Motoristi majú dôvod na radosť. Cena za benzín a naftu neprestajne klesá

  • Trhová cena ropy klesla za posledných 70 dní o takmer 25 %
  • Benzín a nafta opäť zlacneli
  • OPEC+ znižuje produkciu ropy
Ekonomika Benzín a nafta znovu zlacneli
Benzín a nafta znovu zlacneli. Zdroj: shutterstock.com/Solarisys/Hamara
Okazio PCOkazio mobil

Ropa sa obchoduje čoraz nižšie a dosahuje najnižšiu hodnotu za posledných 5 mesiacov. Trhová cena klesla za posledných 70 dní o takmer 25 %, podľa údajov TradingView. Tento vývoj na trhu s čiernym zlatom teší motoristov, keďže ceny na čerpacích staniciach za benzín a naftu sú taktiež menšie.

Benzín a nafta je stále lacnejšia

V čase písania článku sa ropa WTI obchoduje na cenovej úrovni 71,64 dolárov. Naposledy sme takúto hodnotu mohli vidieť ešte v polovici júla 2023. Za poklesom stojí predovšetkým zníženie globálneho dopytu.

Na trhu s ropou navyše panuje značná nervozita, keďže hnutie Hamas zaútočilo na Izrael. Celkovo však môžeme považovať geopolitické dianie za posledný rok ako za jeden z hlavných dôvodov nervozity na globálnych trhoch.

Ropa klesá už dva a pol mesiaca

Ropa klesá už dva a pol mesiaca. Zdroj: TradingView

Cena ropy priamo ovplyvňuje aj to, za koľko tankujeme na čerpacích staniciach na Slovensku. Podľa Štatistického úradu tankujeme u nás za nasledujúce ceny: 95-oktánový benzín za 1,565 eur/l, 98-oktánový benzín za 1,774 eur/l a naftu za 1,594 eur/l. Posledné týždne klesá benzín výraznejšie ako nafta, no pokles môžeme vidieť v oboch prípadoch.

Benzín a nafta na Slovensku zlacneli

Benzín a nafta na Slovensku zlacneli. Zdroj: Štatistický úrad

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Koniec poklesu cien ropy?

Ak by sme analyzovali vývoj ceny pohonných hmôt a porovnali ich s vývojom ceny ropy zistili by sme, že je tam priama závislosť. Preto je potrebné sledovať aj dianie na úrovni krajín vyvážajúcich ropu. Pokles ceny ropy podporila správa, že OPEC+ čoskoro vyrieši spor o ťažobné kvóty s Angolou a Nigériou. Okrem toho na pokles ropy vplývali aj zvýšené zásoby v USA.

Aliancia krajín vyvážajúcich ropu OPEC+ sa na poslednom zasadnutí dohodla na dobrovoľnom obmedzení produkcie. Dobrovoľný charakter ale znamená, že vznikajú obavy, či to krajiny vyvážajúce ropu aj skutočne urobia. Na jednej strane totiž stojí dopyt po rope, no na druhej strane je ponuka, ktorú majú v rukách krajiny OPEC+. Ak sa produkcia zníži, ceny narastú a naopak.

Nedávno sme informovali, že Rusko a Saudská Arábia požaduje od všetkých členov OPEC+ obmedzenie produkcie. Nie všetci členovia totiž s touto dohodou súhlasia. Na druhej strane Saudská Arábia zníži ťažbu ropy o 1 milión barelov denne aj na 1. štvrťrok 2024 a Rusko zvýši obmedzenie vývozu z 300 000 na 200 000 barelov denne v rovnakom období.

Mohlo by ťa zaujímať: Rusko zásadne mení podmienky na trhu s benzínom

Best Wallet PCtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.