Kúpte teraz, zaplaťte neskôr. Nový typ predaja vytvára fantómové dlhy

  • Pri online nakupovaní zákazníci čoraz viac využívajú formu predaja „kúpte teraz, plaťte neskôr“.
  • Spotrebitelia sa potom strácajú v podmienkach a termínoch splatnosti.
  • Nemajú prehľad o svojom celkovom dlhu.
Ekonomika Nový typ predaja vytvára dlhy, ktoré je ťažké sledovať
Nový typ predaja vytvára dlhy, ktoré je ťažké sledovať. Zdroj: shutterstock.com/EugeneEdge/Marcos Mesa Sam Wordley
Okazio PCKvakomat mobil

Nadmerné dlhy a úvery môžu byť ako tieň, ktorý postupne preniká do života mnohých spotrebiteľov. S najnovšími trendami v online nakupovaní, najmä pri využívaní moderných foriem splátkového predaja, sa objavuje nový fenomén nazývaný „fantómový dlh”, ktorý je ťažko vystopovateľný a predstavuje vážne hrozby pre finančnú stabilitu jednotlivcov aj ekonomiku ako celok, ako poukázal portál CNBC.

Podľa odborníkov sú najmä pôžičky typu „kúpte teraz, plaťte neskôr” ťažko sledovateľné, čo môže viesť k tomu, že mnoho spotrebiteľov podceňuje skutočné náklady spojené s týmito typmi úverov.

Kupujúci sa vrhajú na pôžičky novej generácie

Podľa nedávnych údajov o online nakupovaní od spoločnosti Adobe dosiahlo využívanie splátkového predaja počas sviatkov historické maximum, s medziročným nárastom o 14 %. Dôležitým aspektom tejto situácie je, že pôžičky „kúpte teraz, plaťte neskôr” patria medzi najrýchlejšie rastúce kategórie spotrebiteľského financovania, čo potvrdzuje aj správa Wells Fargo.

„Fantómový dlh” sa stal tajomným fenoménom, pretože neexistuje žiadny centrálny archív monitorujúci tieto transakcie. Tim Quinlan, hlavný ekonóm Wells Fargo, varuje, že rast tohto „fantómového dlhu” môže značiť, že skutočná úroveň dlhu domácností je omnoho vyššia, než ukazujú tradičné ukazovatele. Pôžičky typu „kúpte teraz, plaťte neskôr” nie sú hlásené hlavným agentúram poskytujúcim informácie o úveroch, čo komplikuje odhadovanie celkových dlhov jednotlivých spotrebiteľov.

Ted Rossman, hlavný odvetvový analytik v Bankrate, opisuje tento druh dlhu ako tieň, ktorý visí nad ľuďmi, pretože je ťažké zistiť, koľko dlhu presne je skutočne vonku. Táto nevedomosť môže byť pre mnohé domácnosti nebezpečná. To, že nevedia úplne presne sledovať svoju finančnú situáciu, môže viesť k nadmernému zadlženiu a celkovému zvýšeniu spotrebiteľského dlhu.

Pozoruhodné je, že spoločnosti ako Affirm, Afterpay a Klarna, ktoré ponúkajú možnosť „kúpte teraz, plaťte neskôr”, sú stále obľúbené medzi spotrebiteľmi. Hlavným dôvodom je únik pred vysokými úrokovými sadzbami kreditných kariet, ktoré v súčasnosti dosahujú v USA hodnoty nad 20%.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Dlhy nového typu je ťažké sledovať

Finančnú stabilitu domácnosti tieto úverové formy vážne ohrozujú, pretože spotrebitelia s vidinou nižších splátok hromadia pôžičky, ktoré majú rôzne dátumy splatnosti a je pre nich potom veľmi náročné splátky sledovať

Podľa prieskumu až 42 % spotrebiteľov, ktorí využili úvery „kúpte teraz, plaťte neskôr”, tieto pôžičky splatili neskoro. Je to signál, že tento model nie je bez rizika a môže viesť k finančným problémom jednotlivcov, najmä ak stratia prehľad o termínoch a podmienkach splátok.

Kým spoločnosti ponúkajúce pôžičky „kúpte teraz, plaťte neskôr” majú svoje miesto na trhu, je dôležité, aby sa spotrebitelia obozretne rozhodovali a jasne chápali, aké sú náklady a podmienky týchto úverov. Fantómový dlh by nemal byť tichým zlom, ktoré neviditeľne ohrozuje finančnú budúcnosť jednotlivcov.

Je nevyhnutné, aby regulačné orgány zintenzívnili svoje úsilie v monitorovaní a regulovaní tohto sektora, aby chránili spotrebiteľov pred možnými finančnými následkami neuvážených rozhodnutí v oblasti spotrebiteľských úverov.

Prečítajte si aj: Obchodníci prišli o miliardy. Zákazníci na nich skúšajú nový typ podvodu

txbCatslap ICO mobil baner
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.