Slováci majú konečne dôvod na radosť, ceny palív začínajú klesať. Kde je háčik?

Ekonomika Tankovanie bude konečne lacnejšie
Tankovanie bude konečne lacnejšie. Zdroj: shutterstock.com/Dmitry Galaganov/LightField Studios
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Tankovanie pohonných hmôt sa stalo v poslednom čase nočnou morou Slovákov a aj ich peňaženiek. Dobrou správou je, že ceny palív začínajú klesať, informuje o tom portál HNonline.

Ak sa pozrieme na priemerné ceny palív na Slovensku podľa štatistického úradu za minulý týždeň, tak zistíme, že benzín sa pohyboval na úrovni 1,704 eur/l a nafta bola za cenu 1,705 eur/l.

Cena za tankovanie sa v posledných týždňoch zvyšovala

Cena za tankovanie sa v posledných týždňoch zvyšovala. Zdroj: shutterstock.com/Wirestock Creators

Bratislavskí vodiči však hlásia cenu benzínu už 1,68 eur/l, čo je zlacnenie o 3 centy na liter. Nafta zlacnela oproti benzínu len o 1 cent na liter, takže stále je pre vodičov drahšou pohonnou hmotou.

Za poklesom cien pohonných hmôt u nás stojí viacero faktorov, napríklad skončenie letnej motoristickej sezóny, vďaka čomu je v USA najnižšia spotreba od začiatku roka. V takej Číne je dopyt pomalší ako sa očakávalo.

Lacnejšie palivo hneď za hranicami

Mnoho Slovákov chodí natankovať pohonné hmoty k nášmu severnému susedovi. Ceny palív sa v Poľsku pohybujú už od 1,33 eur/l. To znamená, že oproti našim cenám vieme ušetriť na 50-litrovej nádrži sumu okolo 20 eur, čo už nie je zanedbateľná čiastka.

Poľsko urobilo šikovný ťah a to ten, že znížilo DPH na potraviny a pohonné hmoty. Aby krajina nejakým spôsobom tento dopyt regulovala, tak niektoré čerpacie stanice zaviedli limity na množstvo paliva.

Hovorí sa však aj o tom, že Poľsko umelo drží ceny palív na nízkej úrovni, pretože sa v krajine čoskoro konajú parlamentné voľby. Uvidíme, kto sa stane víťazom a aké kroky voči pohonným hmotám príjme nasledujúca vláda.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

A čo elektromobily?

Riešením ceny palív môže byť vačšie nasadenie elektromobilov, kde sa ceny za prejdené kilometre rapídne líšia od tých, ktoré platíme za pohonné hmoty.

V meradle Európskej únie sa u Slovákov obľúbené naftové vozidlá prepadli a ich miesto zaujali elektromobily. Môže za tým byť aj to, že naftové vozidlá sú stále zložitejšie a drahšie, zatiaľ čo elektromobily sú stále kvalitnejšie.

Slovákov od kúpy elektromobilu stále odrádza ich pomerne vysoká cena. Veď najlacnejší elektromobil na našom trhu je Dacia Spring s počiatočnou cenovkou 21 500 eur a dojazdom zhruba 230 kilometrov.

Dacia Spring je na slovenskom trhu najlacnejším elektromobilom

Dacia Spring je na slovenskom trhu najlacnejším elektromobilom. Zdroj: dacia.sk

K rozšíreniu elektromobily na Slovensku môžu prispieť štátne dotácie, ktoré sme tu mali v roku 2019. Vtedy ste na plug-in hybrid mohli dostať dotáciu 5 000 eur a na elektromobil až 8 000 eur.

Ako informuje denník Pravda, ak sa Slovensku nepodarí využiť peniaze z plánu obnovy, mali by sa použiť na dotácie na nákup elektrických vozidiel. Celkovo sa hovorí o sume 45 miliónov eur, čo by predstavovalo výšku dotácie v hodnote 5 000 eur.

Prečítajte si aj: Obľúbené naftové autá zaznamenali v Európe strmý pád. Presvedčia elektromobily aj Slovákov?

Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.