Medzinárodný menový fond zverejnil významné varovanie

Ekonomika MMF vydal varovanie
MMF vydal varovanie. Zdroj: shutterstock.com/Lightspring/Poetra.RH
Catslap PC banerBitmarkets

Medzinárodný menový fond (MMF) očakáva, že pomer globálneho dlhu k výkonu svetovej ekonomiky sa bude zvyšovať tempom približne 1 % ročne. MMF varuje pred deficitom a vyzýva vlády, aby čo najrýchlejšie konsolidovali stav verejných financií. Najnovšie sa zaviazalo Francúzsko, ktoré má údajne ušetriť v roku 2024 až 16 miliárd eur, uvádza správa Teraz.

Vládny kabinet vo Francúzsku minulý týždeň presadil rozpočtovú legislatívu. Na stranu výdavkov obsahuje rozpočtový plán úsporu až 16 miliárd eur, z čoho až 10 miliárd eur pochádza zo zrušenia stropov ceny plynu a elektriny. Podobný scenár pravdepodobne neminie ani Slovensko, keďže vláda sa bude taktiež snažiť znížiť deficit.

Vláda na Slovensku tiež zastropovala cenu elektriny vďaka zmluve so Slovenskými elektrárňami. Tento stav však nebude trvať večne a nová vláda sa bude snažiť hľadať príjmy každým možným spôsobom. Do roku 2026 sa cena elektriny môže dokonca až zdvojnásobiť. Viac sa o cenách energií na Slovensku môžete dočítať v článku Koľko budeme platiť za elektrinu a plyn v roku 2024?

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Globálny dlh rastie

Globálny verejný dlh rastie do čoraz väčších čísel a z mesiaca na mesiac dosahuje nový rekord. Do konca roka sa má dokonca dostať na úroveň 100 % globálneho hrubého domáceho produktu (HDP).

MMF upozornil predovšetkým na dlh USA a Číny. Bez ich zadlžovania by globálny dlh klesal o približne pol percenta ročne. Podľa USDebtClock USA dosahuje v čase písania článku národný dlh 33,6 bilióna dolárov a Čína 14,5 bilióna dolárov. Verejný dlh v pomere k HDP dosahuje USA na úrovni 92,83 % a Čína na 82,11 %. Zatiaľ čo každý Číňan dlhuje menej ako 10 000 dolárov, priemerný Američan dlhuje takmer 100 000 dolárov.

Dve najzadlženejšie krajiny na svete

Dve najzadlženejšie krajiny na svete. Zdroj: USDebtClock

Slovensko musí tiež znížiť deficit

Na Slovensku je verejný dlh za rok 2022 na úrovni 57,8 %, zatiaľ čo sa len v roku 2021 zaznamenal rekord 61 %. Tento dlh budú musieť splatiť bežní občania, ktorých sociálny štandard je v ohrození.

Slovensko rovnako ako Francúzsko a ďalšie zadlžené krajiny musí konať predovšetkým počas najbližších rokov. Ku koncu septembra dosiahol podľa Ministerstva financií SR štátny rozpočet Slovenska schodok vo výške 3,916 miliardy eur. Bilancia sa zhoršila hlavne kvôli vysokým výdavkom, ktoré stúpli medziročne o 32,7 %, zatiaľ čo príjmy iba o 16,7 %.

Mohlo by ťa zaujímať: Medzinárodný menový fond očakáva extrémne zvýšenie svetového dlhu

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.