Koniec amerického sna? Dolár čelí najväčšej kríze

  • Dolár stráca pozíciu bezpečného prístavu v dôsledku politickej neistoty v USA.
  • Bank for International Settlements varuje pred rastúcim rizikom finančnej nestability.
  • Budúcnosť finančného systému môže formovať tokenizácia a prísnejšia regulácia.
Novinky Americký dolár zažíva krízu
Americký dolár zažíva krízu. Zdroj: shutterstock.com/Pla2na
BitmarketsKvakomat mobil

Dolár, tradične vnímaný ako symbol stability, sa v súčasnosti nachádza pod nebývalým tlakom. Magazín News Bitcoin vo svojom článku informuje, že Bank for International Settlements (BIS) vydala varovanie o systémovej krehkosti a oslabení globálnej dôvery, pričom prst smeruje na nedávne rozhodnutia Spojených štátov.

Dolár pod tlakom: Politické rozhodnutia destabilizujú trhy

Generálny riaditeľ BIS Agustín Carstens počas výročného zasadnutia v Bazileji zdôraznil, že globálna ekonomika vstúpila do „novej éry zvýšenej neistoty”. Obdobie zlepšenej inflácie a rastu trvalo len krátko a všetko prekazil nečakaný zvrat v americkej politike. Rozsiahle clá a fiškálne expanzie, ktoré USA ohlásili, vyvolali otras na finančných trhoch. Táto situácia znovu otvára otázku, či si dolár udrží svoju dlhodobú úlohu bezpečného útočiska.

Dolárový index DXY, ktorý sleduje vývoj amerického dolára voči šiestim hlavným svetovým menám vrátane eura, jenu či libry, klesol na viac ako trojročné minimum naposledy zaznamenané v marci 2022. Podľa údajov z platformy TradingView za posledných 170 dní stratil viac než 12 %, čo poukazuje na výrazné oslabenie dôvery investorov.

Americký dolár padá v kurze voči iným menám

Americký dolár padá v kurze voči iným menám. Zdroj: tradingview.com

Vplyv BRICS

Nedávno sme vás informovali, že na pokles dolárovej dominancie výrazne posledné roky vplýva aj rozrastanie skupiny BRICS. Tieto regióny totiž podporujú strategický posun mimo dolára. Ich cieľ je znížiť transakčné náklady, ktoré vznikajú pri platbách v dolároch medzi členskými štátmi ASEAN, uvádza sa v oficiálnom dokumente.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Postavenie amerického dolára je na ústupe

Pokles dolárovej dominancie nie je novinkou – pozorujeme ho už celé desaťročia. Podľa údajov Medzinárodného menového fondu (IMF) podiel dolárových rezerv na globálnych devízových rezervách klesá od roku 2000, keď presahoval 75 %. Dnes je tento podiel menej než 60 %, čo poukazuje na postupné oslabovanie vplyvu americkej meny.

Pokles dolárovej dominancie

Pokles dolárovej dominancie. Zdroj: imf.org

Podľa BIS čelí súčasná ekonomika nielen politickým, ale aj štrukturálnym výzvam. Slabá produktivita, narušené verejné financie a rast nebankových finančných inštitúcií (NBFI) predstavujú hlboké trhliny v systéme. Carstens tvrdí, že nové clá a obchodné bariéry, ktoré USA zavádzajú, infláciu zhoršujú a ekonomiku robia menej pružnou. Tým navyše oslabujú presne to, čo mali ochrániť.

Digitálna budúcnosť

V prejave Carstens upozornil aj na digitálnu transformáciu, ktorú vníma ako dvojsečný meč. Inovácie ako rozvoj digitálnych mien centrálnych bánk (CBDC) a nástup umelej inteligencie menia samotný základ finančného systému. Preto Carstens navrhuje nový finančný rámec – tokenizované rezervy centrálnych bánk a vládnych dlhopisov, ktoré by mohli priniesť vyššiu dôveru aj efektivitu transakcií.

Ak sa viac zaujímate o peniaze, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.