Litecoin Bitcoin
Litecoin Bitcoin, zdroj: www.shutterstock.com/ivosar

Čo myslíte? ktorá kryptomena je podľa vás “najlepšia?” A podľa akej metriky meriate úspešnosť?

  • Podľa trhovej kapitalizácie? V tom prípade jednoznačne dominuje Bitcoin.  Nie všetko, čo je drahé, však nutne musí byť najlepšie.
  • Podľa rýchlosti a ceny za transakcie? V tom prípade pravdepodobne vyhrá kryptomena s najmenej vyťaženým blockchainom. To však veľmi nesvedčí o jej kvalite.
  • Podľa toho, ako rýchlo rastie? PotCoin nedávno za pár dní vyskočil z 6c na 50c.
  • Podľa adopcie v reálnom svete? No, možno sa konečne niekam dostávame. V tom prípade vyhráva Bitcoin, za ktorý si dokonca môžete kúpiť aj fyzické zlato! Viac v tomto článku.

Ja si myslím, že všetky spomenuté kategórie majú niečo do seba. Rád by som však pridal ešte jednu a tou je reálna využiteľnosť. Kryptomeny sú predsa digitálne platidlá a malo by sa s nimi v prvom rade platiť. Či nie?

Litecoin je lepší než Bitcoin

Ak sa bližšie pozrieme na tieto dva coiny, môžeme si všimnúť, že sú vlastne veľmi podobné. Litecoin bol od začiatku zamýšľaný, ako odľahčená verzia Bitcoinu s menšími blokmi, 4x väčším celkovým počtom mincí, jednoduchším hashovacím algoritmom a rýchlejšími transakciami (jeden blok za ~2,5 minúty).

Porovnanie BTC a LTC nájdete tu.

V súčasnosti tiež slúži aj ako akýsi Bitcoin testnet. SegWit najprv prišiel na LTC, až potom na BTC. Podobne to bude aj s technológiou Lightning Network.

Adopcia Litecoinu rastie

Tieto podobnosti spolu s faktom, že transakcie Bitcoinu sú strašne drahé a pomalé, momentálne Litecoinu hrajú do karát. Väčšina reštaurácií, e-shopov… ktoré prijímajú Bitcoin už zaviedli aj podporu pre Litecoin. Čo sa týka adopcie, obe kryptomeny sú na tom viac menej rovnako.

Iste, Bitcoin dnes vo forme futures prišiel na prvú regulovanú burzu – CBOE, to mu však z dlhodobého hľadiska môže uškodiť. Veľké hedge-fondy už nemusia obchodovať fyzické Bitcoiny. Sú tu predsa čisté a pohodlné futures. Žiadne problémy s úradmi, jasné pravidlá…

Iste, na Slovensku a v Českej republike má Litecoin jednu výraznú nevýhodu. Nedá sa ním platiť v Alze. To by sa však čoskoro mohlo zmeniť.

Lepšia využiteľnosť

Dovolím si tvrdiť, že Litecoin sa v reálnom svete používa oveľa častejšie, ako jeho veľký brat. Je proste… rýchlejší, lacnejší, pohodlnejší… Navyše, môžete ho využiť na nákup hier cez Steam! Práve táto stránka nedávno skončila s Bitcoinom a presedlala na jeho odľahčenú verziu.

Iste, v trhovej kapitalizácii za Bitcoinom výrazne zaostáva, no to nutne nie je zlá vec. Litecoin je totiž podstatne stabilnejší. Drží si svoju hodnotu a keď už rastie, tak poriadne. Viď nedávne rallye zo 100$ takmer až na 200$ (momentálne sa drží v okolí 150$).

Jednotná komunita

Navyše, tvorca Litecoinu je verejne známy. Vieme, aké sú jeho úmysly s touto kryptomenou. Je schopný zjednotiť komunitu a predísť tak zbytočným forkom. Práve rozdelenie komunity na dva tábory roky držalo Bitcoin v akomsi limbe, z ktorého sa vyhrabal až v 2017. Celý konflikt nakoniec skončil vznikom forku – Bcash.

To v prípade Litecoinu (aspoň zatiaľ) nehrozí. Iste, aj on už zažil nejaké forky, no nebolo ich veľa a rozhodne nemajú tak veľký vplyv sa Litecoin samotný.

Rýchlejší rast

Bitcoin stál na začiatku roka približne 800$ a nedávno sa na niektorých burzách vymieňal za 18 500$ (v Južnej Kórei dokonca za 23 000$). Pozeráme sa tak na 2300% zhodnotenie.

Litecoin v januári (leden) stál 4$. Historické maximum dosiahol včera v noci – 165$ a v Južnej Kórei sa obchodoval za 220$. Dívame sa teda na viac než 4100% nárast a je dosť možné, že koncom roka dosiahneme hranicu 200$.

Tak, ktorú kryptomenu preferujete vy? Bitcoin alebo Litecoin? Napísať to môžete napísať na fórum do tohto vlákna.

Pred niekoľkými mesiacmi sme publikovali článok o ďalších výhodách Litecoinu.

Sledujte nás na facebooku.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance