkladateľov. Napriek tomu sa investori a vkladatelia boja držať peniaze v menších bankách, ktoré sú náchylnejšie na výbery väčší klientov.

Banky držia u seba takzvané jadrové vklady, ktoré tvoria iba zlomok z celkového obehu všetkých peňazí, ktoré tu veritelia majú vložené. Zvyšné peniaze ďalej požičiavajú alebo investujú do dlhopisov a iných aktív. Preto ak aj banka má pokryté všetky svoje záväzky, ale veritelia urobia takzvaný „run on bank” alebo aj nárazový výber všetkých peňazí, tak môže skončiť ktorákoľvek banka na svete. Dokonca aj tá najväčšia.

Rizikové sú menšie banky

Najviac ohrozené sú ale menšie banky so slabšiu likviditou. Ako už bolo spomenuté, problém nie je zlá kondícia bánk a ich veľká zadlženosť, ale slabá pripravenosť na hromadné výbery klientov alebo veľkých spoločností.

Príklad: Banka XY má z celkových vkladov 20 % jadrových a k dispozícií na okamžité výber pre akéhokoľvek klienta. Zvyšných 80 % ďalej požičala alebo zainvestovala. Najväčší vkladateľ, ktorého vklady sú vo výške 25 % zo všetkých peňazí v banke, si prišiel vybrať celú sumu, aby ju odložil do väčšej a bezpečnejšej banky. Ak banka okamžite nezoženie kapitál, respektíve nerozpredá časť svojich aktív, bude nútená oznámiť koniec. Niektoré banky majú dokonca svoje aktíva v nehnuteľnostiach alebo v dlhopisoch, v ktorých je viazaná na dlhšie obdobie, respektíve veľmi ťažko sa ihneď dajú predať.

Rovnaký scenár prežili všetky 4 veľké už skrachované americké banky. Veľké banky, ako JPMorgan, sú v tomto smere o niečo lepšie chránené, pretože majú viac klientov a oveľa vyššiu likviditu. U Sillicon Valley Bank bol ďalším hlavným problémov slabá diverzifikácia. Väčšinu vkladov mala v banke uložená iba malá časť zo všetkých vkladateľov. Aj to iba z jedného, technologického a startup sektora.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku

Ďalšie banky majú problém

Investing.com na svojom Twitteri upozornil, že akcie miestnych bánk posledné dni spadli. To súvisí s aktuálnym strachom o ich insolventnosť. Zároveň pád First Republic Bank zhoršil stav bankového sektora. Ukazuje sa, že úplne každá banka, ktorá dnes funguje bez problémov, môže mať zajtra problém.

Akcie Pacific Western Bank sa počas niekoľkých hodín prepadli o 50 %.

Akcie Western Alliance Bankcorporation zaznamenali podobný pokles počas tohto týždňa.

Ešte v marci sme informovali o 3 bankách, ktoré do dnešného dňa sú vysoko rizikové a hrozí ich zánik. Medzi nimi sa nachádzala aj First Republic Bank, ktorá skončila tento týždeň. U ďalších 2 spomenutých, Pacific Western Bancorp a Western Alliance Bancorporation, ako môžeme vidieť podľa grafov vyššie, problémy naďalej pretrvávajú

Celý článok si môžeš prečítať na tomto odkaze: Finančný expert varuje – toto môžu byť ďalšie banky, ktoré skrachujú

Freedum fighters PCtxb
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.