- Ministerka financií USA chce urýchlene regulovať kryptomeny.
- Hrozí, že vich olatilita sa presunie aj na tradičné trhy.
- Medzi hlavné nebezpečenstvá patrí nestabilita stablecoinov, kryptomenových platforiem a volatilita cien
Ministerska financií v USA, Janet Yellenová, nedávno hovorila o nebezpečenstvách, ktoré predstavuje odvetvie kryptomien, uvádza News Bitcoin. Vyzvala k legislatívnym opatreniam a účinnej regulácii digitálnych aktív s cieľom ochrániť finančnú stabilitu, ktorú údajne môžu kryptomeny narušiť.
Kryptomeny musíme okamžite regulovať, vyzýva Yellenová
Medzi hlavné nebezpečenstvá má patriť nestabilita stablecoinov, kryptomenových platforiem a volatilita cien digitálnych aktív. Yellenová vo svojej najnovšej výročnej správe Rady pre dohľad nad finančnou stabilitou (FSOC) vyjadruje potrebu legislatívnych opatrení s cieľom regulovať kryptomeny.
Zvýšený záujem regulátorov o dohľad nad kryptomenovým trhom zrejme pramení z nedávnych udalostí. Kedysi druhá najväčšia kryptomenová burza FTX skrachovala a šéf najväčšej kryptomenovej firmy na svete Binance musel odstúpiť. Yellenová dokonca krach FTX prirovnala k roku 2008 a Lehman Brothers.
Ministerka financií vo svojom vyhlásení žiada Kongres, aby urýchlene schválil legislatívu najmä v oblasti stablecoinov a spotového trhu kryptomien. Rovnako vyjadrila obavy z prepojenia tradičných financií. Kryptomeny totiž čoraz viac ovplyvňujú aj dianie na trhu s klasickými finančnými nástrojmi. Vznikajú tak obavy, že volatilita kryptomien by sa mohla presunúť napríklad aj na akciový trh.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
EÚ je v oblasti regulácií lídrom
V súčasnosti zákonodarcovia pracujú na viacerých právnych predpisoch. Avšak problémom nie sú iba stablecoiny, bojuje sa so širšou problematikou spojenou s praním špinavých peňazí. Regulácia kryptomien ale neprebieha iba v USA, ale aj Európskej únii (EÚ).
Európska únia dokonca v rámci regulácie kryptomenových aktív do veľkej miery predbehla ostatné krajiny a zaviedla rámec pod názvom MiCA (Markets in Cryptoassets Regulation). Ide o najprepracovanejšiu reguláciu kryptomien na svete a jej cieľom je opäť sledovanie prevodov kryptomien a blokovanie podozrivých transakcií.
MiCA ma rovnako zaviesť do sveta kryptomien jasnosť a jednoznačné začlenenie. Je ale potrebné poznamenať, že Európska únia v blízkej budúcnosti bude regulovať kryptomeny ďaleko nad rámec MiCA.
Regulácie kryptomien zrejme budú čoraz prísnejšie, no nemusia byť vôbec na škodu. Jasné zaradenie kryptomien a ich jasná definícia pomôžu vytvoriť nad trhom lepší dohľad a dôvera v samotný trh stúpne.
Bez regulovania by bol trh kryptomien iba ihriskomom pre podvody a nelegálnu činnosť. Napriek tomu mnohí účastníci trhu s reguláciami nesúhlasia a presúvajú svoje aktivity do benevolentnejších jurisdikcií.
Mohlo by ťa zaujímať: Skupina G20 nalieha na okamžitú reguláciu kryptomien