Money management na burze – základ eliminovania strát na burze

Pre začiatočníkov Money management na burze
Money management na burze, zdroj: shutterstock.com/Vitalii Vodolazskyi
Freedum fighters PCKvakomat mobil

Money management – Obchoduješ na burze a nedarí sa ti ochrániť tvoj účet pred stratou a likvidáciou? Áno, zásadná chyba môže byť nedodržiavanie tzv. money managementu. Prečo tento nástroj využívať?

Money management je správne nastavenie rozloženia peňazí a rizika. Jasne nám definuje, koľko obchodov môžeme mať otvorených, akú veľkú pozíciu môžeme otvoriť a koľko obchodov zatvoriť v mínuse za isté obdobie.

Teraz ale už späť k téme. Prečo na burze neriskovať? Pretože trading v prvom rade nie je o ziskoch a hazardovaní, ale o dodržiavaní obchodného systému. V prvom rade by sme jasne mali jasne stanoviť, s akou veľkou pozíciou otvoríme obchod. Ak máme napríklad kapitál 1 000 USD, tak na jeden obchod by sme obvykle nemali riskovať viac ako 50 dolárov. Čiže maximálne do 5 % z celého účtu. Samozrejme, toto je len subjektívny názor. Niektoré stratégie môžu počítať len s 0,1 % kapitálu na jeden obchod. Prípadne aj menej. Ja osobne ako takú férovú sumu beriem 1 % z kapitálu na jeden obchod, resp. maximálne 3 obchody otvorené v jednom čase. Čiže naraz nemôžem mať otvorené obchody s viac ako 3 % z celého kapitálu. Aj to musíme brať do úvahy – ak 1 obchod chytí stoploss, tak prídem napríklad o 5 % kapitálu z otvoreného obchodu, čo predstavuje 0,05 % z celého kapitálu, ktorý mám na účte. Musel by som teda po sebe realizovať 2 000 obchodov v strate, aby som zmazal celý účet. To je prakticky nereálne. A presne pre toto chceme mať v obchodovaní systém!

Prečo práve money management?

Money managament je základ celého úspešného obchodovania na burze. Tak ako bez motora sa auto nepohne, tak ani bez money managmentu nie je možné ziskovo obchodovať na základe obchodného systému. A práve s týmto má veľa začiatočníkov problém. Výsledkom je veľmi často stratu celého kapitálu. Najčastejšia chyba, ktorú robí veľa mojich študentov, je, že majú pre jednoduchú ukážku kapitál v podobe 1 000 EUR. Otvoria obchod za polovičku svojho kapitálu a stoploss s targetom majú nastavené tak, že riskujú napríklad 200 dolárov. Inak povedané, pokiaľ náš obchod chytí stoploss, tak strácame 20 % nášho kapitálu. V prípade až piatich po sebe idúcich stratových obchodov je to koniec! Likvidujeme účet a sme na nule.

Ja osobne preferujem budovanie obchodného systému na báze ochrany účtu. Neriešim pri tvorbe obchodného systému vôbec zisky. Stačí mi, že vôbec som ziskový. Pri väčšine obchodných systémov sa robí optimalizácia tak, že chceme dosiahnuť mesačný prijem v podobne 5 % zhodnotenie na účte. Na 1 000 USD účet predstavuje riskovanie do jedného obchodu sumu v rádoch niekoľkých eur, resp. napríklad 1 % z kapitálu. A z toho 1 %, keď chytíme stoploss, reálne môžeme stratiť napríklad 0,2 % z kapitálu. Predstavuje to prakticky zanedbateľnú stratu.

Ziskový a stratový trader

Toto všetko sú aspekty, ktoré odlišujú stratového tradera od ziskového. Ziskový trader pristupuje ku kapitálu a obchodovaniu na burze veľmi disciplinovane a snaží sa dosiahnuť takú optimalizáciu, aby na jednej strane stabilne zhodnocoval, na druhej nemusel vôbec riešiť ochranu účtu. Ochrana účtu musí byť riešenia ako priorita. Rada číslo 1. pre mňa znie – nemyslieť na zisk, ale na ochranu účtu!

txbtxb
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.