Ľudská myseľ je tajomným miestom. Svet, ktorý vidíme, je pre každého z nás trochu iný. Aj my sami sa meníme podľa toho, kto sa na nás práve pozerá. Keď máme dobrú náladu, všetko je fajn, keď sa nám však nedarí, dokážeme byť dosť nepríjemní. Myseľ každého z nás má schopnosť tvoriť náš svet, pretože podľa toho, ako myslíme, sa náš život mení. Existuje mnoho rozličných metód, techník a teórií, vďaka ktorým sa môžeme naučiť so svojou mysľou dobre pracovať. Dnešnou metódou je rozlišovanie silných a slabých stránok podľa typológie temperamentov a následná práca na sebe samom, ako aj lepšie pochopenie ostatných.
Milí čitatelia, prajem vám príjemný deň, večer alebo noc, podľa toho, kedy presne tento článok čítate. V kategórii Bohatstvo, ktorú pre vás pripravujem, sa spoločne venujeme všetkým stránkam bohatstva a učíme sa od úžasných osobností. Podobné články nájdete veľmi jednoducho, keď do lupy vpravo hore napíšete príslušný tag (osobnosť, myseľ…). Verím, že tu nájdete odpočinok a inšpiráciu. Postupne sa snažím túto kategóriu rozvíjať a pripravovať vám zaujímavý obsah tak trochu z iného súdka. Spája nás záujem o kryptomeny, ale prečo sa o ne zaujímame? Napadajú mi 2 dôvody: peniaze a túžba po lepšom živote v lepšom svete. Tieto dva dôvody možno zhrnúť jediným slovom – bohatstvo. Preto nájdete toto slovo v mojich článkoch nápadne často.
Ako myslia ostatní
V tejto časti sa zameriame na metódu, ktorá nás učí lepšiemu porozumeniu ostatným, ale aj sebe samému. Pochopiť, že ostatní nemyslia rovnakým spôsobom a naučiť sa ich chápať môže byť veľmi užitočné.
Keď sme skúmali toltécke dohody, ktorými sa riadi Jaroslav Dušek, zistili sme, že každý z nás hrá hlavnú rolu vo svojom vlastnom „filme”. Druhí nás vidia inak, než sa vidíme sami a naopak. Ako aspoň trochu nahliadnuť do filmu toho druhého? Môžeme sa pokúsiť pochopiť, ako myslí. No a jedným zo spôsobov ako na to, je práve Hippokratova typológia temperamentov, ktorú neskôr rozvinuli i ďalší bádatelia. Napríklad Carl Gustav Jung pridal známe rozdelenie na introvertov a extrovertov.
Teória temperamentu
Zásadný vplyv na našu osobnosť má predovšetkým prostredie, v ktorom sme vyrastali a kde žijeme – naša rodina, priatelia, učitelia a okolie. Je však pravdepodobné, že niektoré časti svojej povahy či temperamentu máme už vrodené. Podľa teórie osobnosti (temperamentu) možno rozlišovať tieto 4 základné typy:
- sangvinik,
- flegmatik,
- melancholik,
- cholerik.
Teóriu 4 telesných štiav (viď popisky na obr.) pokladá odborná verejnosť za omyl, preto zvolíme zaujímavejší pohľad na temperament, a síce cez elementy (živly) a farby. Nasledujúca časť je venovaná popisu jednotlivých typov osobností. Pokúsme sa zistiť u seba i u iných silné a slabé stránky zodpovedajúce jednotlivým typom temperamentov. Vďaka tomu môžeme rozvíjať svoju osobnosť, zapracovať na sebe a naučiť sa chápať, ako myslia ostatní ľudia.
Sangvinik
Sangvinik je veľmi otvorený, zhovorčivý, srdečný a priateľský, s každým dokáže ihneď nájsť spoločnú reč. Je rád v skupine, hovorí hlasno a často, občas tiež preháňa. Prevažuje u neho živel vietor a jeho farbou je žltá. Popis cez farbu, ktorá prevažuje, a element pomerne obšírny. Žltá farba je farbou komunikácie, preto ju používa napr. pošta či (v niektorých zemiach) Taxi a pod. Vietor zase poukazuje na jeho nedostatky, ktorými sú nestálosť, ľahkovážnosť a nedbalosť (zbrklosť). Napriek tomu je však srdečný, vyrovnaný a z ničoho si nerobí príliš ťažkú hlavu. Takýto človek nevenuje takmer žiadnu pozornosť príprave, ale nakoniec sa zo všetkého akoby zázrakom vyhovorí.
Flegmatik
Je pokojný, bezproblémový, mierumilovný a tichý. Vôbec o ňom neviete a keď je na svojom mieste, akýmsi zázrakom pomáha svoju okoliu a všetko funguje. O tom, že to robil, sa pravdepodobne dozviete až vtedy, keď odíde a všetko sa okamžite zosype. Jeho živlom je voda a farbou zelená. Je premýšľajúci, hĺbavý a tiež samotársky. Mienka druhých ho veľmi nezaujíma a dá sa povedať, že je extrémne ťažké dotlačiť ho k niečomu násilím. Nič s ním skrátka nepohne, ale keď sa do niečoho vloží, je veľmi silný. Má však sklony k lenivosti, je pomalý a bráni sa zmenám. Do všetkého ide s rozvahou a pokojom, čo ale môže byť problém, keď je potrebné urobiť niečo rýchlo. Ak ste sa tu našli, pracujte na zrýchlení svojho rozhodovania a správania a dávajte si pozor na lenivosť.
Melancholik
Jeho živlom je zem a farbou modrá. Spomedzi všetkých štyroch typov je najcitlivejší a najviac uzavretý. Podobne ako flegmatik, je introvert, a preto môže mať problém s nadväzovaním vzťahov a kontaktov. Je hĺbavý, vysoko empatický, ale dosť plachý a úzkostlivý. Všetko má dobre premyslené a naplánované. Dalo by sa povedať, že je spravodlivý, citlivý, férový a veľmi uvážlivý. Podobne ako modrá farba, dokáže byť pokojný a príjemný, ale i chladný a depresívny. Ak a s ním stretnete, mali by ste si dať pozor, aby ste ho nezranili. Jeho city sú totiž veľmi hlboké a nad všetkým dlho uvažuje. Má sklony k umeniu, filozofii či psychológii. Príliš sa nehodí na vedúce pozície, zato dokáže byť veľmi dobrým priateľom. Drží sa pri zemi a do ničoho sa príliš neženie. Ak ste sa tu našli, zapracujte na sklonoch k depresii a plachosti a rozvíjajte svoju cieľavedomosť a sebavedomie.
Cholerik
Jeho živel a farba sú veľmi obšírne – oheň a červená. Je teda veľmi prudký, divoký a priebojný, druhých si však veľmi nevšíma a nezaujíma sa o nich. Bez ostychu si ide za svojím a len tak ho niečo nezastaví. Dokáže byť veľmi neústupčivý a tvrdohlavý. Rozhodovanie mu nerobí problém, rozhodne sa prakticky ihneď, premýšľanie necháva na neskôr. Podobne ako sangvinik je teda zbrklý a nerozvážny, navyše je urážlivý a precitlivený na svoju osobu. Zato je však veľmi aktívny, energický, cieľavedomý a priebojný, vďaka čomu sa hodí za vodcu. Ak ste sa tu našli, mali by ste si dať pozor na sklony k pretvárke, pokrytectvu, lžiam a hnevu a zapracovať na rozvahe.
Záver
Tak čo, našli ste sa v jednej zo skupín alebo ste skôr kombináciou všetkých osobnostných typov? Budeme radi, ak sa s nami podelíte o svoje postrehy dole v komentároch. Ak sa nemôžete nájsť, skúste vyraďovaciu metódu a venujte pritom pozornosť svojim najväčším prednostiam a nedostatkom. Verím, že je prakticky úplne jedno, v ktorej skupine ste. Žiadny z typov nie je lepší alebo horší. Dôležité je, ako veľmi ste ochotní na sebe pracovať a zdokonaľovať svoju myseľ a osobnosť.
Zdroje:
wikipedia.org
lide.uhk.cz
wikipedia.org
cz.psychotests.net
celostnimedicina.cz