Millionero recenzia, skúsenosti a poplatky: Podrobný návod

Dostupné služby
90%
Poplatky
93%
Zákaznícka podpora
90%
Registrácia a verifikácia
95%
Rozhranie a prehľadnosť
90%
Dôveryhodnosť značky
80%
89%
Registrovať sa

Obchodovanie na platforme Millionero prebieha na dvoch základných trhoch. Je ním Spot a Perpetuals. Spotový trh znamená, že obchodujete kryptomeny za ich aktuálne ceny. Na perpetuálnom trhu obchodujete zmluvy (kontrakty). Ide o typ derivátovej zmluvy, ktorá umožňuje obchodníkom špekulovať na budúcu cenu aktíva bez dátumu vypršania platnosti.

Spot verzus Perpetual

Zatiaľ čo na spotovom trhu nakupujete a predávate, na perpetuálnom trhu sa zadáva obchodný príkaz long a short. Na perpetuálnom trhu totiž robíte stávku na pohyb ceny. Short je stávka na pokles, zatiaľ čo long stávka na nárast.

Teraz si uvedieme príklad, ako obchodovať kryptomenu na spotovom trhu. Dole na obrázku môžete vidieť rozhranie obchodnej platformy na Millionero. Logiku si vysvetlíme na spotovom trhu, keďže na perpetuálnom v podstate žiadne odlišnosti nie sú. Rozhranie sme rozdelili na 4 základné časti:

  1. Informácie o aktíve – v tejto sekcii sa dozviete základné informácie o danom aktíve, v našom prípade je to Bitcoin. Okrem grafu tu vidíte cenu, jej zmenu, maximálnu a minimálnu hodnotu a objem obchodovania v BTC a USDT.
  2. Obchody – môžete si tu prehliadať svoje limitné príkazy a históriu obchodov.
  3. Zadávanie príkazu – Millionero poskytuje nákup a predaj za trhovú (spotovú) cenu, alebo prostredníctvom limitného príkazu, v ktorom vy určíte cenu, za ktorú dôjde k obchodu.
  4. Kniha objednávok – v tejto časti si môžete urobiť lepší prehľad o tom, či na trhu krátkodobo dominujú predávajúci alebo nakupujúci. Ide v podstate o účtovnú knihu kryptomeny.
Spotový trh

Spotový trh. Zdroj: Millionero

Predtým, ako zrealizujeme kúpu kryptomeny, je potrebné uviesť, aké vysoké poplatky musíme na Millionero platiť. Ich kompletný zoznam nájdete TU. Za vklad a výber si platforma neúčtuje žiadne poplatky, avšak za obchodovanie áno.

Maker a Taker poplatok

Všimnite si, že Maker a Taker poplatok sa často líši. Väčšinou je poplatok Taker o niečo vyšši s cieľom stimulovať trh. Prečo je to tak?

  • Maker – tvorí trh pre iných obchodníkov a prináša na burzu likviditu.
  • Taker – presný opak, keďže obchodník z trhu likviditu berie.

Nižšie na obrázku môžete napríklad vidieť, že na spotovom trhu je pre Bitcoin Maker poplatok 0,3 % a Taker 0,4 %. Na perpetuálnom trhu je to 0,08 % v oboch prípadoch.

Výška poplatkov

Výška poplatkov. Zdroj: Millionero

K dispozícii sú aj zľavy na poplatky na perpetuálnom trhu na základe objemu obchodovania. Nižšie uvedené objemy obchodov sú uvedené v USDT.

Zľavy na perpetuálnom trhu

Zľavy na perpetuálnom trhu. Zdroj: Millionero

Teraz je už načase zrealizovať nákup konkrétnej kryptomeny, v našom prípade Bitcoinu. Presnejšie budeme nakupovať na páre BTC/USDT. V sekcii zadávania obchodného príkazu v rozhraní obchodnej platformy na spotovom trhu zvolíme:

  1. Možnosť BUY
  2. Typ objednávky trhová alebo limitná
  3. Objem, za ktorý ideme nakupovať
  4. Potvrdiť transakciu
Zadanie nákupného príkazu

Zadanie nákupného príkazu. Zdroj: Millionero

Po úspešnom zobchodovaní sa vám zobrazí obchod v sekcii História obchodov. Tu si môžete chronologicky prezerať, aké obchody ste v minulosti realizovali.

História obchodov

História obchodov. Zdroj: Millionero

Trh verzus Limit

Trhovú objednávku zvolíte vtedy, ak chcete zobchodovať objednávku okamžite za najdostupnejšiu cenu, aká je na trhu. Naopak, limitná objednávka znamená, že sami zadáte cenu, za ktorú sa má objednávka zrealizovať. Výhodou je, že cena je určená vami a nie trhom, avšak k zobchodovaniu nemusí dojsť okamžite.

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.