Max Keiser predikuje: kríza dotlačí Bitcoin na 500 000 dolárov

  • Max Keiser predikuje vysoké rasty pre cenu Bitcoinu. Odhaduje ho až na 500 000 dolárov.
  • Bude tomu však predchádzať aj negatívne obdobie. Porovnáva to so situáciou pred takmer 40-mi rokmi.
  • Varuje pred krokmi americkej vlády a potenciálnym nebezpečenstvom.
Novinky Max Keiser vníma nasledujúce obdobie pre Bitcoin pozitívne
Max Keiser vníma nasledujúce obdobie pre Bitcoin pozitívne. Zdroj: shutterstock.com/phanurak rubpol
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Max Keiser je známa postava kryptomenovej scény. Je to človek, ktorý zaujme na prvý pohľad. Nedávno zverejnil svoju prognózu na nasledujúce obdobie. Obáva sa krokov americkej vlády, ale napríklad cenu Bitcoinu vidí na rovnom pol milióne.

Keiser sa tak zaradil medzi tých, ktorí v nasledujúcom období vnímajú vývoj ceny veľmi pozitívne. K pozitívnej predikcii sa však dostáva cez pomerne katastrofické predpovede stavu v blízkej budúcnosti.

Kieser predikuje

Pohľad Maxa Keisera na súčasný stav a z toho vyplývajúce udalosti je veľmi zaujímavý. Predpovedá pomerne pochmúrne obdobie týkajúce sa ekonomiky. Priamo varuje pred krokmi americkej vlády. Súčasný rozsudok totiž uložil finančnú pokutu bývalému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi vo výške viac ako 450 miliónov dolárov (aj s úrokmi). Ak ju nezaplatí, existujú silné indície, že mu bude zhabaný majetok, aby sa dlžná suma takto vyrovnala.

Max Keiser (vľavo) na bitcoinovej konferencii

Max Keiser (vľavo) na bitcoinovej konferencii. Zdroj: shutterstock.com/Kevin McGovern

Ak však dokáže vláda takto postupovať voči bývalému prezidentovi a v súčasnosti opäť kandidujúcemu Trumpovi, varuje pred ich postojom k Bitcoinu. ETF fondy v prípade akýchkoľvek problémov môžu byť predmetom podobného vyrovnania. Zhabaným aktívom sa teda môže stať aj samotný Bitcoin, ktorý je podkladovým aktívom schválených spotových ETF obchodovaných na amerických burzách.

Vlády po celom svete pravidelne zabavujú Bitcoiny držané na centralizovaných kryptoburzách. Napríklad vláda Spojených štátov amerických je jedným z popredných konfiškátorov. Ide o súčasť vyšetrovania a objasňovania trestných činov, teda v trestnom konaní. Niekoľko ďalších krajín bolo tiež aktívnych v zabavovaní kryptomien, čoho dôkazom je nedávne odhalenie zabavenia 61 000 Bitcoinov políciou z Veľkej Británie. Ide o známy prípad veľkého čínskeho investičného podvodu a januárová správa z Nemecka o zabavení 50 000 Bitcoinov.

95%

Bitcoin vyrástol za posledný rok o 150 %.

Začni aj ty zarábať na raste.

Sponzorovaný obsah

Hrozby aj pozitíva

Vyššie uvedenými príkladmi vysvetľuje Keiser svoje obavy. Dopĺňa, že kryptoburza Coinbase je správcom 8 z 11 spotových bitcoinových ETF. Tie boli po viac ako desiatich rokoch nakoniec schválené americkou Komisiou pre cenné papiere a burzy (SEC). Ešte dôležitejšie je, že každá inštitúcia teraz začína držať kryptomeny, trieda aktív bude štandardnou súčasťou každého diverzifikovaného portfólia. Dá sa teda predpokladať nárast držby v správe Coinbase. Kryptoburzu má však v jurisdikcii americká vláda.

Keiser vydal takisto rázne varovanie pred hroziacim pádom v štýle roku 1987 a zároveň predpovedal, že cena Bitcoinu presiahne 500 000 dolárov. Podľa známeho bitcoinera množstvo investorov verí, že kombinované faktory rastúceho dopytu po spotových bitcoinových ETF a blížiaci sa halving výrazne zvýšia cenu Bitcoinu.

Predikcie sú pred halvingom pomerne pozitívne. Dá sa to aj očakávať. Určitým problémom však je, že v rámci týchto predpovedí vychádzame zo zvyšovania ceny v nadchádzajúcom období ako z faktu. To, že sa to historicky opakovalo neznamená, že to tak bude aj v budúcnosti. Halving so sebou prináša predovšetkým znižovanie ponuky Bitcoinu. Podstatná je však aj strana dopytu. Momentálne sa javí, že zdrojom dopytu by mohli byť objemy obchodované denne v rámci spotových ETF.

Mohlo by Vás zaujať: Známa postava kryptoscény predikuje Bitcoin na milión dolárov. Toto sú dôvody

Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.