Lídri G-7 chcú zaviesť cenový strop na ruskú ropu. Týmto krokom však nepotešili energetických analytikov.
G-7 má plány s ruskou ropou
Skupina G-7 sa skladá zo siedmich priemyselne najsilnejších svetových ekonomík. Ruská ekonomika síce utrpela, no nie natoľko, že by Rusko nebolo schopné naďalej financovať svoje vojsko na Ukrajine. Tento cieľ zo strany západných mocností zatiaľ splnený nebol. A práve najnovšou myšlienkou chce skupina G-7 Rusku zasadiť ďalší úder. V neposlednom rade však, samozrejme, ide aj o ochranu spotrebiteľov, ktorí si musia siahať čoraz hlbšie do peňaženiek.
Energetickí experti majú však na tento ciel odlišný názor. Podľa nich je to nemožné. K danej problematike sa vyjadrili aj predstavitelia Kremľu, ktorí tento krok považujú za zbytočný. Môže totiž spôsobiť obrovské problémy.
Za zrealizovanie tejto myšlienky najvýraznejšie bojuje USA. Podľa slov americkej ministerky financií Janet Yellenovej by to fungovalo ako clo. Tento krok je však extrémne zložitý a v súčasnej situácii takmer nemožný. Stále totiž existujú krajiny, ktoré nie sú schopné fungovať bez ruskej ropy.
USA, Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Spojené kráľovstvo a Japonsko. Tieto krajiny sa budú musieť rozhodnúť vo veľmi krátkom čase. Podľa nemeckého kancelára Scholza je tento krok ambiciózny, no vyžaduje si obrovské úsilie.
Prečítaj si tiež: Obavy z recesie narastajú, blíži sa júnová správa o zamestnanosti
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Môže tento plán fungovať?
Nezávislý ropný analytik Neil Atkinson sa k plánu G-7 vyjadril:
„Niečo také by mohlo fungovať len vtedy, ak by všetci kľúčoví výrobcovia a, čo je veľmi dôležité, všetci kľúčoví spotrebitelia spolupracovali a potom by sa našiel nejaký spôsob, ako presadiť akýkoľvek plán. A skutočnosť je taká, že najväčšími spotrebiteľmi ruskej ropy alebo jednými z najväčších spotrebiteľov ruskej ropy sú Čína a India.”
Podľa Atkinsona má Rusko opäť eso v rukáve:
„V každom prípade Rusi nebudú len tak sedieť a nič nerobiť. Môžu sa hrať s dodávkami ropy a plynu. Môžu veľmi jednoducho zamotať hlavu G-7. Takže v konečnom dôsledku je tento plán naozaj neuskutočniteľný.”
Prezident Putin nemá podľa najnovších vyhlásení žiadny problém s tým, že by jednoducho zastavil dodávky ropy a zemného plynu do krajín, ktoré odmietli platby realizovať v rubľoch. Podľa Kremľu bude akýkoľvek pokus o zastrešenie ceny ruskej ropy skôr krokom vzad a spôsobí chaos.
Čítaj ďalej: Manažér hedžových fondov Brian Kelly: „Bitcoin je veľmi blízko k dosiahnutiu generačného dna”