Mnohí Slováci sa dôchodku nemusia ani dožiť. Pracovať budeme čoraz dlhšie

  • V Európskej únii rastie priemerná dĺžka života a s tým aj odpracované roky.
  • Slovensko má v súčasnosti nedostatok pracovnej sily.
  • Čelíme hrozbe v podobe demografickej štruktúry obyvateľstva.
Novinky Dôchodok Slovákov je v ohrození
Dôchodok Slovákov je v ohrození. Zdroj: shutterstock.com/sweet_tomato/Dusan Petkovic/Sidenko Tatiana
Mind of Pepe PCOkazio mobil

Predlžovanie dôchodkového veku nie je jediný faktor, ktorý vplýva na to, ako dlho budeme pracovať. Čoraz častejšia bude totiž aj práca počas dôchodku. Výrazne sa zvyšuje aj počet pracujúcich ľudí vo vekovej kategórii od 55 do 64 rokov, uvádza správa Pravda. Od roku 2013 ide celkovo o 9-percentný nárast na úrovni 64,1 %, čo je takmer o 2 % viac v porovnaní s priemerom Európskej únie (EÚ).

S vyššou životnou úrovňou rastie aj doba strávená v práci

Jedným z hlavných dôvodov, prečo ľudia pracujú do vysokého veku, je spokojnosť v práci, predovšetkým v severských krajinách. V celej EÚ sme ale svedkami predlžovania dĺžky života, čo taktiež prispieva k celkovej dobe strávenej v práci.

Od roku 2015 počet odpracovaných rokov stúpol v priemere o 1,6 roka. Rastúca dĺžka života je výsledkom zvyšovania životnej úrovne.

To, že strávime v práci viac rokov, môžeme vnímať z viacerých uhlov pohľadu. Na jednej strane je to dobré pre ekonomiku, keďže to prispieva k celkovému rastu hrubého domáceho produktu (HDP). Taktiež to na Slovensku kompenzuje zvýšený záujem o odchod do predčasného dôchodku.

Na druhej strane existujú aj ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú predlžovanie celkovej odpracovanej doby. Na Slovensku máme hneď niekoľko negatív. Prvým je nedostatok pracovnej sily a nedostatočná kvalifikovanosť. Slovenskí zamestnávatelia majú často problém obsadiť pracovné pozície a nahradiť skúsených zamestnancov. Mnohí seniori tak pokračujú po dohode v práci napríklad na polovičný úväzok.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Slovensko čelí nepriaznivej demografickej štruktúre

Na Slovensku existuje pomerne vysoký podiel dôchodcov, ktorí sú nútení pracovať z dôvodu nízkeho starobného dôchodku. Takže často je práca vo vysokom veku výhodná pre obe strany. Avšak to, či je to zdravé, je už otázne. Každý má totiž predstavu o tom, že na dôchodku bude skôr oddychovať ako pracovať.

Vekový medián na Slovensku

Vekový medián na Slovensku. Zdroj: Ourworldindata

Jeden z najväčších problémov, ktorým bude v najbližšej dekáde Slovensko čeliť, je demografická štruktúra obyvateľstva. Spomínaný nedostatok pracovnej sily sa bude v ekonomike ešte viac prejavovať. Hlavným dôvodom je, že počet dôchodcov bude narastať, no pracujúcich ľudí ubúdať. Sekundárnym efektom je, že mnohí ekonomicky aktívni občania sa skôr rozhodnú pre prácu v zahraničí.

Ak si zhrnieme súčasný stav na trhu práce, situácia na Slovensku nie je vôbec jednoduchá. Zamestnávatelia majú problém obsadzovať pracovné miesta, dopyt po práci stagnuje a na budúcich dôchodcov nebude mať kto zarábať peniaze. Na druhej strane, špecifickým skupinám môže predĺženie odpracovaných rokov vyhovovať.

Mohlo by ťa zaujímať: Prehľad platov: kto zarába na Slovensku najviac a kto najmenej?

Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.