Koniec drahých elektromobilov. Do Európy mieri ich lacnejšia verzia

  • Vzniká nová spolupráca medzi automobilkou Stellantis a čínskym Leapmotor
  • Stellantis plánuje vyrábať až 150 000 nízkonákladových elektromobilov v Taliansku
  • Lacné elektrické autá si bude môcť dovoliť aj bežný zákazník
Novinky Lacné elektrické autá mieria do Európy
Lacné elektrické autá mieria do Európy. Zdroj: shutterstock.com/Oasishifi/Summit Art Creations
Kvakomat PC bannerOkazio mobil

Jednou z najväčších nevýhod elektrických áut je ich vyššia cena. Tento trend sa ale čoskoro zmení, pretože s príchodom čínskych automobiliek sa začala cenová vojna. Okrem toho nová spolupráca medzi automobilkou Stellantis a čínskym Leapmotor môže priniesť výrazné zmeny aj v Európe, uvádzajú Aktuality.

Do Európy prichádzajú lacnejšie elektrické autá

Stellantis zvažuje vyrábať až 150 000 nízkonákladových elektromobilov v Taliansku v rámci dohôd s automobilkou Leapmotor. Spoločnosť kúpila minulý rok 21 % podiel v Leapmotor za 1,6 miliardy dolárov. V novo vytvorenom podniku má mať Stellantis podiel až 51 %. Ide o významný krok, keďže spoločnosť má exkluzívne práva na výrobu mimo Číny.

Možno na prvý pohľad nejde o veľkú zmenu, no opak je pravdou. V súčasnosti totiž Európania nakupujú čínske autá za dvojnásobnú cenu v porovnaní s Číňanmi. Zaujímavé ale je, že napriek tomu čoraz viac Európanov uprednostňuje kúpu čínskeho elektromobilu. Vďaka exkluzívnym právam sa výroba Leapmotor čiastočne presunie aj do Európy, čo značne zníži dodatočné náklady na prepravu. To sa napokon odzrkadlí aj na koncovej cene.

Stellantis je automobilový koncern, ktorý vznikol v roku 2021 fúziou francúzskej spoločnosti Groupe PSA a taliansko-americkej firmy Fiat Chrysler Automobiles. Generálny riaditeľ uviedol, že autá od Leapmotor uzrú svetlo sveta v Európe už do dvoch rokov.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Trh zaplavia lacné elektromobily

Na európsky trh mieri čoraz viac čínskych automobiliek. Dominanciu ale môžeme sledovať celosvetovo, keďže trhu s elektrickými vozidlami začal dominovať čínsky BYD, ktorý zosadil Teslu z trónu. Automobilka za posledný kvartál v roku 2023 vyrobila až 526 409 áut, zatiaľ čo Tesla 484 507 áut. Tento rozdiel sa bude ešte zväčšovať.

Cenovej vojny sa zúčastňuje aj Tesla, ktorá plánuje uviesť na trh nový cenovo dostupnejší model. S jeho výrobou plánuje začať v polovici budúceho roka. Generálny riaditeľ Elon Musk pôvodne sľúbil vyrobiť už v roku 2020 elektromobil za 25 000 dolárov, no plán sa následne odložil. Zrejme je to iba otázka času a elektrické vozidlá budú čoraz viac dostupnejšie pre bežného zákazníka, či už pôjde o Teslu alebo čínskych výrobcov.

Mohlo by ťa zaujímať: Tesla Elona Muska je zosadená z trónu. Žezlo preberá tento čínsky tiger

txbKvakomat mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.