Koniec rastom na Wall Street. Investorov vyľakali nové dáta

  • Všetky tri akciové index uzavreli týždeň so stratou.
  • Wall Street tak ukončila sériu piatich týždňov rastu.
  • Investori zmenili svoje očakávania, ktoré sa týkajú menovej politiky centrálnej banky.
Novinky Wall Street ukončila ziskovú sériu
Wall Street ukončila ziskovú sériu. Zdroj: shutterstock.com/Castleski
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Wall Street sa v piatok (16. 2.) oslabila a všetky tri hlavné americké akciové indexy ukončili 5-týdžňovú ziskovú sériu. Správa o vývoji veľkoobchodných cien totiž potvrdila, že inflácia zostáva vysoká, čo znížilo očakávania týkajúce sa uvoľňovania menovej politiky v USA.

Kľúčový americký index Dow Jones Industrial Average v piatok stratil 145,13 bodu alebo 0,37 % a uzavrel na 38 627,99 bodu. Širší index S&P 500 klesol o 0,48 % na 5005,57 bodu a technologický index Nasdaq Composite o 0,82 % na 15 775,65 bodu.

Všetky tri hlavné americké indexy sa za celý týždeň oslabili a ukončili 5-týždňovú sériu rastu. Z uplynulých šestnástich týždňov však stúpli v štrnástich. S&P 500 ukončil týždeň so stratou 0,42 %, Dow Jones sa znížil o 0,11 % a Nasdaq padol o 1,34 %.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Wall Street sa obáva vysokej inflácie

Index cien výrobcov v januári stúpol o 0,3 %, pričom ekonómovia počítali so zvýšením len o 0,1 %. Jadrový index cien výrobcov, do ktorého sa nezapočítavajú ceny potraviny a energie, vzrástol až o 0,5 % (prognózy: +0,1 %).

Správa o vývoji veľkoobchodných cien prichádza len niekoľko dní po tom, čo januárový vývoj indexu spotrebiteľských cien ukázal, že inflácia sa napriek očakávaniam centrálnej banky (Fed) vytrvalo drží na vyššej úrovni. Index spotrebiteľských cien v januári medziročne vzrástol o 3,1 %.

Výnosy 10-ročných amerických dlhopisov po zverejnení správy o veľkoobchodných cenách vzrástli a dostali sa nad 4,3 %. Výnosy 2-ročných dlhopisov sa dostali nad 4,7 % a na najvyššiu úroveň od decembra.

Prečítajte si aj: Najväčšie technologické firmy podpísali dohodu, ktorá zásadne ovplyvní všetky krajiny sveta