Koniec P2P búrz v Európe? EÚ ich chce zregulovať k smrti!

Novinky EU regulacie BTC
EU regulacie BTC
Kvakomat PC bannerAnycoin mobil banner

Finančná akčná skupina (Financial Action Task Force – FATF), je medzivládna organizácia založená na G7, ktorá bojuje proti praniu špinavých peňazí. Nedávno vystrelila varovný výstrel na operátorov kryptobúrz peer-to-peer (P2P). Uviedla, že sa teraz pozorne venuje transakciám P2P. Práve tie zahŕňajú poskytovateľa služieb virtuálnych aktív (Virtual Asset Service Provider – VASP).

Burzy P2P doteraz zostali v mnohých jurisdikciách do značnej miery pod regulačným radarom. To hlavne z dôvodu, že obchodníkom a predajcom umožňujú obchodovať priamo s kupujúcimi, a nie obchodovať na konvenčnej burze.

FATF však naznačil, že je možné zmeniť všetko, čo sa chystá, a už sa pripravujú nové nariadenia.

Kedy sa objavia nové regulácie?

Na svojom vystúpení na samite V20, na stretnutí orgánov kryptopriemyslu a globálnych regulácií, Sandra Garcia, riaditeľka pre národnú bezpečnosť, hrozby a trendy, Úrad pre teroristické a finančné zločiny na ministerstve financií USA a spolupredsedníčka skupiny Virtual Asset Contact FATF uviedla, že regulačné požiadavky špecifické pre P2P by sa mohli objaviť už budúci rok.

Čítajte tiež – EÚ nemusí reguláciami zabiť DeFi – Existujú aj lepšie riešenia

FATF zverejní 12-mesačné hodnotenie pokroku a aktualizované usmernenia v júni 2021 v nadväznosti na vydanie usmernení z roku 2019.

Garcia dodala, že FATF je stále v počiatočnej fáze zhromažďovania údajov na platformách P2P. Bude sa však snažiť poskytnúť jasno v tom, čo zahŕňa a nezahŕňa VASP.

Garcia poznamenala, že FATF sa obzvlášť usiluje pozrieť na operátorov P2P, ktorí využívajú nehostené peňaženky. Peňaženky, v ktorých sú finančné prostriedky používateľov kontrolované tretími stranami, sa nazývajú hostované peňaženky. Peňaženky umožňujúce používateľom úplnú nezávislú kontrolu nad ich finančnými prostriedkami sa nazývajú nehostené peňaženky.

A hoci menovite nevymenovala žiadnych operátorov platformy P2P, poznamenala, že niektoré spoločnosti tvrdia, že pôsobia iba mimo právomocí FATF. Čiže nemusia dodržiavať cestovné pravidlá a iné opatrenia proti praniu špinavých peňazí.

Virtual Asset Contract Group navrhla, aby FATF preskúmala firmy, ktoré o to požiadali. Mohla by tak zmeniť pokyny, aby zabezpečila, že operátori P2P neprekĺznu cez regulačnú sieť.

Pred V20 hovorca naznačil nespokojnosť s usmerňovacím systémom FATF, čo naznačuje, že pravidlo cestovania nemusí zodpovedať danému účelu.

Európa sa chystá na krypto-regulácie – Je dôvod na obavy?

txbKvakomat mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.