Môžu kryptomeny skončiť rovnako ako internetová bublina?

Novinky Bitcoin bublina
Bitcoin bublina. Zdroj: Shutterstock.com/Marko Aliaksandr
Flockers PCBitmarkets

Najväčšia kryptomena na svete Bitcoin je často považovaná za bublinu, ktorá napokon spľasne. Podľa portálu News Bitcoin riaditeľ spoločnosti Guggenheim Partners, Scott Minerd, je rovnakého názoru a očakáva podobný priebeh ako v prípade internetovej bubliny. Je tento scenár reálny?

Scott Minerd upozornil na vysoký vplyv krachu burzy FTX na celé odvetvie. Keď sa zamyslíme na internetovou bublinou, je pravda, že mnohé projekty skrachovali a na výslnie sa dokázali dostať iba niektoré webové stránky. Podobný scenár by sme mohli predpokladať aj v prípade kryptomien.

To znamená, že ak je Bitcoin s altcoinami v bubline, prežijú len tí najsilnejší. Bublina nespôsobí zánik odvetvia a kryptomeny budú fungovať aj naďalej. Z dlhodobého hľadiska je ale pravdepodobné, že najmä kryptomeny s nízkou a strednou kapitalizáciou môžu v hojnom počte zaniknúť. Takže teória o bubline kryptomien potvrdzuje, že investori by mali držať prevažne najväčšie kryptomeny vo svojom portfóliu.

Internetová bublina.

Internetová bublina. Zdroj: Shutterstock.com/klublu

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Je Bitcoin v bubline?

Scott Minerd dostal otázku, či sa podľa neho dokáže Bitcoin spamätať z krachu FTX a jeho odpoveď bola pozitívna. Napriek tomu, že Bitcoin podľa údajov z TradingView stratil približne 75 % svojej hodnoty, stále si drží prvenstvo a navyše súčasná korekcia je najmenšia spomedzi všetkých majoritných z minulosti. Altcoiny utrpeli omnoho viac a mnohé sa nachádzajú o viac ako 90 % nižšie od svojho historického maxima, čo je o 15 % viac v porovnaní s BTC.

Rovnako ako internetová bublina, aj kryptomenový trh bude mať projekty, ktoré prežijú. Digitalizácia meny je len v plienkach a to, ako sa to teraz vyvíja, si bude vyžadovať regulačný rámec, ktorý ju legitimizuje. Myslím si, že sa pohneme vpred a kryptomeny sa prenesú do všeobecnej ekonomiky,” povedal Minerd.

Na záver riaditeľ spoločnosti Guggenheim Partners zdôraznil, že kryptomeny pravdepodobne zažijú ďalší pád, no z dlhodobého hľadiska by mohli opäť prosperovať. Ešte na začiatku roka 2021 bol jednoznačne za rast Bitcoinu a predpovedal jeho reálnu hodnotu 600 000 dolárov. Napokon svoje vyhliadky pozmenil a v máji tohto roku považoval prepad na 8 000 dolárov za reálny.

Bez ohľadu na to, či sú kryptomeny v bubline alebo nie, nespôsobí to ich zánik. Investori sa ani nemusia touto otázkou trápiť a skôr by sa mali zamerať na popredné kryptomenové projekty, ktoré sú najmenej rizikové.

Mohlo by ťa zaujímať: Známy odporca kryptomien: „Finančné trhy sa postupne spamätajú, no Bitcoin nie. Táto bublina už spľasla”

Best Wallet PCOkazio mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.