Ľudia čoraz častejšie uveria online podvodníkom. Digitálna nomádka radí, ako sa im ubránite

Biznis a podnikanie Slovenka pomáhá unikátním vzdeláváním predchádzať podvodom
Slovenka pomáhá unikátním vzdeláváním predchádzať podvodom. Zdroj: shutterstock.com/AlyoshinE/Lucia Polakovič
BitmarketsCatslap ICO mobil baner

V spolupráci s Hartrium. Do redakcie Kryptomagazínu nám čoraz častejšie prichádzajú otázky, ako vyriešiť nejaký konkrétny problém v online priestore. Pochybné kryptomenové projekty, sofistikované praktiky online podvodníkov, napadnuté a vybielené bankové účty. Toto všetko sú problémy, s ktorými Slováci denne zápasia.

Rastúcou digitalizáciou a presunom takmer všetkých úkonov, transakcií či majetku do online priestoru exponenciálne rastie aj počet kybernetických zločincov. Tí majú vďaka slabému povedomiu užívateľov o bezpečnosti v online priestore mnohokrát veľmi jednoduchú prácu a ľudí dokážu pripraviť o celoživotné úspory doslova za pár sekúnd.

Lucia Polakovič, špecialistka na online bezpečnosť a „digitálna nomádka”, nám v rozhovore priblížila, kde sú hlavné medzery Slovákov a aká cesta vedie ku väčšiemu povedomiu o digitálnej bezpečnosti naprieč všetkými vekovými a sociálnymi kategóriami obyvateľov Slovenska.

Informačné technológie si ma pritiahli

Lucia, povedzte na úvod našim čitateľom pár slov o sebe, z akého prostredia ste vyšli, čo ste študovali a čo Vás priviedlo ku digitálnemu svetu počítačov a vývoja.

Moje meno je Lucia Polakovič, som spoluzakladateľka startupu, konzultantka a takzvaná digitálna nomádka.

Hoci ma už v detstve bavila matematika a logika, paradoxne ma informatika veľmi nebrala. V tom čase som chcela byť učiteľkou. Predstavovala som si ako vzdelávam iných a pomáham im byť múdrejšími, ako moja babka, ktorá učila. Na konci základnej školy som bola presvedčená, že pôjdem na matematické gymnázium.

Tesne pred podaním prihlášok som však svoje rozhodnutie zmenila. Ťahal ma digitálny svet a počítače, a tak som sa vydala touto cestou. Na strednej škole som študovala počítačovú animáciu, čo ma neskôr priviedlo k štúdiu na vysokej škole so zameraním na informačnú vedu a informačné technológie (IT).

Lucia Polakovič

Lucia Polakovič. Zdroj: Lucia Polakovič

Aké sú Vaše doterajšie pracovné skúsenosti, respektíve ako ste uplatnili svoje znalosti a vedomosti zo školy?

Dlho som pôsobila popri škole v live marketingovej agentúre, kde som sa veľa naučila. Uvedomila som si však, že život ma ťahá čoraz viac do technológií, ktoré som študovala. Zistila som, že IT je to, čo ma baví a napĺňa najviac. Hrať sa v digitálnom svete, tvoriť, pritom však využívať logiku, analytickú myseľ, no zároveň byť stále kreatívna. Moja cesta tak pokračovala v technologickom startupe a neskôr v telekomunikáciách.

Ako smerovala ďalej Vaša kariéra?

Vždy ma fascinovala interakcia medzi človekom a strojom a naopak. Verím v to, že technológie sú tu na to, aby nám pomáhali a uľahčovali život. Preto som pred dvoma rokmi dala výpoveď v práci a osamostatnila sa s víziou spraviť Slovensko lepšou krajinou a priniesť spolu s manželom startup BHARTER, hravú inováciu s verejnoprospešným zámerom. Vedela som však, že kým startup vyvinieme a spustíme, musím rozbehnúť svoje podnikanie, aby som bola nezávislá.

„Šialené” rozhodnutia sú často tie najlepšie

Opustiť stabilitu korporátu a postaviť sa na vlastné nohy je pomerne radikálne rozhodnutie. Kto Vás v ňom najviac podporoval?

Áno, to naozaj je a nebolo to ľahké, najmä keď vám blízki hovoria, že je to šialené rozhodnutie odísť z takzvanej „istoty” a vrhnúť sa do neznáma. V tom čase som sa intenzívne vzdelávala a pracovala na sebe v rôznych oblastiach. Bola som v mentoringovom programe, ktorý prispel k tomuto rozhodnutiu. Najväčšou oporou mi bol vždy manžel. Dokonca aj v tých chvíľach, kedy som občas ani sama neverila, za čo som mu nesmierne vďačná.

Budujete si svoju vlastnú značku a vlastné projekty. Môžete našim čitateľom povedať bližšie, ako skrsol tento nápad a čo konkrétne budujete?

Pred pár rokmi som vytvorila značku HARTRIUM, ktorá spočiatku nemala jednoznačné smerovanie. Postupne vznikali jej základné stavebné kamene pretavené do dvoch primárnych projektov, a to BHARTER13 CYBER KEYS. Oba tieto projekty sú digitálne a ich hlavným cieľom je pomáhať a vzdelávať. Preto sa časom HARTRIUM vyformovalo ako „Cyber Edu Lab.”

„Digitálna nomádka” pri práci

„Digitálna nomádka” pri práci. Zdroj: Lucia Polakovič

Zastavme sa najprv v krátkosti pri Vašej vznikajúcej unikátnej webovej aplikácii. Čo presne tvoríte a aký je zámer tohto projektu?

Vyvíjame webovú aplikáciu BHARTER, ktorej cieľom je podporiť cirkulárnu ekonomiku na Slovensku a eliminovať odpad, a to hravým a inovatívnym spôsobom swapovania. Ľudia vďaka BHARTERu ušetria nielen peniaze, ale hlavne našu planétu.

Voľakedy si vymieňali gazdiné vajíčka za mlieko, neskôr sa bartrovali známky za servítky či pogy. Dnes sa tento proces nazýva swap a má udržateľný presah. Cieľom swapovania je najmä podporiť cirkularitu, teda nechať v obehu veci, ktoré už raz boli vyrobené, čo najdlhšie. V zahraničí je swap už pomerne rozšíreným trendom, u nás na Slovensku to prichádza postupne. Problémom je najmä absentujúci efektívny nástroj, a práve preto vznikol BHARTER.

Prejdime ďalej: KYBERBEZPEČNOSŤ. Táto oblasť súvisí s Vašim štúdiom. Prečo ste sa z mnohých odvetví digitálneho sveta rozhodli práve pre kyberbezpečnosť a pomoc ľuďom v tejto oblasti?

V digitálnom svete som už viac ako 11 rokov a technológie sú neoddeliteľnou súčasťou môjho života. Som generácia, ktorá vyrastala súčasne s vývojom digitálneho sveta, a dnes som aj tzv. „digitálna nomádka”. Technológie sú mojou záľubou aj prácou a v živote mi skutočne pomáhajú, preto som sa rozhodla prostredníctvom nich pomáhať na oplátku iným.

V online svete trávim veľa času a čoraz viac vnímam, koľko ľudí využíva technológie len na základnej používateľskej úrovni, no často si neuvedomujú, aké môže mať ich správanie dopady. Cítim, že je potrebné poskytnúť ľuďom kompas, ktorý im pomôže nielen orientovať sa v kybersvete lepšie, ale hlavne im pomôže zabezpečiť ich identitu a dáta.

Preto je mojim cieľom v rámci projektu 13 CYBER KEYS pomôcť ľuďom s bezpečnosťou na internete.

Akí sú Slováci v otázkach internetovej a digitálnej bezpečnosti?

Úprimne? Ľudia sú v rámci bezpečnosti na internete naivní, ale samozrejme to nie je ich chyba. Často pred tým zatvárajú oči lebo majú pocit, že sa ich to netýka alebo tomu nerozumejú. Veľkú rolu v tom zohráva nedostatočné vzdelanie a nevedomosť o možných rizikách. Veľmi veľa ľudí si myslí, že ich sa hrozby netýkajú, a že nepotrebujú riešiť online bezpečnosť. Potom sa často na mňa obracajú, keď sa stane niečo zlé a už je neskoro.

Unikátny projekt kyberbepečnosti z dielne Lucie Polakovič

Unikátny projekt kyberbezpečnosti z dielne Lucie Polakovič. Zdroj: Archív Lucie Polakovič

Koncept 13 CYBER KEYS pomôže tisícom ľudí

Vytvorili ste koncept, ktorý má pomôcť tisícom ľudí. Pre koho je určený a ako môže pomôcť bežným ľuďom v každodennom živote?

Koncept 13 CYBER KEYS vznikol ako ucelený systém, ktorí pomáha ľuďom zorientovať sa v kybersvete a online bezpečnosti. Je dôležité priniesť ľuďom aj takúto “ťažkú a serióznu tému” jednoducho, zábavne a zrozumiteľne.

Mojím cieľom je hlavne zvýšiť povedomie o téme online bezpečnosti, zvýšiť mediálnu a počítačovú gramotnosť a poukázať na možné hrozby. Projekt 13 CYBER KEYS prináša a odhaľuje ľuďom postupne 13 kľúčov k online bezpečnosti. Jednotlivé kľúče predstavujú konkrétne témy, ktoré sú pre každodenných používateľov technológií nevyhnutné pre bezpečné fungovanie na internete. Človek, ktorý prejde všetkých 13 kľúčov bude vedieť, ako zabezpečiť svoju identitu, svoje dáta a majetok v online svete, ako predísť hackerským útokom, ako sa nenechať nachytať na phishingoch a podobne.

Čo vnímate ako najväčší problém v otázkach digitálnej a virtuálnej bezpečnosti?

Ako som spomínala vyššie, problémom je najmä nedostatočné vzdelanie v oblasti počítačovej a mediálnej gramotnosti, nevedomosť o možných rizikách a nedostatočné kritické myslenie pri práci s informáciami.

To môže byť veľkou výzvou najmä pre firmy, kde je kľúčové pre bezpečný chod firmy, aby zamestnanci boli zodpovednými a vzdelanými používateľmi IKT (informačno-komunikačných technológií). Vo väčšine prípadov toto padá na ramená IT oddelenia, ktoré však nemá vždy kapacitu na aktívne vzdelávanie zamestnancov v tejto oblasti. Technologický svet sa vyvíja tak rýchlo, že aj pre nás, špecialistov v IT, je výzvou udržať tempo.

Kurzy online bezpečnosti môžu pomôcť každému

Minikurzy online bezpečnosti môžu pomôcť každému. Zdroj: hartrium.sk

Je tento koncept zostavený tak, že si z neho zoberie potrebné informácie aj úplný laik?

Áno, jednotlivé kľúče sú zostavované tak, aby jednoducho a zrozumiteľne priblížili danú tému a problematiku a pomocou konkrétnych praktických krokov ukázali ľuďom, ako môžu zabezpečiť seba, svoje dáta a svoj majetok v digitálnom svete a bezpečne fungovať na internete.

Akú jednu konkrétnu radu by ste na záver dali našim čitateľom, aby predišli problémom v online priestore?

V prvom rade si treba uvedomiť, že sa to týka nás všetkých, pretože všetci sme používateľmi a konzumentmi v digitálnom priestore. To najdôležitejšie, čo sa snažím neustále zdôrazňovať je prevencia. Online bezpečnosť treba začať riešiť čo najskôr. Zabezpečte seba a svoje dáta v online priestore skôr, ako bude neskoro.

Prvým najdôležitejším krokom je mať kvalitné a unikátne heslá. Ak niekto používa jedno heslo pre viaceré účely už niekoľko rokov, mal by si urobiť čo najskôr revíziu. Je najvyšší čas, aby sa ľudia začali vzdelávať v týchto témach, a hlavne aby o nich vzdelávali ďalej či už deti, rodičov alebo seniorov.

Mohlo by vás zaujať: Tento kryptomenový token bude pre slovenskú komunitu obrovským prínosom. Toto by ste o ňom mali vedieť

txbtxb