- Automobilka Jaguar musí zvolať takmer 3-tisíc kusov elektromobilu I-Pace.
- Je to pre vysokonapäťovú batériu, pri ktorej hrozí vznik požiaru.
- Týka sa to však len modelového radu z roku 2019.
Prekliaty modelový rok 2019?
Automobilka to vtedy vedela čiastočne vyriešiť tým, že nainštalovala aktualizáciu softvéru pre modul riadenia energie batérie. Ten dokázal monitorovať teplotu batérie. V inom prípade boli menené jednotlivé moduly batérie.
Avšak ani to úplne nepomohlo. Modelový rok 2019 je zjavne prekliaty. Tento problém totiž naďalej pretrváva. V USA boli nedávno nahlásené až tri požiare modelu I-Pace z roku 2019. Zvolávacia akcia sa týka konkrétne 2 760 kusov americkej špecifikácie vyrobených od 5. januára 2018 do 14. marca 2019.
Dospelo to dokonca až do takého štádia, že vo zvolávacom oznámení z 23. augusta 2024 automobilka odporúča majiteľom nabíjanie batérie i parkovanie na vonkajšom priestranstve a mimo stavieb. Po ukončení opravy by to mali majitelia dodržiavať ďalších 30 dní.
Jaguar tento najnovší problém rieši tak, že do elektromobilov inštaluje nový softvér, ktorý obmedzí maximálne nabitie batérie na 80 %. Hoci sa to zdá ako vhodné riešenie, pre majiteľov tohto modelu to nie je práve najlepšia správa; znamená to totiž nižší dojazd a častejšie nabíjanie.
Jaguar je britská automobilová firma, ktorá sa zaoberá výrobou luxusných a športových automobilov. Založil ju v roku 1922 Sir William Lyons. Vtedy mala názov Swallow Sidecar Company, na Jaguar Cars Limited bola premenovaná po druhej svetovej vojne v roku 1945.
V roku 1989 bola spoločnosť odkúpená koncernom Ford, ktorý ju v roku 2008 predal indickej firme Tata Motors, a je prevádzkovaná ako časť podniku Jaguar Land Rover. Jaguar prešiel od výroby prívesných vozíkov na motocykle až k svetovému výrobcovi luxusných limuzín a športových automobilov.
Zaujímate sa o to, ako odísť do dôchodku so štedrým pasívnym príjmom? Pozrite si naše video.