Môže byť v USA schválený zákaz kryptomien? Následky by boli katastrofálne

Novinky Kryptomeny nemožno zakázať ani zrušiť
Kryptomeny nemožno zakázať ani zrušiť. Zdroj: Shutterstock.com/leksiv
Kvakomat PC bannerKvakomat mobil

Kryptomeny sú predmetom stále väčšej regulácie a v niektorých regiónoch sú dokonca už dnes obmedzené. Regulátori po celom svete reagujú na nedávne krachy známych kryptomenových spoločností a snažia sa čo najskôr stanoviť jednoznačný regulačný rámec.

Najväčší dopyt po kryptomenách je v USA a práve táto ekonomika je jedným z kľúčových hráčov celého sektoru. Podľa portálu U.Today americký senátor Sherrod Brown považuje zákaz kryptomien za otvorenú otázku. Šéf senátneho výboru pre bankovníctvo, bývanie a mestské záležitosti počas relácie NBC „Meet the Press” uviedol, že zákaz kryptomien je otvorená otázka, no nie je ich, samozrejme, možné zakázať úplne.

Samotné zakázanie kryptomien nie je možné ani v regiónoch, kde sú nelegálne. Jediný spôsob, ako by ich štát mohol úplne zrušiť, je vypnutie internetu. Kryptomeny je možné iba regulovať, no nie zrušiť ani zakázať. Mnohí sa ale obávajú o národnú bezpečnosť. Senátor z Ohia dokonca naliehal na ministerku financií Janet Yellenovú, aby prebrala kontrolu nad kryptomenovými spoločnosťami.

Kryptomeny možno iba regulovať

Kryptomeny možno iba regulovať, nie zakázať Zdroj: Shutterstock.com/Burdun Iliya

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Zakázať kryptomeny je nereálne

Nie je to ani zďaleka prvý pokus o absolútne obmedzenie kryptomien v krajine. Už v roku 2014 senátor Joe Manchin vyzval regulátorov, aby plošne zakázali Bitcoin, a to bezprostredne po páde vtedajšej najväčšej burzy Mt. Gox. Odvtedy uplynulo ďalších 8 rokov a najväčšie kryptomenové spoločnosti stále krachujú.

Medzičasom ale kryptomenový trh prudko narástol a jeho adopcia naberá na tempe. Kým budú kryptomeny vysoko volatilné, k absolútnej adopcii nikdy nedôjde, keďže ľudia potrebujú dôverné platidlo, ktoré si udržuje čo najstabilnejšiu hodnotu. Namiesto toho väčšina používa digitálne aktíva ako špekuláciu s cieľom rýchlo zbohatnúť.

Každá krajina si môže presadiť vlastnú legislatívu a kategorizáciu kryptomien. Krypto-transakcie ale prebiehajú naprieč celým svetom a je potrebné stanoviť jasné podmienky pre túto triedu digitálnych aktív. Dokonca dodnes nie je zjednotené, do akej skupiny aktív kryptomeny spadajú. Pravdepodobne by mohla vzniknúť samostatná kategória len pre kryptomeny, ktoré budú regulované, ale nie zrušené.

Ak by sa americkí regulátori náhodou rozhodli používanie kryptomien obmedziť, následky pre celý sektor by boli katastrofálne. Najväčšia ekonomika sveta má totiž už dnes veľký vplyv na cenový vývoj kryptomien a akýkoľvek tvrdší postup či zákaz by sa hneď prejavil na trhu. Scenár úplného zákazu je málo pravdepodobný, keďže dnes vieme, že v Amerike sú silní krypto-lobisti, ktorí sa snažia presadiť miernejšiu reguláciu.

Mohlo by ťa zaujímať: Regulácia kryptomien začína naberať na sile, na čom sa zhodli krajiny G20?

Okazio PCFlockers mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.