Len štvrtina absolventov chce pracovať vo vyštudovanom odbore. Veľkú úlohu hrá plat

Ekonomika Len štvrtina absolventov chce pracovať vo vyštudovanom odbore
Len štvrtina absolventov chce pracovať vo vyštudovanom odbore. Zdroj: shutterstock.com/EduLife Photos/G-Stock Studio
Wallstreetpepe PC banerKvakomat mobil

Absolventi vysokých škôl sa až vo štvrtine prípadov zamestnajú v inom odbore, aký študovali. Aj napriek tomu ich naše vysoké školy produkujú nadmerný počet, informoval o tom portál Trend.

Problémom nie je len nedostatok voľných pracovných miest v danej lokalite, ale aj fakt, že trh práce a vzdelávací systém na Slovensku nie sú ideálne zosúladené spolu s nedostatočným prepojením. Napriek tomu sa u nás nezamestnanosť stále drží pod 6 %.

Problémy sú v tomto prípade hneď dva a to nedostatok pracovných miest pre absolventov a nedostatok kvalifikovaných absolventov pre dané pracovné pozície. Ak sa pozrieme na aktuálne pracovné ponuky, tak najviac sa inzeruje v oblasti výroby, logistiky, obchodu, administratívy a cestovného ruchu.

Vysoké školy produkujú nadmerný počet absolventov

Vysoké školy produkujú nadmerný počet absolventov. Zdroj: shutterstock.com/Roman Samborskyi

Najväčší pomer ponúk pre absolventov tvorí chemický priemysel a to až 61 %, ďalej nasledujú sociálne služby so 60 % a do tretice sa tu nachádzajú aj výrobné odvetvia, ktoré tvoria 53 %.

Ako informoval denník SME, tak slovenské vysoké školy vyprodukovali nadmerný počet absolventov s ukončeným vysokoškolským vzdelaním 2. stupňa.

Kde študujú najžiadanejší absolventi?

Portál Vysoké školy nedávno zverejnil rebríček, ktorý ukazuje na akých vysokých školách študujú absolventi, ktorí sú na trhu práce najviac vyhľadávaní.

Rebríček najviac žiadaných absolventov, fakúlt a univerzít vznikol na základe prezretí životopisov absolventov firmami v minulom roku, pričom sa dokopy analyzovalo 14 tisíc životopisov.

Zaujímavosťou je, že rebríček sa v porovnaní s minulým rokom veľmi nezmenil z hľadiska atraktivity odborov, teda prvé priečky sú veľmi podobné ako v roku 2021.

Prvé miesto patrí Ekonomickej Univerzite v Bratislave, nasleduje Slovenská technická univerzita v Bratislave, Technická univerzita v Košiciach, Žilinská univerzita, Trenčianska univerzita A. Dubčeka v Trenčíne, Univerzita Komenského, Univerzita sv. Cyrila a Metoda, Slovenská poľnohospodárska univerzita, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre a Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Ak sa pozrieme na samotné fakulty, tak tu vedie Fakulta elektrotechniky a informatiky STU. V prvej päťke je ešte Fakulta hospodárskej univerzity EUBA, Fakulta informatiky a informačných technológií STU, Fakulta medzinárodných vzťahov EUBA a Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK.

Ak by chceli študenti zvýšiť svoju atraktivitu na trhu práce, mali by zvážiť brigádu alebo krátkodobú prácu popri štúdiu. To im vytvorí lepšiu štartovaciu čiaru a lepšie uplatnenie na trhu práce po štúdiu.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Prečítajte si aj: Trh práce čaká zásadná zmena. Zasiahne nás recesia?

Memex PC bannertxb
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.