Lacnejšie potraviny pre Slovákov. Poslanci odklepli nový zákon

Ekonomika Nový zákon zníži ceny potravín na Slovensku.
Nový zákon zníži ceny potravín na Slovensku. Zdroj: shutterstock.com/Stokkete/Ventura
BitmarketsBitmarkets

Slovenský parlament len pred pár dňami prijal nový zákon o sociálnom poistení, ktorého cieľom je znížiť extrémne ceny potravín na Slovensku. Štát odpustí potravinárom a niektorým poľnohospodárom poistné odvody za ich zamestnancov. Výrazne nižšie mzdové náklady by sa tak mali automatický prejaviť na cenách potravín.

Nový zákon o sociálnom poistení má priniesť citeľný pokles cien potravín

Nová legislatíva vytvorila potravinárom priestor na to, aby mohli znížiť konečnú cenu potravín, ktorú platia Slováci v obchodoch. Po novom potravinári a niektorí poľnohospodári nebudú platiť odvody za tých zamestnancov, ktorých mesačná mzda nepresahuje 700 eur. Toto opatrenie bude v platnosti pol roka a to od 1. augusta do konca januára 2024.

V dôvodnej správe navrhovatelia novely zákona uviedli, že cieľom legislatívy je dosiahnuť „zníženie nákladov výrobcov a spracovateľov potravín do miery, ktorá sa v konečnom dôsledku prejaví v citeľnom poklese maloobchodných cien bežného sortimentu potravín na pultoch”.

Autori zákona, Ján Richter a Richard Takáč zo strany Smer udávajú, že táto zmena sa týka 27 000 zamestnancov v potravinárskom sektore. Počas celkovej dĺžky trvania odvodovej úľavy podľa nich štát za zamestnávateľov odvedie sociálnej poisťovni asi 29 miliónov eur.

Ministerstvo financií nový zákon kritizuje

Podľa Ministerstva financií Slovenskej republiky (MFSR) je takéto riešenie nesystémové. Keďže sa novela o sociálnom poistení netýka celého potravinárskeho reťazca, nebude mať žiadny vplyv na zníženie cien potravín.

MFSR taktiež upozorňuje, že podľa údajov Sociálnej poisťovne sa odvodová úľava dotkne 30,5 tisíca zamestnancov zaťaží verejné financie až o 53 miliónov eur, čo je o 75 % viac ako deklarovali tvorcovia novej legislatívy. Podľa zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy musí takýto zákon obsahovať aj návrhy na úhradu týchto zvýšených výdavkov, to ale tejto novele chýba.

Ceny potravín drasticky vzrástli

V mesiaci máj bola na Slovensku inflácia na úrovni 11,9 %. No keď sa pozrieme na jednotlivé kategórie indexu spotrebiteľských cien zistíme, že najviac vzrástli ceny za bývanie a energie, a to o 27 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Hneď druhou kategóriou, ktorá zdražela najviac sú potraviny. Potravinová inflácia dosiahla na Slovensku v máji úroveň 21,7 %.

Extrémny nárast cien potravín netrápi len Slovákov, ale celú Európu. Takúto kritickú situáciu sme nezažili desiatky rokov.

Inflácia potravín v Európe

Inflácia potravín v Európe. Zdroj: statista.com

Nedávna energetická kríza, ktorej následky trvajú ešte aj dodnes, výrazne vyčerpala štátne rozpočty európskych krajín. To spôsobilo, že vlády nemajú dostatočný priestor na boj s potravinovou krízou. Verejný dlh sužuje viaceré európske štáty a Slovensko sa v súčasnosti nachádza v pásme vysokého ohrozenia bankrotom.

Práve preto je pre slovenskú vládu mimoriadne dôležité, aby na boj s vysokými cenami potravín využila čo najefektívnejšie opatrenia.

Naozaj ceny potravín na Slovensku zníži nový zákon o sociálnom poistení?

Ako uviedol portál CNN, kritici a odborníci z odvetvia tvrdia, že vysoká inflácia umožnila výrobcom potravín zvýšiť ceny nad rámec toho, čo rast cenovej hladiny vyžadoval.

Aj na Slovensku obviňujú niektorí politici práve predajcov z ohromného nárastu maloobchodných cien. Predseda parlamentu Boris Kollár na svojom facebooku uviedol, že „za vysokými cenami potravín u nás stoja v prvom rade obchodné reťazce, ktoré si ceny svojvoľne diktujú. Ich marže údajne dosahujú v niektorých prípadoch až 60 % z ceny potraviny”.

Nový zákon z dielne Smeru, ktorý poslanci Národnej rady definitívne schválili, bude stáť štát viac ako 50 miliónov eur. Čas ukáže, či Slováci uvidia efekt tohto opatrenia alebo iba prehĺbi deficit verejných financií. Ponúkajú sa aj ďalšie alternatívy ako zatočiť s potravinovou infláciou, ale na tie si budeme musieť počkať asi až do volieb.

Prečítajte si aj: Slovensko klesá až na dno. Sme naozaj chudobnejší ako Bulhari?

txbtxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.