Kryptomeny mali byť údajne bezcenný podvod. Prečo ich aktuálne používa už 300 miliónov ľudí?

Titulky
Kryptomeny mali byt podvod. Zdroj: shutterstock.com/kkssr a shutterstock.com/Sashkin
Okazio PCCatslap ICO mobil baner

Podľa informácií z portálu 99bitcoins.com zomrel údajne Bitcoin už 467-krát. Iba za tento rok bolo publikovaných až 40 správ o tom, ako Bitcoin padne. Aj napriek negatívnym správam cena z dlhodobého hľadiska vždy išla na nové historické maximum.

Prečo sú kryptomeny označované za podvod?

Častá príčina negatívnych názorov na Bitcoin je spôsobená jeho krátkou históriou a veľkými cenovými pohybmi. Celý kryptomenový svet môžeme považovať ako za akýsi startup, ktorý sa postupne vyvíja a formuje. Môže potrvať ešte niekoľko rokov, kým sa ceny a technológia stabilizujú.

Kryptomeny majú aj reálne použitie

Pozitívne je ale to, že veľa kryptomien nám ponúka reálne využitie v praktickom živote. Napríklad kryptomena Vechain má konkrétny produkt zameraný na ochranu spotrebiteľov a pod Binance smart chain sieťou je niekoľko známych produktov, ako napríklad charita alebo tzv. Binance launchpad, ktorý podporuje známe projekty. Vďaka podpore tak iba za rok 2022 vzniklo niekoľko známych mobilných aplikácií a hier, ktoré majú reálne využite v živote. Celý zoznam si môžeme pozrieť na tomto odkaze.

Za spomenutie stoja aj fanúšikovské tokeny, cez ktoré môžu fanúšikovia podporiť finančne svoje kluby a ako odmenu získať rôzne balíky, ako napríklad vstupenky na zápasy zadarmo alebo darčekové predmety. V niektorých prípadoch je odmenou dokonca priamo stretnutie s klubom. Ak by sme sa pozreli na zoznam top 500 celosvetovo najznámejších kryptomien, medzi firmami, ktoré ich uviedli na burzu, nájdeme spoločnosti, ktoré vyrábajú topánky, predávajú domény a hostingy, vyvíjajú aplikácie a veľa ďalších.

 

Kryptomeny a akcie

Kryptomenový a akciový trh funguje na rovnakom princípe. Firma na začiatku potrebuje na vývoj vyzbierať peniaze od investorov. Osloví ich svojím produktom a podľa toho získa istý počet peňazí. V prípade akciového sveta neskôr po mesiacoch prípravy môže byť akcia firmy kótovaná na burze a za predaj vyzbiera peniaze. Investor získa ako odmenu rôzne benefity (najčastejšie podiel na zisku).

V kryptomenách je proces úplne rovnaký. Jediný rozdiel je v oveľa väčšej jednoduchosti. Zatiaľ čo zalistovanie akcie na burzu cenných papierov môže v rámci príprav trvať aj jeden rok, príprava zalistovania kryptomeny zvyčajne môže zabrať len dva mesiace.

Vynechá sa tak náročný a drahý administratívny proces. Zároveň aj investori sa vedia oveľa jednoduchšie dostať ku kryptomene. Svet začína byť stále rýchlejší a dlhé čakania už nie sú v móde. Preto aj veľké spoločnosti sa stále viac tlačia do kryptomenového a NFT sveta.

Kryptomeny využíva už 300 miliónov ľudí

Podľa údajov burzy Binance kryptomeny využíva približne 300 miliónov ľudí. Najčastejšie sa používajú ako prostriedok obchodovania na burze. Kryptomeny ale využíva ako jeden z platobných systémov aj stále viac obchodov, napríklad internetový obchod Alza.

Časté otázky a mýtusy okolo kryptomien

Majú kryptomeny reálne využitie?

Ako bolo spomenuté v článku, veľká časť firiem poskytuje reálny produkt, ako sa kryptomeny dajú použiť. V iných prípadoch slúži kryptomena rovnako ako na akciovom trhu ako špekulatívny nástroj na to, či sa bude danej firme dariť.

Môžu byť niektoré kryptomeny podvod?

S veľkou pravdepodobnosťou určite natrafíte aj na kryptomenové podvody. Niektoré firmy sa snažia zneužiť používateľov, aby do ich projektu vložili peniaze. Častejším prípadom je skôr scenár, že firme dôjdu peniaze na vývoj a svoj projekt z fázy startupu nevyvinú do finálnej podoby. Preto neskôr celý projekt aj cena upadajú. Určite si urobte svedomitý rozbor kryptomeny, alebo investujte iba do tých, ktoré majú dlhoročnú minulosť.

Aké je u kryptomien riziko?

Približne iba 10 % so všetkých startupov končí úspechom a v zisku. Preto pri menej známych kryptomenách je vysoké riziko, na druhej strane v prípade rastu aj veľká miera zisku. U známych kryptomien ako Bitcoin a Ethereum sa pomer týchto 2 misiek váh otáča. Každý by si mal sám zvážiť, aké riziko a aké potenciálne zisky chce podstúpiť. Pre neskúseného investora môže byť veľmi rizikové ísť do kryptomeny, ktorá je pod top 20 podľa celkovej kapitalizácie.

Kryptomeny predstavujú aj riziko

Kryptomeny predstavujú aj riziko. Zdroj: shutterstock.com/DUSAN ZIDAR

Vyvrátenie mýtu, že kryptomeny sú podvod

Často sa stretávame, hlavne na Facebooku, s názorom, že kryptomeny sú podvod alebo nemajú žiadnu hodnotu. Ich hodnotu tvoria hlavne firmy, ktoré za nimi stoja, respektíve komunita, ktorá ich využíva. Počet používateľov, ktorí využívajú kryptomeny, stále rastie. To je známka toho, že o investovanie do stále ešte pomerne mladého typu investičného aktíva je záujem.

Negatívne názory na Bitcoin a iné kryptomeny vznikajú hlavne v čase, keď cena klesá. Bez cyklov by ale nemohla fungovať žiadna ekonomika. Preto sa netreba pozerať na cenový vývoj daného aktíva za posledných 6 mesiacov, ale urobiť si rozsiahly rozbor, ktorý bude zahŕňať viacero faktorov, od využiteľnosť až po cashflow.

Aj v tomto prípade sa ale krypto-skeptici väčšinou vždy v minulosti mýlili. Cena Bitcoinu, Etherea a ďalších kryptomien počas posledných niekoľkých cyklov sa vždy aj po poklese nakoniec pohla na nové historické maximum.

Prečítaj si aj: Kúpna sila dolára od jeho vzniku klesla o 96 %. Sú kryptomeny alternatívou?

Kvakomat PC bannerBest Wallet mobil
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.

Najčítanejšie články

1

Tisícky Slovákov dostanú každý mesiac 600-eurový príspevok. Ste medzi nimi?

2

Vodičáky sa budú v EÚ odoberať po novom. Týka sa to každého šoféra

3

Obľúbená televízna stanica končí. V tento deň ju naladíte poslednýkrát

4

Slovensko čaká drsné obdobie. Najbližších 8 rokov poriadne potrápi naše peňaženky

5

Finančná správa vydala dôležité upozornenie. Tieto preplatky Slováci nedostanú

PR články

Tyson Fury a XTB spájajú sily: Kráľ ringu podporí vašu cestu k finančnému úspechu

Ľuboš Kovár  | 19. decembra 2024 Horúca novinka

Globálna fintech spoločnosť XTB, popredný poskytovateľ online investičnej platformy a mobilnej aplikácie, oznámila vzrušujúce partnerstvo s boxerskou legendou Tysonom Furym pred historickým odvetným zápasom.

Tyson Fury a XTB spájajú sily
Horúca novinka

Ropa a zemný plyn: Ako Spojené štáty formujú budúcnosť energetiky

Henrieta Balázsová  | 14. decembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Spojené štáty americké zohrávajú kľúčovú úlohu na globálnom trhu so zemným plynom a ropou.