Medzinárodný menový fond: Toto je najväčšia hrozba pre globálnu ekonomiku

Ekonomika Kríza v USA je na spadnutie
Kríza v USA je na spadnutie. Zdroj: shutterstock.com/Poetra.RH/FOTOGRIN
BitmarketsOkazio mobil

Medzinárodný menový fond (MMF) vydal varovanie pred nesplatením dlhodobých záväzkov USA už začiatkom ďalšieho mesiaca. Podľa správy News Bitcoin to pre americkú ekonomiku predstavuje vysoké riziko, ktoré môže spôsobiť vážne dôsledky na globálnej úrovni. Vyhliadky potenciálneho nesplatenia sú už 1. júna.

Je kríza za rohom?

MMF vyzval strany v USA, aby sa spojili s cieľom dosiahnuť dohodu a urýchlene vyriešiť hroziacu katastrofu. Problém sa netýka výhradne iba USA, keďže nesplatenie dlhu by spôsobilo nárast úrokových sadzieb a nestabilitu.

MMF už skôr varoval pred hroziacou krízou, ktorá sa má v roku 2023 ešte viac prehĺbiť. Svetová ekonomika by mala údajne klesnúť oproti roku 2022 o 0,6 %, na úroveň 2,8 %, zatiaľ čo v nasledujúcom roku by sme sa mohli dočkať mierneho oživenia na úrovni 3 %.

Medzi hlavné dôvody poklesu rastu svetovej ekonomiky patrí:

Predpoklad svetového ekonomického rastu

Predpoklad svetového ekonomického rastu. Zdroj: imf.org

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a
najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>
náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Navýšenie dlhového limitu

Ministerka financií USA, Janet Yellenová, upozornila v japonskej Niigate, že krajine hrozí kríza, ktorú si spôsobila sama v dôsledku nesplácania dlhu. Navrhla riešenie, ktorým by mohlo byť navýšenie dlhového limitu. Dlhový limit je celková suma peňazí, ktorú je vláda USA oprávnená požičať si na splnenie svojich existujúcich zákonných povinností. Patria tu napríklad dávky sociálneho zabezpečenia, vojenské platy, úroky zo štátneho dlhu a tak ďalej.

Yellenová napísala v liste predsedovi Snemovne reprezentantov, Kevinovi McCarthymu, že vláda nebude schopná splácať svoje záväzky už približne od začiatku ďalšieho mesiaca.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Platobná neschopnosť USA by mohla nastať už 1.6.2023, kedy by vláda nebola schopná vyplatiť úroky veriteľom zo svojich dlhopisov. O tom, či americkej ekonomike hrozí z tohto dôvodu bankrot, sa môžete dočítať viac v článku Amerika dosiahla dlhový strop – hrozí jej bankrot?

Mohlo by ťa zaujímať: Šokujúce zistenie: Až 722 bánk v USA vykázalo veľké straty

Okazio PCMemex mobil banner
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.