Konflikt v Izraeli ovplyvní aj nás. Môžeme očakávať opäť nárast cien palív?

Ekonomika Odrazí sa konflikt v Izraeli na cenách pohonných hmôt?
Odrazí sa konflikt v Izraeli na cenách pohonných hmôt? Zdroj: shutterstock.com/Dan Josephson/VADISH ZAINER
BitmarketsBitmarkets

Posledné dni je celý svet šokovaný z konfliktu na území Izraela, keď po víkendovom vpáde Hamasu na toto územie zostalo množstvo mŕtvych, zranených a aj unesených občanov. Môže tento konflikt narušiť klesajúce ceny pohonných hmôt? Odpoveď poskytol portál oPeniazoch.

Faktom je, že Slovákov v uplynulom týždni potešili klesajúce ceny pohonných hmôt. Vodiči v hlavnom meste hlásili cenu benzínu od 1,68 eur/l, čo je zlacnenie o 3 centy na liter. Nafta zlacnela oproti benzínu len o 1 cent na liter, takže stále je drahšou voľbou.

Cena za tankovanie sa v posledných týždňoch zvyšovala

Cena za tankovanie sa v posledných týždňoch zvyšovala. Zdroj: shutterstock.com/Wirestock Creators

Za týmto poklesom cien môže viacero faktorov, spomenúť môžeme napríklad skončenie letnej motoristickej sezóny, hlavne v USA zaznamenali najnižšiu spotrebu od začiatku roka 2023. Aj v Číne je dopyt po pohonných hmotách menší ako sa očakávalo.

Kľúčový môže byť Irán

Cena ropy Brent, ktorá je kľúčovou pre európsky trh, počas obchodovania začiatkom týždňa zdražela o zhruba 4 %, pričom podvečer sa s ňou obchodovalo pri hranici 88 dolárov za barel. Len pre porovnanie, pred víkendom bola cena na úrovni 84,50 dolára za barel.

Možno si poviete, že Izrael nie je vývozcom ropy, ale útok Hamasu na jeho územie však spôsobuje ďalšiu neistotu v oblasti celého Stredného východu. Hlavnou neistotou je momentálne Irán, ktorý je otvoreným podporovateľom Hamasu.

Konflikt môže trvat ešte dlho

Konflikt môže trvat ešte dlho. Zdroj: shutterstock.com/LumineImages

Irán aj napriek sankciám z dôvodu jadrových aktivít, preniká na trh s ropou a dokáže vyvážať okolo 3 miliónov barelov denne. V prípade rozšírenia konfliktu o Irán môže byť dosah na cenu ropy oveľa výraznejší.

Tankovať sa ešte viac oplatí hneď za hranicami

Mnoho Slovákov chodí natankovať pohonné hmoty za hranice do Poľska. Ceny tamojších palív sú už od 1,33 eur/l, takže pri 50-litrovej nádrži to predstavuje úsporu zhruba 20 eur, čo už nie je zanedbateľná čiastka.

Poľsko to dokázalo šikovným ťahom, znížilo DPH na pohonné hmoty a potraviny. Krajina však nechce, aby jej palivo tankovali ľudia zo zahraničia, preto zaviedlo poistku, že niektoré čerpacie stanice majú dané limity na množstvo paliva.

Odvrátenou stránkou tejto lákavo nízkej ceny má byť to, že Poľsko umelo drží ceny palív na nízkej úrovni, pretože sa v krajine budú čoskoro konať parlamentné voľby. Kto sa stane víťazom a aké kroky voči pohonným hmotám prijme nová vláda, ukáže až čas.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Prečítajte si aj: Slováci majú konečne dôvod na radosť, ceny palív začínajú klesať. Kde je háčik?

txbtxb
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.